Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ő lehet a gyermekünk keresztapja?

Ő lehet a gyermekünk keresztapja?

Figyelt kérdés
Párom katolikus, én református vagyok. Még nem vagyunk házasok. 1,5 éves a kisfiúnk és szeretnénk majd megkeresztelni. Párom gyermekkori barátját szeretnénk keresztapanak aki szintén nem házas de még párja sincsen most. Így lehet ő a keresztapja? Azt hallottuk hogy paptol függ hogy engedi e ezt de nem tudom. Ti hogy tudjátok?

2019. ápr. 24. 07:07
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Hivatalossan egy keresztülő elég. Nekem ez mondta az evangélikus pap. Nálunk is csak keresztapja van a lányomnak.
2019. ápr. 24. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
53%
Keresztszülö bárki lehet, aki meg van keresztelve, akár egy 5 éves gyerek is meg a 90 éves nagymama is - és nem kell házasnak lennie sem.
2019. ápr. 24. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
48%
Katolikus vagy református keresztelő a terv? Reformátusnál nem sok kikötés van. Katolikusnál alap, hogy a keresztszülő vallásos személy legyen, aki volt első áldozó és bérmálkozott is. Nem feltétel, hogy legyen házastársa
2019. ápr. 24. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 lilla64 ***** válasza:

Ha katolikus keresztelő lesz akkor nem feltétel,hogy házas legyen.Ha volt elsőáldozó és bérmálkozó akkor lehet.

A mi gyerekeinknek is vannak olyan keresztszülők akik nem élnek házasságban

2019. ápr. 24. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
22%
Ha katolikuskent fogjatok megkeresztelni, akkor a pap eloszor veletek fog foglalkozni, es mivel hazassagon kivuli a gyermek, ezert ha epp olyat fogtok ki, akkor nem kereszteli meg.
2019. ápr. 24. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
52%

Írtak néhányan olyan hülyeséget, nem tudom, hogy tudatlanságból, vagy csak el akarnak téged téríteni.


Egy feltétele van, hogy a kiszemelt keresztszülő katolikusnak legyen keresztelve. Teljesen mindegy, hogy házas vagy sem, az sem feltétel, hogy megbérmált legyen. Persze célszerű ha tartja hitét, hiszen másként hogy segítene a hitben való nevelésben? Viszont célszerű időben intézkedni, mert kicsit nagyobb korban nem biztos, hogy megkeresztelik és akkor addig kell várni, amíg iskolás korú nem lesz.

2019. ápr. 24. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

Milyen keresztelő lesz?

A református előírást erre vonatkozóan nem ismerem. Katolikus keresztszülő lehet, ha megkeresztelt, megbérmált személy, aki a keresztény hivatásának megfelelően él (tehát pl. együttélés házasság nélkül lehet akadály). Nem muszáj házasnak lennie, én sem vagyon még az, mégis keresztszülő lehettem.

2019. ápr. 24. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
76%

6!


Nem kellene hozzászólni, ha fogalmad nincs valamiről.


"Ki lehet keresztszülő?


Az Egyházi Törvénykönyv (CIC 1983) értelmében:

874. kán. — 1. §. Ahhoz, hogy valakit a keresztszülői tisztség vállalására engedjenek, szükséges:

1. hogy maga a keresztelendő vagy ennek szülei, illetve az, aki őket helyettesíti, vagy ezek hiányában a plébános vagy a szentség kiszolgáltatója jelölje ki, és hogy alkalmas legyes és szándékozzék is ezt a tisztséget viselni;

2. tizenhatodik életévét betöltött személy legyen, hacsak a megyéspüspök más kort nem állapított meg, vagy megfelelő okból a plébános vagy a kiszolgáltató úgy nem látja, hogy kivételt kell tenni;

3. katolikus, megbérmált és a legszentebb oltáriszentséget már magához vett személy legyen, s éljen a hithez és a vállalandó tisztséghez méltó életet;

4. ne kösse semmilyen törvényesen kiszabott vagy kinyilvánított kánoni büntetés;

5. ne legyen a keresztelendő apja vagy anyja.

2. §. Nem katolikus egyházi közösséghez tartozó megkeresztelt személy csakis egy katolikus keresztszülővel együtt és csak mint a keresztség tanúja fogadható el.


Lehet-e keresztszülő valaki, aki nincs megbérmálva vagy nem volt elsőáldozó?


Nem lehet. Mivel csak katolikus, megbérmált és a legszentebb oltáriszentséget már magához vett személy lehet keresztszülő. Természetesen felnőttkorban is lehet pótolni ezeket a szentségeket, erre szolgál a felnőtt katekumenátus."

Innen: [link]

2019. ápr. 24. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 lilla64 ***** válasza:
50%

"kicsit nagyobb korban nem biztos,hogy megkeresztelik"

Ez hűlyég,én ismerek olynt,hogy azelőtt pár nappal keresztelték amikor elsőáldozó lett

2019. ápr. 24. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
50%
Ez bizony tényleg csak pap/templom függő (meg hogy mennyit tolsz a perselybe)
2019. ápr. 24. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!