Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Katolikus keresztelővel...

Katolikus keresztelővel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Kisfiamat szeretném megkeresztelni, keresztanya már megvan az én családomból, viszont a problémám az, hogy párom családjában reformátusok vannak.


A kérdésem az lenne, hogy református lehet katolikus gyerek keresztszülője?


Illetve, keresztelőhöz nekünk szülőknek, milyen kötelességeink vannak?

Házassági papír kell? Illetve mindkét szülőnek meg kell keresztelkedni?


Én meg vagyok, de párom nincs.


2019. febr. 25. 11:46
 1/6 anonim ***** válasza:

nem lehet, a keresztszülőnek katolikusnak kell lenni

nektek nem kell megkeresztelkedni és nem kell semmi

elég egy keresztszülő

2019. febr. 25. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2019. febr. 25. 12:20
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Református keresztszülő nem lehet, viszont elég egy keresztszülő is. A keresztszülőtől kérhetnek keresztlevelet (ezt ott lehet kérni, ahol anno őt keresztelték).

Nektek szülőknek az lesz a kötelességetek, hogy a gyereket katolikus keresztény hitben neveljétek. A kánonjog nem mondja ki akadálynak, hogy ha szülők nem házasok házasok, viszont mivel a gyermekkeresztség esetén a szülő teszi le a hitvallást és a második kérdés az, hogy ígéritek-e, hogy ebben a hitben felnevelitek, ezért ezt lehet, hogy tisztázni kell. Ha az egyik szülő nincs megkeresztelve az nem akadály sem a gyerek keresztségéhez, sem a házasságkötéshez.

2019. febr. 25. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Ez nagyon pap es templomfuggo. Nalunk peldaul hiaba katolikus valaki, ha elvalt, nem keresztelik meg a gyereket. Reformatus keresztszulo termeszetesen nem lehet, ha meg te nem vagy kereszteny, akkor nem tudsz arra igeretet tenni, hogy katolikusnak neveled a gyermeket, hiszen nem vagy a vallas tagja, tehat ismet nem keresztelnek meg. Vagy a parod nem az a ti esetetekben. De lehet mas pap meg megkeresztelne. Szoval mindenkepp velük kellene egyeztetni mert annyi kulonbozo hely van.
2019. febr. 25. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Jaj én azt gondoltam ez ilyen egységes dolog.

Nekem pl a keresztlevelemben keresztszülöként szerepelnek evangélikus nagynénéim, azt hittem lehet más vallású is keresztszülö


Én meg vagyok keresztelve, páromat igazából ez az egész hidegen hagyja, de én fontosnak tartom hogy megkereszteljük a fiunkat, nővéremet választottam keresztanyának, de erre már párom családja fel van háborodva, hogy tőlük miért nem lesz senki.. de senki nincs náluk megkeresztelve, kivéve egy férfit aki református.

Mondjuk nem értem, ha nem élnek vallási életet, akkor mire fel ez az egész.


Tanút nem szeretnék, csak keresztszülőt.

Akkor elég egy keresztanya is mondjuk, keresztapa nem kell?

2019. febr. 25. 13:05
 6/6 anonim ***** válasza:

Ha minden pap tartaná magát a szabályhoz, akkor a keresztelők nagy része nem lenne megtartva.

Az egységes szabály szerint a kereszteléshez szükséges, hogy a gyermeket katolikusnak szándékozzák nevelni. Keresztszülő az lehet, aki erre alkalmas: katolikus, elsőáldozott, bérmált, a hithez és a vállalandó tisztséghez méltó életet él (tehát gyakorló hívő), nincs egyházjogi büntetés hatálya alatt (tehát pl. nem él rendezetlen házasságban), nem apja vagy anyja a keresztelendőnek. Mindennek igazolására, ha a keresztelést végző pap személyesen nem ismeri a keresztszülőket, akkor a saját plébániájukról kell ajánlást hozniuk.

A valóság meg az, hogy sorban állnak a templomokban olyan családok keresztelőre, akiknek eszük ágában sincs a gyereket templomba járatni, a keresztszülő évek óta nem volt templomban, meg sincs bérmálva, pláne még csak nem is katolikus... A keresztelő így vallási értelemben nyilván érvénytelen, ez egy nem hívő családnak nem is jelent problémát. A papok egy része elhajtja őket, mondván, hogy a szabály az szabály, a templom meg nem színház. A papok másik (tapasztalataim szerint nagyobb) része viszont a család kedvéért végigjátssza a színjátékot, vagy mert nincs kedve veszekedni, vagy mert úgy van vele, hogy legalább ilyenkor egyszer elmennek a templomba, hátha megtetszik nekik. Mindkét hozzáállás érthető.

2019. febr. 25. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!