Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Milyen a jó ember?

Milyen a jó ember?

Figyelt kérdés

Hogyan éljen valaki istennek/sorsnak/karmának tetsző életet?


Múltkor az utcán megállított egy fiatal keresztén hittérítő srác, és beszélgetésbe elegyedtünk. Elég érdekes szitu volt, mert rengeteg járókelő volt még körülöttünk, mégis engem talált be. Ő nem tudom pontosan milyen felekezethez tartozott (talán anglikán. Abból gondolom hogy Angliában történt a dolog, és a srác is angol volt). Én meg inkább a buddhizmus felé húzok. Nem vagyok gyakorló aktív buddhista, de alapjaiban szimpatikus a vallás, és néhány alaptételével azonosulni is tudok. A keresztény sráccal történt beszélgetésünkből rájöttünk, hogy nagyjából mindketten hasonlóan próbáljuk élni az életünket, mert pl mindkettőnknek nagyon fontos, hogy nem teszünk semmi olyat, amivel másnak árthatunk, és amit nem szeretnénk visszakapni, hiszen az élet mindig mindent visszaad. Jót is, meg rosszat is. A különbség, hogy az ő hite szerint Isten az, aki visszaadja ezeket, az enyém szerint pedig a karma. Ez a dolog gondolkodtatott el azon, hogy vajon létezik olyan, hogy vallástól független "jó ember"? Olyan életstílus, viselkedés forma, ami minden vallás szempontjából egyformán pozitív? Tehét ami éppúgy "tetszik" Istennek, amennyire "a karmának"?



2019. jan. 24. 23:15
1 2
 1/19 A kérdező kommentje:
A részletekben most ne vesszünk el. Tudom, hogy a Buddhizmus inkább filozófiai irányzat, vagy életsítlus, és kevésbé vallás, hiszen nincs benne klasszikus Istenkép, sőt mondhatjuk hogy a Buddhisták ateisták. Ettől függetlenül, gondolom értitek a kérdés lényegét.
2019. jan. 24. 23:18
 2/19 anonim ***** válasza:
69%

Mondjuk ő nem biztos, hogy azért nem bánt másokat, mert nem akarja visszakapni.

Hanem tudja milyen a rossz és a jó és a jót választotta. Nem akarja, hogy más szenvedjen. Mert látja a másikban is az embert.

2019. jan. 24. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
61%

ezt is te írtad ki? mindegy, itt a #4-est olvasd el, mert nagyon kevered a fogalmakat. Bár fáradt vagyok, ma sok észt osztottam, de nem bírom megállni.

https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__..

*

A fiú valószínűleg mormon volt.

*

"nem teszünk semmi olyat, amivel másnak árthatunk"

-ez szinte minden világnézet alaptétele, és minden vallásé is. Mondhatni a minimális, amit egy társadalomban élő embertől el lehet várni.

A kereszténység tovább lépett: míg a héber vallásban a ne rúgd bokán a másikat van (passzívan), addig a ker.-ben: segíts is neki bokánrúgott mivoltában (tehát egy aktív, részvétteljes magatartás)

*

"A különbség, hogy az ő hite szerint Isten az, aki visszaadja ezeket, az enyém szerint pedig a karma."

- nem olyan nagy a különbség, mint azt elsőre gondolják. (a buddh.egyébként NEM ateista VILÁGNÉZET, LÉTSZEMLÉLET (nem életstílus, az a divatszalonok dolga), hanem annyira szélsőségesen idealista, hogy a materialisták nem szokták felismerni, de nem baj, nem is kell nekik foglalkozni vele)

*

az a dolog gondolkodtatott el azon, hogy vajon létezik olyan, hogy vallástól független "jó ember"?

Na ez érdekes. Szerintem: csak mindentől függetlenül jó ember a jó ember. Mert jónak lenni jó.

Minden viszonzás várás, büntetéstől félés, cél, elvárás nélkül , mert....csak. Mert így jó mert érzi az Igazságát az ember.

A legjobban ezt József Attila mondja el nekünk a két hexameter sorban:


Mért legyek én tisztességes? Kiterítenek úgyis!

Mért ne legyek tisztességes! Kiterítenek úgyis.

2019. jan. 25. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
27%
Nem ártani másoknak, ez nagyon jó felvetés! Remélem akkor, hogy vegetáriánus vagy! Mert ez itt kezdődik!
2019. jan. 25. 05:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%

#4 A vegatáriánus nem attól vegetáriánus, hogy nem eszik embert.

Tudom, az állatokra gondoltál, mikor azt írtad, hogy ne ártsunk másoknak. MÁSOKNAK. ez nem állatokra vonatkozik, hanem eberekre.

De ha az állatokat is beleveszed a "mások" fogalmába (gondolom, mert élőlények), akkor a növényeket miért nem? Azok is ugyanúgy élőlények, mint az állatok.

2019. jan. 25. 05:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
42%
Max. akkor, ha valaki elvonul a nagy magányba remetének egy minden-, és mindenkitől elzárt helyre.
2019. jan. 25. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 Theophilus ***** válasza:
45%
"Jézus pedig monda néki: Miért mondasz engem jónak? Senki sem jó, csak egy, az Isten." Márk. 10,18
2019. jan. 25. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
15%

A ateisták és a felületes keresztények szoktak ilyen kategóriát emlegetni, hogy jó ember.

A kereszténység lényege nem abban áll, hogy ne bántsunk senkit. Épp az a lényege, hogy felismerjük, így senki nem tud élni, mindenki bűnös. Ezekkel a bűnökkel pedig kell valamit kezdeni, jóvá tenni nem tudjuk.

A buddhizmushoz nem értek, de tudtommal ott a bűntudat és a lelkiismeret furdalás felesleges, leküzdendő dolgok. A cél önmagunk és társaink elfogadása.

2019. jan. 25. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
30%

"Tehét ami éppúgy "tetszik" Istennek, amennyire "a karmának"?"


Honnan tudhatnánk, hogy mi tetszik Istennek? Csak onnan hogy elmondja, kinyilatkoztatja magát. Másképp nem ismerhetjük meg. Jézus azt állította az Atyától jött, és Ő ismeri az Atyát. Tehát amiket ő tanított, azok tetszőek Istennek, azaz, hogy higgyünk az Ő Fiában.


Istennek eleve nem tetszhet az aki, őt nem keresi.


Zsid. 11,6 Hit nélkül pedig lehetetlen Istennek tetszeni; mert a ki Isten elé járul, hinnie kell, hogy ő létezik és megjutalmazza azokat, a kik őt keresik.

2019. jan. 25. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 jdfGabrella ***** válasza:
86%
Kedves
2019. jan. 25. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!