Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan álljunk a Bibliához?...

Hogyan álljunk a Bibliához? Isten tűpontos, tévedhetetlen szava? Vagy található benne Isteni isteni ihletettség, de sok emberiből kell kihámoznunk azt? Esetleg egyáltalán nem lehet Isten szent könyve?

Figyelt kérdés

Melyek azok az érvek, bizonyítékok, ami alapján azt mondhatjuk, hogy a Biblia betűről betűre Isten tökéletes kinyilatkoztatása?


Melyek azok, amelyek alapján elmondhatjuk, hogy van mögötte isteni ihletettség, de mégis emberi mű, emberi vetülete is van többé-kevésbé, és szabadabban kezelhetjük, értelmezhetjük a szöveget? (pl. keresztény bibliakritikai szemlélet, liberális teológia)


Mik szólnak a mellett, hogy a Biblia egyáltalán nem lehet Isten szent könyve?


2019. jún. 13. 11:44
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:

Első csoportba tartoznak a fundamentalista keresztények, pl. adventista, jehova, hit gyülekezete, pünkösdizmus


Második csoport: napjainkban már a történelmi felekezetek is így gondolkoznak, pl. katolikus, evangélikus, stb. (reformátusok talán kevésbé, de azért rájuk is jellemző)


Utolsó csoport: Lényegében ateisták, agnosztikusok, más vallásúak.



Szeretettel megkérem, hogy a primitív válaszokat mellőzzük. Amik csak annyiból állnak, hogy "a Biblia egy mesekönyv"

Vagy amik a Bibliát idézik annak bizonyítására, hogy istentől ihletett, stb. Hiszen nyilvánvaló, hogy előbb meg kell győződni a Biblia tekintélyéről ahhoz, hogy ezeket az idézeteket is elfogadjam tekintélyként.

Sok keresztény képtelen megérteni ezt az érvelési hibát, és bibliakritikusokhoz vágják az olyan idézeteket, hogy 'Isten szava élő és ható.." meg hogy "a teljes írás Istentől ihletett...".

2019. jún. 13. 11:52
 2/12 anonim ***** válasza:
19%

Elképesztően összetett kérdés. A műsorvezető szépen levezeti a kérdésedet:

https://www.youtube.com/watch?v=DOhljdSYZ5c&t=4053s

2019. jún. 13. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
33%

Mivel elég sok ellentmondás és tudományos tévedés található benne (például a mindent de csak jót teremtő isten paradoxona, vagy az özönvíz tucatnyi valósággal összeegyeztethetetlen pontja, vagy a Pi=3) , az első egyértelműen kizárható.

Mindenképp emberek írták és egyértelmű hogy a saját téves elképzeléseiket is belefoglalták.

Az ennyiből egyértelműen nem zarható ki hogy legalább valami isteni sugallat állhat-e mögötte. Viszont ez bár csak személyes vélemény, de szerintem ha egy isten valamit tudatni akarna az emberekkel, azt egyértelmű, kétségbe vonhatatlan is hibátlan formában kéne átadnia, hisz minek üzenni ha az üzenet jó eséllyel hibásan jut el a címzettekhez? Ergo ez alapján elég valószínűtlen hogy tényleg egy isten állna a könyv mögött.

2019. jún. 13. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
33%

Még annyit, hogy a biblia hosszú évszázadokon át íródott, több írótól, még sincs benne ellentmondás. Természettudományosan is pontos, történelmileg is.

Mondjuk sajnálom, hogy az evolúciót nem direktben a Biblia alapján döntötték meg anno, viszont egyelőre a szószerinti hatnapos teremtéstörténet az az egyetlen eredettörténet, amit nem tudtak cáfolni.

teremtestudomany.hu

teremtesvagyevolucio.hu

2019. jún. 13. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
53%

"viszont egyelőre a szószerinti hatnapos teremtéstörténet az az egyetlen eredettörténet, amit nem tudtak cáfolni"

Ugye viccelsz? Most helyből megcáfolom neked.

Ha pár nap alatt teremtődött volna minden élőlény, akkor értelemszerűen mindannyian egyszerre léteztek volna, azaz a kövületek homogén eloszlást kéne mutassanak, hisz bármelyik fajnak ugyanakkora valószínűséggel kéne előfordulnia bármelyik földrétegben.

A valóságban létező fosszilis rétegződés elég látványosan cáfolja ezt az elképzelést.

2019. jún. 13. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Mansour ***** válasza:
74%

Én agnosztikus vagyok, de ebben a kérdésben a véleményem a második változathoz áll legközelebb. Viszont egyetértek a 3-as válaszolóval: "ha egy isten valamit tudatni akarna az emberekkel, azt egyértelmű, kétségbe vonhatatlan is hibátlan formában kéne átadnia, hisz minek üzenni ha az üzenet jó eséllyel hibásan jut el a címzettekhez?"

Tehát a hiba csak az emberi oldalon lehet: az embernek ennyit sikerült felfognia és szavakba öntenie az isteniből.

2019. jún. 13. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
41%

"A földtani réteget úgy állították össze, ahogy az előzetes elképzelésben feltételezték"

Senki nem állította össze a rétegeket, ott vannak azok maguktól.

Azt remélem nem vitatod, hogy a magasabban lévő rétegek keletkeztek később. Márpedig ha egyes fajok kizárólag a felsőbb rétegekben találhatóak meg, mások kizárólag az alsókban, akkor ebből egyértelműen következik hogy nem egy időben, hanem egymás után éltek.

Azaz magától értetődik hogy nem egyszerre (plusz mínusz pár nap) lettek teremtve.


