Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A szidóvá váláshoz teljes...

Mbk9902 kérdése:

A szidóvá váláshoz teljes körülmetélés szükséges, tehát csak a teljesen körülmetélt embereket fogadják el zsidónak egyáltalán?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Keresztény vagyok de szeretnék áttérni a judaizmusra, de ezzel kapcsolatban több kérdésis felmerült bennem, hallottam a rituális fürdésről és a körülmetélésről és sokat olvastam a judaizmusról, de azt nem tudom :

1,ha körbe is metélnek csak a teljes körülmetélés "érvényes"

2.a betért zsidókat is befogadják, és elfogadják olyan zsidónak mint azt aki annak is született?

3, Hallottam hogy az hogy elfogadnak e az közösségtől függ, aki miskolci és hasonlóan betért zsidó, attól azt szeretném kérdezni hogy őt a miskolci rabbi és közösség "elfogadta" vagy inkább nem is érdemes próbálkozni....

A válaszokat előre is köszönöm



2019. jún. 12. 16:43
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
83%

A betért az sokszor csak betért marad, más, mint akinek anyja az volt, így örökölte származását.

De ezeket a kérdéseket miért nem annak a rabbinak teszed fel, ahova be akarsz térni? Mert van sok féle zsidó irányzat, ezek is eltérnek egymástól. Más lesz egy neológ gyülekezet és más lesz egy ortodox.

2019. jún. 12. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Milyen gyülekezetben fogadnának el teljes értékű zsidónak?
2019. jún. 12. 17:52
 3/16 anonim ***** válasza:
73%
Én úgy emlékszem azt olvastam, hogy a betért zsidókra is teljes jogú zsidóként tekintenek.
2019. jún. 12. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat, tényleg fontos mérföldkő lenne ez az életemben, azt nem tudom még ugyebár mindenkinek körül kell metélkednie de teljes körülmetélés, vagy a nem teljes is elfogadott?
2019. jún. 12. 20:10
 5/16 anonim ***** válasza:
51%

Milyen a nem teljes körülmetélés?

Amúgy, ha nem csinálod meg, akkor lehet, hogy nem fogadnak el.

2019. jún. 12. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
70%

Szia!


1.) Felekezettől függetlenül teljes körülmetélés van, még a legliberálisabb ágazatnál is. Kivételt ezalól az képez, ha egészségügyi okoknál fogva nem végezhető el. Ezzel viszont vigyázz, mert sok rabbi ezesetben nem fogja elvállalni a betérítést, hiszen ha nem vagy körülmetélve, nem hívhatnak fel a Tórához, és ez lényegi eleme a zsidó vallásnak. A helyedben ezt a témát nem is firtatnám a rabbival, csak rossz benyomást tesz. Ha eldöntötted, h felveszed a zsidó vallást, vállald a körülmetélést. Hidd el, nem olyan szörnyű, nagyon sokan felnőttként esnek túl rajta manapság.


2.) Ami az elfogadást illeti, megnyugtathatlak, nincs különbségségtétel. A közösségnek általában eleve fogalma sincs, h ki a betért, és ki nem, max onnan lehet néha sejteni, ha valaki feltűnően jól ismeri a liturgiát (az átlag hívő manapság örül, ha úgy ahogy követni tudja az imakönyvben, h mi történik).


3.) Nem vagyok ugyan miskolci, de felmerül a kérdés, hogy egyáltalán van-e aktív közösség arrafelé (mármint rendszeres istentisztelet tóraolvasással). Sajnos vidék ebből a szempontból nagyon gáz. Még Pesten se mindig mindenhol jön össze a minjan, vidékre ez hatványozottan igaz. Ha csak elvétve van istentisztelet, akkor ott eleve nem tudsz betérni, hiszen alapkritérium, hogy meg tudd győzni a vallási bíróságot arról, hogy tudsz aktív zsidó közösségi életet élni.

Eleve nem minden rabbi vállal giur jelöltet, elképzelhető (sőt, szerintem valószínű), hogy Pesten kellene csinálnod a betérést. Mindentől függetlenül, keresd fel a miskolci rabbit, és tedd fel neki a kérdéseidet (kivéve a körülmetélést), hiszen lehet h tévedek, és virágzó közösségi élet folyik.


Nyugodtan kérdezz, ha érdekel még valami!

2019. jún. 13. 03:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
6. Válaszoló, én úgy tudom hogy Miskolcon van Borsod legnagyobb és egyben egyetlen zsinagógája is :) egyébként köszönöm a válaszokat mégegysze, igen át szeretnék térni a zsidó hitre meg betegség miatt is lesz körbemetélés, de az áttérés már egy jó ideje foglalkoztat.
2019. jún. 13. 06:03
 8/16 hun_74 ***** válasza:
36%
Minek keresed magadnak a bajt? 🤣🤣🤣
2019. jún. 13. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
57%

"betegség miatt is lesz körbemetélés"


Azért azt jó tudni, hogy a brisz (=szövetség,vagyis a körülmetélés, ami a szövetség jele) az egy szertartás és csak úgy érvényes, az orvosi nem az igazi ( pl az orvos nem mondja el az imákat, stb ).


Viszont, ha rituálisan megcsinálták, az orvosilag is megfelel ( pl, ha szûkület miatt kellene amúgy is ).

2019. jún. 14. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
83%

Ja, és azon ne lepôdj meg és ne is kedvetlenedj el, hogy a rabbi elôszr is igyekszik lebeszélni, aztán meg elutasít, ez ugyanis kötelezô. Sôt, általában másodjára is.


Erre azért van szükség, hogy meggyôzôdjenek a szándék komolyságáról és az álhatatosságodról.

2019. jún. 14. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!