Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért van minden évben más...

Miért van minden évben más napokon húsvét, ha egy adott napon történtek a dolgok?

Figyelt kérdés
Váltakozik melyik nap feszitették keresztre meg éledt ujja vagymi?

2019. ápr. 19. 16:33
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
Google a barátod.
2019. ápr. 19. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
19%
Azért, mert a húsvét szintén egy pogány ünnep eltorzítása, ami a tavaszi nap-éj egyenlőségtől függ és semmi köze a kereszténységhez vagy Jézsuhoz eredetileg. (Pont mint a karácsony.)
2019. ápr. 19. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
79%
Lehet egy adott napon történt, de a zsidók a hold állása alapján számították a napjaikat, tehát nem az általunk használt (eredetileg) római naptárt használták. Ezért a keresztények is a holdhoz mérik ezt az ünnepet. Ezen felül nagypénteken halt meg Jézus és vasárnapra támadt fel. Érdekes lenne, ha idén nagypéntek szerdán lenne, húsvét vasárnap pedig péntekre esne, nem de?
2019. ápr. 19. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
90%

Húsvét vasárnap időpontja:

A tavaszi napéjegyenlőséget (március 21) követő első holdtölte (lásd holdnaptár) utáni vasárnap (hogy vasárnap legyen).

A zsidó naptár holdnaptár, azért van így. Húsvét szempontjából lényeges, hogy a nagypéntek pénteken, húsvét vasárnap pedig vasárnap legyen.

2019. ápr. 19. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 szp72 ***** válasza:
90%

Kedves kérdező te abban a tévhitben élsz, hogy a mi modern, korszerű és meglehetősen pontos Gergely-naptárunk mindig is létezett. Jézus idejében ugyan már létezett a Gergely-naptár kevésbé pontos elődje, a rómaiak által használt Júlián-naptár, de sajnos a zsidók nem ezt használták, hanem az ő sajátos holdnaptárukat.


Azt tudjuk, hogy Jézus a zsidó naptár szerinti Nisszán hó 14-én halt meg, ami éppen péntekre esett. Az viszont megint más kérdés, hogy azt már nem tudjuk teljesen pontosan megállapítani, hogy miként is működött ez a naptár, hiszen a zsidók maguk is változtatták-korszerűsítették a naptárjukat. Elképzelhető, hogy Jézus idejében történetesen maguknak a zsidóknak sem volt egységes naptáruk, hanem lehetett egy galileai és egy júdeai naptár, ami egy nap eltérést okozott a zsidók ünnepében. Ez a feltételezett naptár eltérés lehet az egyik magyarázat arra, hogy Jézus miért csütörtökön fogyasztotta el a húsvéti bárányt (Lk 22,7), amikor a jeruzsálemiek pénteken szándékoztak ugyanezt tenni (Jn 18,28).


Mindenesetre a kereszténység hagyományosan a zsidó naptárat veszi alapul a húsvéti dátum kiszámításánál, ami a tavaszi nap-éj egyenlőség utáni holdtölte. Hogy ez a Gergely-naptár szerint mindig másik nap? Hát igen, az idők és idő nyilvántartása változik, a keresztény hit lényege azonban nem változik, s ebből a szempontból valójában teljesen mindegy, hogy a Gergely naptár szerint Jézus feltámadásakor milyen dátumot írtak volna, ha az egyáltalán már akkor létezett volna.


A III. században maguk a keresztények is vitatkoztak a húsvéti nap megállapításában. Voltak, akik Nisszan hó 14-t tartották meg, akár milyen napra is esett, tehát a zsidókkal pontosan egy időben ünnepeltek, a többség azonban a hozzá legközelebbi pénteket illetve vasárnapot tartotta meg lévén, hogy Jézus pénteken halt meg és vasárnap támadt fel. Én magam is sokkal jobbnak találom péntek-vasárnap ünneplést, hiszen minden héten így emlékezünk: pénteken böjt Krisztus halála miatt, vasárnap pedig ünnep, mert Jézus feltámadt.

2019. ápr. 20. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!