U.i. Ha szeretnéd, szívesen megcáfolom egyesével az összes többi feltevésed is, de nem szeretem a novellányi kommenteket, szóval majd szépen sorjában, ha ezen átrágtuk magunk. Szóval, ellenérv?

2019. jún. 13. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 KZitus ***** válasza:

Szia

Érdekesek a kérdéseid, sokféle választ kaptál, és kapsz majd ezután is, de a személyes utánajárás lenne a számodra az igazán meggyőző. Leírom neked, mit találtam a Bibliában a kérdéseidre:

1. "Hogyan álljunk a Bibliához?" - mint Isten Szavához, személyes meggyőződés alapján.

2. "Isten tűpontos, tévedhetetlen szava?" - A Biblia „Istentől ihletett”, a 2Timóteusz 3:16 szerint:"A teljes Írás Istentől ihletett, és hasznos a tanításra, a feddésre, a kiigazításra, valamint a fegyelmezésre, hogy azt tegyük, ami igazságos." Persze néhányakban felmerülhet a kérdés, hogy ha a Bibliát emberek írták, akkor miért mondhatjuk, hogy Istentől származik. A Biblia válasza ez: „Isten üzenetét mondták el emberek, ahogy arra a szent szellem indította őket” 2Péter 1:21. Mikkoók értenek egzet eyyel: 1Tesszalonika 2:13

"Igen, ezért adunk hálát szüntelenül Istennek, mert amikor Isten szaváról hallottatok tőlünk, nem emberek szavaként fogadtátok, hanem pontosan akként, ami valójában, Isten szavaként, amely hatással is van rátok, hívőkre."

Így elmondható, hogy minden olyan üzenet, amely a Teremtőtől származik, így azok is, amelyeket a próféták közöltek, „az Isten szava”.

3."Vagy található benne Isteni isteni ihletettség, de sok emberiből kell kihámoznunk azt? " - ezt nem tudom teljesen értelmezni. Lehet erre gondoltál? ha arra, hogy mennyire hihető Isten szava, és miért, akkor ez a válasz rá: Ézsaiás 55:8-11

"Mert az én gondolataim nem a ti gondolataitok, és útjaitok sem az én útjaim” – jelenti ki Jehova. „Mert ahogy az ég magasabban van, mint a föld, úgy az én útjaim is magasabbak a ti útjaitoknál, és gondolataim a gondolataitoknál. Mert ahogy az eső és a hó lehull az égből, és nem tér oda vissza, csak ha megitatta a földet, hogy kihajtsanak a növények, és gyümölcsöt teremjenek, hogy legyen magja a magvetőnek, és kenyere annak, aki enni kíván, úgy lesz az én szavammal is, amely elhagyja a számat. Nem tér vissza hozzám eredménytelenül, hanem mindenképpen véghez viszi azt, amiben kedvem lelem, és sikeres lesz abban, amiért elküldtem."

4. " Esetleg egyáltalán nem lehet Isten szent könyve?" de igen. „A te szavad igazság” mondta Krisztus a JÁN 17:17-ben.

Pál azt írta magáról, és Isten szaváról a Titusz 1:1,2-ben:"Pál vagyok, Isten rabszolgája és Jézus Krisztus apostola, akinek olyan hite van, mint Isten választottainak, és pontosan ismeri az igazságot, mely magában foglalja az Isten iránti odaadást, és az örök élet reménységén alapul. Ezt a reménységet Isten, aki nem hazudhat, már régen megígérte,..."

Ha személyesen szeretnél meggyőződni arról amit kérdeztél, kérlek fogadd el Isten tanácsát, amelyet a Példabeszédel 2:1-5, és Zsoltárok 1:1-3 verseiben ad azoknak, akik pontos ismeretet szeretnének Istenről. Az Ő bölcseségére kell támaszkodnunk, nem a sajátunkra, ha meg akarjuk ismerni Isten "szent titkát"

2019. jún. 13. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 KZitus ***** válasza:
....bocsi csak most olvastam el a kommentedet....
2019. jún. 13. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 imakommandós ***** válasza:

Ez hitbeli kérdés. Mármint az, hogy valaki Istentől valónak tekinti e a szöveget.

Egyrészt a Biblia eredeti szövegének minden mondata többértelmű, másrészt tele van csodával. Ezeket azért fontos hangsúlyozni mert csak hittel lehet a szöveget intuitív módon elfogadni hitelesnek. Hit nélkül az írás nem képes közelebb vinni az olvasót az igazsághoz.

A hit pedig hallásból származik.

Magát a hitet nem lehet megszerezni teológiai meg bibliaikritikai meg mindenféle agyas tanulással.

A hit nem elmélet meg tudás hanem szívbeli bizalom. Elég nehéz bárkit rábeszéléssel meggyőzni, hogy bízzon egy ősrégi szövegben. A gyerekeké Isten országa. Olyanoké akiket vonz valami Isten felé, az igazság felé. Az üdvözítő hitet pedig ajándékba kapja az ember ráadásként.

Ha valaki Jézust elfogadja megváltóként és Isten Fiaként, a testben megjelent Istenként, akkor nem nagyon lesz gondja azzal, hogy elfogadja Jézusnak azt a nyilatkozatát, hogy könnyebb a Földnek és az égnek elmúlni mint a törvényből a legkisebb írásjelnek kiesni. Jézus nem csak a szöveget hanem még a betűket is Istentől származtatta. Szerinte a teljes ószövetség a betűkig visszamenőleg Isten szava. (Máté 5:17 ; Luk 24:44)

2019. jún. 13. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!