Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Van annak bármi valós alapja,...

Van annak bármi valós alapja, hogy a hagyományos zsidó konyhán ennyire különválasztják a tejes és húsos ételeket?

Figyelt kérdés

Vagy csak az egykori vallástudósok félreértettek valami szent szöveget?

Konkrétan, olyasmire gondolok, mint hogy a sertéshúsfogyasztás elutasításának van alapja:

A félsivatagi körülmények között nem mindig volt elég tüzelőjük, hogy rendesen átsüssék a disznóhúst, vagy csak túl éhesek voltak kivárni. Így trichonella fonalféreg került a szervezetükbe a húsból, ettől betegek lettek. Mivel mikroszkópjuk nem volt, így a betegség okát nem tudták, és jobb híján kitalálták, hogy Jahve bünteti őket valamiért, biztos azért, mert nem akarja, hogy disznóhúst egyenek.

A hús-tej esetén is volt valami valós alap?


2019. jan. 8. 20:55
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Nincs igazából, sőt ezt meglehetősen túlzásba is viszik. A Biblia annyit ír elő, hogy tejet és húst nem főzhetnek együtt. Ebből később kitalálták, hogy egyszerre tálalni sem lehet ezeket, hűtőben sem tarthatod egy helyen, sőt még a cipó dagasztásához sem adhatsz tejet (amihez speciel nem kell, de van olyan kifli vagy zsemle, ami tejes).
2019. jan. 8. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

"A Biblia annyit ír elő, hogy tejet és húst nem főzhetnek együtt."

NEM IGAZ!

Annyit ír elő, hogy ne főzz egy gidát AZ ANYJA TEJÉBEN.

Ugyanis ez egy varázslathoz tartozik, és EZT a varázslatot tiltja.


Mivel ezt ma már nagyon nehéz ellenőrizni, ezért terjesztették ki ezt később arra, hogy inkább semmilyen húst ne főzz semmiféle tejben.


Holott ez butaság, mivel kifejezetten a VARÁZSLATOT tiltja, ahhoz pedig kevés a főzés.

2019. jan. 9. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Mózesi törvény:

A gödölyét ne főzd meg anyja tejében!

Ezt kerülik el ezzel a szabállyal.

2019. jan. 9. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Harmadik: azt én is tudom, hogy mit ír elő a vallás, a kérdés arra irányult, hogy ennek van-e bármi gyakorlati alapja.

De ahogy most utánaolvastam, tényleg az lehet, hogy a babonás varázslatok tiltását túlspilázták, minden gyakorlati haszon nélkül.

2019. jan. 9. 19:33
 5/11 anonim ***** válasza:

A bibliai idokben az Izraellel szomszedos nepek kulonbozo vallasok szerint eltek. Szinte mindegyikre jellemzo volt, hogy vallasos szertartasok kereteben a foldet meghintettek valamivel, ami szerintuk termobbe teszi a talajt es biztositani fogja a jobb termest. Egy tipikus hintesmod volt az, hogy baranyokat foztek meg az anyjuk tejeben es ezt hintettek ki a foldre.

Az eredeti tiltas tehat erre vonatkozik.


Ezt aztan kesobb - amikor a pogany vallasok tartalmat es szokasait mar elfelejtettek - kiterjesztettek egy "uj" parancsolatta, azaz a husos es a tejes etelek kulonvalasztasara.

2019. jan. 10. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
31%

"A Biblia annyit ír elő, hogy tejet és húst nem főzhetnek együtt."


(Az elottem levo valaszolotol ujra tanultam valamit.)

Reakcio az idezetre: Fontos megjegyezni a Tora heber kulonbozoseget a forditasoktol. Hatalmas felreforditasok vannak mar csak a Breshitet (teremtes konyvet) figyelembe veve, en nem tudom mit muvelt Karoli de pfffff.



7. Nap megaldasanak teljes felreforditasa.


Abel Kain tortenetenek vege (ki ish kharagti leficii, vyeled lekhaburati) (mert embert oltem a serulesemert es gyereket a sebesulesemert)

Karoli szerint:

"embert öltem, mert megsebzett; ifjat öltem, mert megütött."


A midrash szerint (behind the scenes) lamekh vak volt, nem latott vadaszaton, lelotte a lapulo Kaint a bokorban. Es mikor rajott h mit tett, osszecsapta kezeit, es Tuvalkain meghalt tole. Mondom, ez MIDRASH, kis fantazia. Amugy is lenyegtelen, valszeg tanmese, mikor veget er ugyanott folytatodik Adam nemzetsegtortenete ahol abbamaradt. De a lenyeg a Karoli forditasban elveszik. Nagyon nagyon sok ilyen van. A keresztenyek heber nyelvtudas nelkul NEM ertik a Torat.


