Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Református Templom tetején...

Református Templom tetején miért nincs kereszt? Miért nem használják? Igaz, hogy azért, mert a katolikusok kereszttel verték a reformátusokat? Ezt sok helyen hallottam.

Figyelt kérdés
2008. okt. 31. 18:54
 1/10 anonim ***** válasza:
98%

A reformátusok is használják a keresztet.

A temlom tetején praktikus okoból van csillag kereszt helyett, ugyanis a kereszt már foglalt volt! Régen fontos volt az is hogy messziről jól látható legyen melyik felekezet temploma! Ha kereszt lenne a református templomon, messziről katolikusnak látszana, és ezt el akarták kerülni.

2008. okt. 31. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
azt nem tudom, hogy valóban csak ilyen praktikus okból van- e a tornyon csillag, de azt igen, hogy az a jel a betlehemi csillagot jelképezi.
2008. okt. 31. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
77%
hát nem egészen igy van.Kakas azért van, mert mire harmadszorra meszólalt, akkor árulták el jézust,a csillag pedig máriához vezette a királyokat.
2008. okt. 31. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
77%
Van olyan reformatus templom amin nincs semmi,van amin kakas van,a reformatus vallas szerint Jezust nem keresztre feszitettek,hanem egy darab fara a ket keze a feje felett volt odaszegezve.
2008. okt. 31. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:
79%
A reformátusok nem is csókolják meg a keresztet , a katólikusok pedig igen. Ahogy a református templomban nincs falfestmény sem, mert ők ezt bálványimádásnak tekintik. Sokszor arra hivatkozva, h a bibliában is olvsható, Isten mondja: "ne készíts magadnak faragott képet.."
2008. okt. 31. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Arról nem hallottam,hogy kereszttel katolikusok bárkit is vertek volna, ez szentségtörés lenne egyébként is.Én úgy tudom,hogy az Ószövetségi Szentirás alapján"Ne csinálj magadnak faragott képet"tartózkodnak a kereszt ábrázolásától. Érdekes viszont,hogy az evangélikusok pl. nem.Az ő templomuk tetején is kereszt van.Amikor Kolozsváron a Farkas utcai református templomot meglátogattam,a tiszteletes asszony elmesélte,hogy a hitviták idején a templom többször is gazdát cserélt,egy ilyen alkalommal mikor visszakerült a katolikusokhoz két református kivette a zárókövet, a boltozat beomlott és a benn tartózkodó katolikusok szörnyethaltak.Természetesen a tiszteletes asszony elitélte a történteket,mint ahogy az jó keresztényhez illik.
2008. okt. 31. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
45%
Szerintem a kakas nem azért van a templum tornyán, mert háromszor kukorintott, mielőtt Pítör elárulta Dzsízöszt, hanem mert az ébredés, a végső idők szájmbólja, a feltámadásé. Jeee...
2008. nov. 1. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
74%

nemhiszem, hogy a verés miatt.

ahol én láttam, hasznaltak keresztet (sima kereszt, amin nem volt jezus, mert a reformatusok az elo jezust szeretik, aki feltamadott, és nem a halott jezust, aki szenved a kereszten (elnezest, nem tudom jobban elmondani).

Régen nem tudom, mi volt, de szerintem még egy kevéssé hozzáértő ember is meg tudja állapítani a különbséget a katolikus meg a református templom kozott peldaul. (A reformatus egyszeru, letisztult, minden giccstol mentes, a katolikus meg csicsas, kivulrol is) (ezzel nem szeretnek megbantani senkit, tény, hogy jobban van diszitve).

2008. nov. 2. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Magyarországon páratlan módon a templomtornyok jelvényei felekezetenként különböznek – Európa más országaiban közel sem ilyen szigorú az elkülönülés. Nálunk a római katolikus templomtornyok tetején kizárólag kereszt áll, a protestánsok esetében pedig csillag vagy kakas. A csillag a betlehemi csillagra, Jézus születésére utal, a kakas pedig az éberség jele, a kakasszóra Jézust háromszor megtagadó Péter apostolra emlékeztet.


Nem tudományos alapú magyarázat szerint az ellenreformáció idején a katolikusok templomfoglaláskor a körmeneti kereszttel verekedtek, azért vetik el a protestánsok az egyetemes keresztyén szimbólum használatát.


Más magyarázat szerint az ellenreformáció alatt a protestáns lelkészeket és híveket a kereszt jegyében üldözték, kínozták és gyilkolták hitük miatt. A kereszt elvetése egyértelműen elkülönülő és elkülönítő törekvéseket jelez. Érdekesség, hogy a keresztellenesség nemcsak a templomra korlátozódott: a protestáns fejfákon, síremlékeken sem találunk keresztet, jellemzően kehely, kinyitott Biblia vagy szomorú fűz látható rajtuk.

2009. szept. 27. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Anno - Magyarországon és Európában sok helyen, de leginkább Magyarországon az ellenreformáció idején igen kegyetlen módon üldözte a hivatalos, császári (bécsi) udvar támogatását élvező katölikus e. a reformátusokat. Bár sok kis település az Alföldön már református volt, de a stólás egyházi szertartás szempontjából a katolikus püspökség fennhatósága alá tartoztak. Előfordulhatott, hogy valamilyen büntetés alkalmával erőszakkal kötelezték a kereszt megcsókolására, amit a reformátusok elvből megtagadtak. Csak nézz körül, hány katolikus pap tartja ma is eretneknek a reformátusokat. Ne a hivatalos szöveget nézd, hanem azt, hogy egy-egy kisebb településen a katolikus pap hogyan áll a valóságban a dolgokhoz.

Mert a keresztet egy-egy ítélet végrehajtása előtt is meg kellett csókolni, az erőszakos tett miatt a reformátusok több évszázadon át írtóztak a kereszt - mint külső jelképtől. Sokáig az is kérdéses volt, hogy elfogadják-e a felekezeti vezető esetében a "püspök" titulust. Ez bizony az egyház történelem kevésbé ismert területe.


F.B.

2011. júl. 12. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!