Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Zsidók miért várják még a...

A Zsidók miért várják még a Messiást?

Figyelt kérdés
2018. nov. 23. 08:56
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
90%
Mert nem hisznek Krisztusban.
2018. nov. 23. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
90%
Mert szerintük nem Jézus a Krisztus.
2018. nov. 23. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
34%
Mert meg nem jott el.
2018. nov. 23. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
37%

Alapvetően azért, mert az ószövetségi Messiás-próféciákat - amelyeket a zsidók figyelembe vesznek - két részre lehet osztani. Az egyik részük a szenvedő Messiásról szól (pl. 22., 38. ,69. ,109. Zsoltár, Ézsiás 53) , a másik részük pedig a dicsőséggel és hatalommal megjelenő Messiásra vonatkozik (pl. 2., 121. Zsoltár, Ézsaiás 35; 42; 55; Zakariás 12). Nem ritkán ugyanabban a logikai egységben szó van mind a szenvedő, mind a királyként megjelenő Messiásról. Nem véletlen, hogy az apostolok Jézus Krisztus feltámadása után negyven nappal, még mindig nem értették meg, hogy nem most jön el az ideje Jézus Krisztus földi királyságának (ApCsel 1,6).


Mivel a prófétai látásoknak megvan az a természetük, hogy ahhoz hasonlíthatóak, mint amikor valaki a távoli hegyeket kémleli, amely távolságban egyáltalán nem működik a térlátás, és csak onnan tudható, hogy az egyik hegycsúcs messzebb van, mint a másik, hogy tiszta időben halványabbak a kontúrok, összemosódnak a részletek, de még az is előfordulhat, hogy egy közelebb levő hegycsúcs körül párásabb a levegő, ezért halványabb, mint egy távolabbi. Ezért fordul elő bizonyos bibliai próféciáknál, hogy akár egy mondatban szerepelnek időben több ezer év távolságra levő események. Ez az oka annak, hogy rendre bakot lőnek azok, akik logikai levezetéssel akarják kihámozni egyes bekövetkezendő események időpontját. Abban igazuk van, hogy a Bibliába bele vannak kódolva sok esetben az időpontok is, de ritka, hogy előre rá lehetne mutatni a pontos időre, inkább az jellemző, hogy az esemény bekövetkezte után Isten Szelleme megmutatja a Bibliában, hogy hol volt benne pontosan leírva, ahogy Jézus is kifejtette az apostolok számára a megváltás eseményeit az Ószövetségből (Lk 24,46).


Enélkül a kijelentés nélkül senki sem képes megfejteni a Bibliát, ehhez azonban szükséges Istennek az illető elméjét -eredetileg a 'nuszát' - megnyitni (Lk 24,45). Pál apostol azt mondja a 2 Korintus 3,14-16-ban, hogy amikor a zsidók olvassák Mózest - azaz a Tórát -, lepel borul a szívükre, és ez a valódi oka annak, hogy nem ismerik fel az Ószövetségben, hogy a Názáreti Jézus a várva várt Messiás. Ez a lepel pedig addig ott van a szívükön, amíg meg nem térnek Isten Szelleme beavatkozása által. E beavatkozás nélkül a nem zsidók sem képesek megtérni, mert az ő elméjük is meg van vakítva a Krisztus evangéliumának világosságára (2 Korintus 4,4). Vagyis a nemzetekben élő emberek semmivel sem jobbak a zsidóknál, csak eredendően nincs benne a kultúrájukban a Jézusnak, mint Messiásnak az elutasítása, ezért könnyebben elérhetőek, ráadásul kétezer év tradíciója után sokan nem is érthetik, hogy mit nem lehet érteni azon, hogy Jézus, a Krisztus. Csakhogy a kulturális hit, az nem bibliai hit, attól még az ember elméje vak az evangélium világosságára, amíg meg nem tér. Tehát a Jézus Krisztusban való kulturális hit követőire ugyanaz igaz, mint a Jézus Krisztust a saját kulturális hitük miatt elutasítókra:


