Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A te felekezeted, keresztény...

A te felekezeted, keresztény közösséged milyen mértékben "paráználkodik (kodott) " a világi hatalommal? Milyen támogatást nyújt a politikai vezetésnek, és mit kap viszonzásul a támogatásért?

Figyelt kérdés
Baj-e, ha a szószékről megsegítjük a jelenlegi politikai kormányzatot, vagy az ellenzéket, némi támogatásért, amit aztán az evangélium hirdetésére is fordíthatunk?
2019. jún. 18. 20:29
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Ezt azért két részre osztanám. Mit jelent a politika? Közélettel való foglalkozást, ilyen értelemben Jézus is politizált, tehát ez nem elítélendő negatív dolog.

Ami helytelen, az a pártpolitika szerintem. A felekezetem gyakran megszólal társadalmi kérdésekben, de a vezetőkre nem jellemző a pártpolitika, habár vannak olyan papok, akik nem győzik hangoztatni adott párt iránti elkötelezettségüket. Ez utóbbi nyilván helytelen.

Hogy mit kap érte, azt nem tudom. Az egyházak támogatását törvény szabályozza, ezen felül vannak egyéb extra támogatási pénzek, ezekből az utóbbi időben a tagok számához arányítva kevesebbet kap.

2019. jún. 18. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Melyik a te felekezeted?
2019. jún. 18. 21:11
 3/10 anonim ***** válasza:
0%

Semmilyet.

A keresztény, Krisztus messiási királysághoz tartozik, azt támogatja az élete minden területén.

Isten királyságát, maga a Teremtő támogatja, és megáldja azokat a forrásokat, amit a népétől kap.

2019. jún. 18. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Életembe nem hallottam, hogy politikaról lett volna szó, vagy utalgatások arra. És ez így jó.
2019. jún. 18. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 tgt ***** válasza:
Ha az elesettekért, megalázottakért, kiszolgáltatottakért való kiállás politizálás, akkor ennyiben politizálhatnak. De pártot, politikai ideológiát, politikust nem támogathatnak az egyházak.
2019. jún. 19. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Itt az a kérdés, hogy mi számít politizálásnak?

Szó eredeti értelmében (polis=városállam) minden, ami a társadalommal kapcsolatos, tehát közügy. Pl. a munkanélküliség, a hajléktalanok helyzete, az egészségügyi és szociális hálózat, az oktatás nem politika? Dehogynem, messzemenőleg az! És ezekben a kérdésekben egy keresztény embernek nemhogy tilos, hanem kötelessége felszólalni. Ugyanis Jézus nekünk nem azt tanította, hogy otthon a 4 fal között kövessük őt.

Semmi kivetnivalót nem látok abban, hogyha az Egyház támogat olyan állami kezdeményezéseket, amik összeegyeztethetőek a keresztény értékrenddel. Ezzel együtt fel kell szólalni az ellen, ami ellentétes. Pl. a hajléktalanokkal kapcsolatban az Alaptörvény módosítása ellen egyedül katolikus oldalról hallottam kritikát a keresztény értékek védelmében. Ugyanígy az abortusz és a lombikprogramok ellen is. (De bocsánat, ha elkerülte a figyelmemet és más felekezet is felszólalt ez ügyben..)

Nyilvánvaló, hogy állam és egyház egymásra vannak utalva. Az egyház is része a társadalomnak, illetve közügyeket lát el. Támogatásról olyanról tudok, hogy a szomszéd település kiemelt műemlék templomának felújításába eddig is sok millióval beszállt az állam. A műemlékvédelemre törvény van, aztán az adott kormány dönti el, hogy jobban vagy kevésbé támogat.

Saját környezetemben olyan példát eddig a 30 év alatt nem hallottam paptól, hogy dicsőített volna pártot vagy politikust vagy hogy kire szavazzak, inkább kritizálják őket (kormányt is, ellenzéket is), de nem jellemző téma a pártpolitika.

2019. jún. 19. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 tgt ***** válasza:
24%
A katolikus egyház pont hogy csak nagyon ímmel-ámmal tiltakozott a hajléktalantövény ellen, és ez nem válik dicsőségükre. Ahogy a katolikus egyházat az sem érintette meg, hogy a menekülteket éheztetik a tranzitzónákban. A leghatározottabban Iványi Gábor állt ki a hajléktalanokkal és a menekültekkel való emberséges bánásmód mellett.
2019. jún. 19. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
66%

tgt, várom az Iványi-féle kiállást. :)) Biztos volt ilyen, de én csak egy 2007-es tanulmányt találtam, amit ő írt a hajléktanaokat érintő témában, ami dicséretes, de az az alaptörvény módosítása úgy 10 évvel később volt.

A hajléktalan törvény ellen kiállt a püspöki kar. Mivel a protestáns egyházakkal ellentétben a Katolikus Egyházban számít a hierarchia, ezért ez a legmagasabb fórum. Hogy alig hozta ezt le a média, az egy dolog.

2019. jún. 19. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Tény, hogy ez a kiállás hatékonyabb lenne, ha a történelmi egyházak püspökei hivataluknál fogva tagjai lennének a Magyar Országgyűlés Felsőházának, ahogy ez a történelem egy régebbi periódusában volt, de hát ez ellen szerintem ti lennétek a legjobban felháborodva.... :))
2019. jún. 19. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 tgt ***** válasza:
0%

8-as: Csodálkozom, hogy nem találtál Iványitól frissebb megnyilatkozást. Annyit kellett volna beírni a keresőbe, hogy „iványi gábor hajléktalan törvény” és számtalan találatot kaptál volna.

Egyet iderakok neked a sok közül: [link]

Várom a Katolikus Püspöki Kar állásfoglalását.

2019. jún. 19. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!