נחש שטן

Ezt el sem magyarazom, a zsidok mosolyognak majd egyet ezen a sulyos anagramma, tukrozve jobbrol balra, fentrol le, az n-betu hajlottsaganak/egyenessegenek szimbolumarol nem is beszelve.

Vagy a ferfi no fogalmanak irasmodja kozti elteres

איש, אשה

Kulonbseg: יה

Maradek: אש

(a kulonbseg Isten, es ha eltunik kozuluk, marad a tuz). Ezeket a zsidok ismerik, nem kell magyaraznom nekik, aprosagok, amik vallassa vagy kukturava teszik a tudast.


A 613 torvenyt nem lehet forditasokra hivatkozva megmagyarazni, rabbik eletmunkaja van bennuk, mire kibogarasztak oket es atgondoltak.

Nem pehet magyarul errol beszelni. Max heberul.

2019. jan. 13. 04:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
0%

Hacsak nem az 58%-os pontozott le (akit sejtek, hogy ki), rendkivul muvelt es esetleges hibat velt felfedezni abban, amit irtam (ezesetben egy privat uzenetben kivamcsi lennek, mi volt ah iba, vagy alar itt a forumon is), szocal hacsak nem o volt az, nem ertem a lepontozas okat ujra.

Mivel ez filo/antiszemitizmustol teljesen fuggetlen tenykozles, amivel a katolikus papok is egyet ertenek. Miert? Azert, mert nem veletlenul tanulnak héberul. Szerintetek a papok magyarul olvassak az Ó és Újszövetséget? Héber, ógörög es arámi tudas nelkul semmit nem ér a müködésük. Aki pedig lepontozott, az ezzel ezt kozolte: vallast lehet nyelvismeret nelkul tanulni. Nem, nem lehet, es az osszes vallas egyik alapelvevel megy szembe igy a lepontozo, pokkhendi modon a rovidebb utat valasztva. A legaprobb szorend csere ertelmet valtoztathat meg, ami egy Szent konyv eseteben hatalmas hiba. Egy kereszteny pap is tanulta a kepzese folyaman peldaul h miert a Breshit szoval es a "bet" betuvel kezdodik a Biblia es a teremtestortenet, (teremtette kezdetben Isten... es nem: kezdetben teremtette Isten, es nem: Isten teremtette kezdetben). Ezt nem tudna egy forditasbol. Vagy az a baj h leszlltam Karoli munkajat? Folyamatosan tema a magyar egyhazakon belul is a Karoli forditas elavulasa, mert tokeletlen es az emberek a hibaoval egyutt keszpenznek veszik.

Aki engem lepontozott, az nem kereszteny, hanem kepmutato es együgyű. Olvasgassatok magyarul a Bibliat, es ertsetek felre, sosem fogjatok tudni normalisan atlatni, max idezgetni a tartalom nelkuli torteneteket. Ezek a tortenetek olyan szintu komplexitassal rendelkeznek (az Ujszovetsegben is) ami NEM fordithato at egy masik nyelvbe sem tokeletesen.

2019. jan. 13. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

58%-os vagyok.

Nem pontoztam le senkit.

2019. jan. 13. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
En is az 58%-os vagyok, es en sem pontoztam le senkit.
2019. jan. 13. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
0%

Akkor valami nagykereszteny azt hitte a konyvei magyarul irodtak.

Ez a baj a keresztenyseggel, barmely nepcsoport, aminek a vallasa, tul sokat kap a zsidokbol, es betelik a hocipojuk, minden lehetseges modon probaljak nehanyan kiragadni a keresztenyseget az alapvetoen izraeli valóságából, ami nem fog menni. Akarmi, amit a Bibliaban olvasnak: vagy a zsidokkal tortent, vagy Izrael teruleten, es ez soha nem fog megvaltozni. Az irataik fele orokre heber marad, de vegkepp nem lesz magyar, es a keresztenyek 99,999%a (a papok es az ultra vallasosokon kivul mindegyik) csak egy kivonatot fog kapni.

Van olyan csoport is primitivebb varosokban akik probaljak az Oszovetseget konkretan kiragadni a kánonbol, mikozben a papjaik is azt m9ndjak h az Ujszovetseg nem ertepkezheto az Oszovetseg nelkul, es forditva.

Hat, a forditvaval vitaznek, az egesz messiasosdinak nem lett volna ertelme, ha az Oszovetseg nem lenne onmagaban ertelmezheto, de oke. A lenyeg nem ez.

2019. jan. 13. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!