"Isten iránt való buzgóság van bennök, de nem megismerés szerint. Mert az Isten igazságát nem ismervén, és az ő tulajdon igazságukat igyekezvén érvényesíteni, az Isten igazságának nem engedelmeskedtek." (Róma 10,2-3)


Csak azért tartottam fontosnak ezt tisztázni, mert úgy látom, hogy sokan leledznek abban a tévhitben, hogy a zsidók problémásak, velünk azonban minden rendben van. Ez nem így van. A pogányoknak ugyanúgy meg kell térniük Jézushoz, a Messiáshoz, mint a zsidóknak, azoknak is, akik mindig is hittek, sőt, nekik talán még jobban, mert egy istentelen emberrel szemben, ők tele lehetnek Jézus Krisztussal kapcsolatos tévhitekkel, nézetekkel, sztereotípiákkal, amelyeknek semmi közük a Feltámadott Jézushoz.

2018. nov. 23. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
23%

Szervusz.

Röviden, csak azért, mert másként képzelik, vagy képzelték el a messiást, mint amit írnak Róla a Héber íratok.

Az első században, politikai szempontból gondoltak rá, hogy megszabadítja Őket a Római uralom alól. Földi megoldást vártak, vagy is, hogy a Földről lesz a messiási uralom.

Azt figyelmen kívűl hagyták, hogy a messiásnak megkell halnia, és vissza kell térnie, az Atyjához, ez valahogy nem fért bele a gondolkodás módjukba.

S bár minden amit írtak róla maradéktalanul beteljesedett, két oka volt annak hogy nem fogadták el.

Némelyek féltették a tekintélyüket, hatalmukat, megélhetésüket. Mások pedig az elnyomo Vallásvezetőktől féltek, hogy kirekesztik Őket a Zsinagógákból, vagy is számkivetettként fogják kezelni Őket.

2018. nov. 23. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 KZitus ***** válasza:
0%

Szia


Azért mert Krisztusban nem ismerték fel a Messiást, vagy mások, főleg a farizeusok és a papok féltették a pozíciójukat, végül is ezért ölték meg.

Krisztus megjelenéséig az összes próféciák a Messiásra mutattak, és mind be is teljesedett rajta, így ezekből a zsidók egy kisebb csoportja felismerte Krisztusban a Messiást, ráadásul ahogyan az 2(Máté, Lukács) evangéliumban is le van vezetve bizonyítható a leszármazása. A zsidó családok leszármazását tekercsekben a jeruzsálemi templomban őrizték, amelyeket könnyen ellenőrizni lehetett, ha valaki bizonyítékokat keresett. Tehát bizonyítékokkal lehetett bizonyítani a Messiást.

Amikr i.sz. 70ben porig égett a jeruzsálemi templom, minden bizonyíték elégett, amely a Mesiás leszármazását bizonyítani tudta. Többé, ezután már nem tudták a zsidók megdönthetetlenül bizonyítani, ki a Messiás. Ezért várják(várhatják) most is, hiszen azóta senki nem tudja őt teljes biztonsággal bizonyítani.

A keresztények igen, hiszen mi elfogadjuk a Keresztény Görög Iratokat(ahol még további rengeteg információnk van a Messiásról), a zsidók ezt ma sem fogadják el. Ezért nincsen számukra megbizható bizonyíték a Messiásról. Az orruk előtt volt(tele csodákkal, isteni tulajdonságokkal), mégsem fogadtál el.....

2018. nov. 23. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
Fárasztó levágni egy tulkot.
2018. nov. 23. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
59%

A zsidók azért nem fogadják Jézust, mint Messiást, mert


Nem teljesítette be a próféciákat.Nem felel meg a Messiás személyi feltételeinek.A személyére utaló bibliai szakaszok félrefordítások.A zsidó hit nemzeti kinyilatkoztatáson alapul.


Először is: Pontosan mit is jelent a Messiás?


A Messiás szó jelentése: “felkent”. Általában olyan személyre vonatkozik, akit olajjal kentek fel Isten szolgálatára. (Exodus 29:7, 1-Királyok 1:39, 2, 9:3)


1. Nem teljesítette be a próféciákat


A Biblia szerint a Messiás:


Felépíti a Harmadik Szentélyt (Ezékiel 37:26-28).Az összes zsidót összegyűjti Izrael földjén (Jesája 43:5-6).Elhozza a világbékét, véget vet minden gyűlöletnek, elnyomásnak, szenvedésnek és betegségnek. (Jesája 2:4)Elterjeszti Izrael Istenének tudását a Földön, mely egyesíti az egész emberiséget: “Az Örökkévaló lesz a király az egész földön. Azon a napon az Örökkévaló lesz az egyetlen Isten és a neve is Egyetlen!” (Zakariás 14:9).


Aki bármelyik feladatot nem teljesíti ezek közül, az nem lehet a Messiás. Mivel eddig még senki sem felelt meg ezeknek a feltételeknek, a zsidók továbbra is várják az eljövetelét. Ezért utasították el az összes múltbéli önjelölt Messiást, beleértve a Názáreti Jézust, Bar Kochbát és Cvi Sabbatájt.


A keresztények szerint Jézus majd a második eljövetelekor fogja beteljesíteni ezeket a próféciákat. Zsidó források szerint viszont a Messiás eljövetelekor mindezeket azonnal beteljesíti majd, a Bibliában nincs utalás második eljövetelre.


2) Nem felel meg a Messiás személyi feltételeinek


A. Messiás a próféta


A Messiás lesz a történelem legnagyobb prófétája. (Targum – Jesája 11:2; Majmonidész – Jad Tesuva 9:2)


Próféciák csak akkor vannak, amikor a világ zsidóságának többsége Izraelben él, márpedig i.e 300 óta ilyen soha nem volt a történelemben. A próféciák a babilóniai fogság idején az utolsó próféták: Haggáj, Zakariás és Malakiás halálával értek véget. Mivel Jézus a próféciák vége után kb. 350 évvel lépett a színre, nem lehetett próféta.


B. Dávid leszármazottja


Sok prófécia szól arról, hogy David király leszármazottja fogja vezetni Izraelt a megváltás korában. (Jesája 11:1-9; Jeremiás 23:5-6, 30:7-10, 33:14-16; Ezékiel 34:11-31, 37:21-28; Hosea 3:4-5)


A Messiás apai ágon lesz Dávid király leszármazottja (Genesis 49:10, Jesája 11:1, Jeremiás 23:5, 33:17; Ezékiel 34:23-24). A keresztény tanítások szerint Jézus szűznemzéssel fogant, tehát nincs apja, így nem teljesítheti ezt a feltételt sem.


Zsidó források szerint a Messiás emberi szülőktől fog születni, ugyanolyan fizikai tulajdonságai lesznek, mint bármely más embernek. Nem lesz félisten, nem lesznek természetfeletti képességei.


C. A Tóra követése


A Messiás a Tóra szigorú betartására fogja vezetni a zsidó népet. A Tóra szerint minden micva kötelező, és hamis próféta az, aki a Tórát meg akarja változtatni. (Deut. 13:1-4)


Az Újszövetség szerint Jézus vitatja a Tórát, azt állítja, hogy a parancsolatok már nem érvényesek többé. Például János 9:14 szerint Jézus megszegte a Sabbatot, ezért a farizeusok mondták is neki: “Ez az ember nincsen Istentől, mert nem tartja meg a szombatot” (János 9:16).


3) A személyére utaló bibliai szakaszok félrefordítások


Az eredeti héber szöveg tanulmányozása során számos eltérést találunk a keresztény fordításokhoz képest.


A. Szűznemzés


A szűznemzés keresztény értelmezését Jesája 7:14 szakaszából vezetik le, melyből keresztény teológusok az “alma” szót “szűz”-nek fordítják. Az “alma”azonban a zsidó forrásokban fiatal nőt jelent.


B. Szenvedő szolga


A kereszténység szerint Jesája 53 Jézusra, mint “szenvedő szolgára” utal. Ez a szakasz azonban szerves folytatása az 52. szakasztémájának, mely a zsidó nép száműzetését és megváltását tárgyalja. A próféciák egyes számban utalnak az alanyukra, mivel a zsidókat (=Izrael) egy egységként kezelik. A zsidó források Izraelt számos alkalommal egyes számban “Isten szolgájaként” írják le (Jesája 43:10).


4) A zsidó hit nemzeti kinyilatkoztatáson alapul


A történelem során számos vallást úgy alapítottak egyesek, hogy megpróbálták meggyőzni az embereket arról, hogy ők Isten igaz prófétái. A személyes kinyilatkoztatás azonban gyenge lábakon áll, mivel senki nem tudhatja biztosan, hogy igaz-e, amit az illető állít. Mivel mások nem hallhatták, amint Isten szólt hozzá, kénytelenek megbízni az ő állításában.


A judaizmus esetében azonban a kinyilatkoztatásnak egy egész nép a tanúja. Egyedülálló a világvallások között abban, hogy nem csodákra építi a hitét. Ha Isten alapít vallást, azt nem csak egyetlen embernek, de mindenkinek elmondja.


Majmonidész megállapítja (A Tóra alapjainak sza­bályai, 8. fejezet):


Nem azért hittek a zsidók Mózesnek, a mi tanítónknak, mert csodákat művelt. Mikor valakinek a hite csodákra épül, annak szíve nem szilárd, mert csodát tenni mágia és varázslás útján is lehet.


Következésképp, ha előáll egy próféta, és nagy jeleket és csodákat mutatva megpróbálja vitatni Mózes próféciáit, nem szabad hallgatnunk rá. Egyértelműen tudjuk, hogy a jeleket varázslat és mágia által mutatja.


Mi volt akkor a [zsidó] hit alapja? A kinyilatkoztatás a Szináj hegyén, amit a saját szemünkkel láttunk, és a saját fülünkkel hallottunk… “Színről színre beszélt veletek az Örökkévaló a hegyen”. “Nem atyáinkkal kötötte az Örökkévaló e szövetséget, hanem velünk, kik ma itt vagyunk mindnyájan életben.” (Deut. 5:3)


A judaizmus alapja nem egy csoda, hanem minden férfi, nő és gyermek személyes tanúságának tapasztalata, akik a Szináj hegy alatt álltak 3300 évvel ezelőtt.


A Messiásra várva


A Messiás bármikor eljöhet, ez csak a mi tetteinktől függ. Isten készen áll akár“e napon vajha hallgatnátok szavára”.

2018. nov. 23. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
48%

"Az eredeti héber szöveg tanulmányozása során számos eltérést találunk a keresztény fordításokhoz képest."


Na várjál, most eredeti szövegekre gondolsz, vagy a maszoréta szövegekre, amik a Kr.u. 9-10. században íródtak? Ezt jó lenne tisztázni mindenek előtt, mert az eredeti szövegek és a maszoréta egységesítést-átírást követő szövegek között lényeges különbségek vannak.

2018. nov. 23. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
50%

Komolyan megkerdezted, hogy eredeti szovegre gondoltam-e, miutan idezted jogy "az eredeti heber szovegek"....

Am.. beirtam a google-ba hogy Jezus miert nem messias, es a "szombat" kerdezd a rabbijaban volt szo errol. Bemasoltam egy az egyben.

2018. nov. 24. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!