Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Minek köszönhető a keresztény...

Minek köszönhető a keresztény fundamentalizmus kialakítása?

Figyelt kérdés

Fundamentalisták alatt azokat az embereket értem, akik teljes mértékben történelemkönyvként kezelik a Bibliát, és a természettudományt, illetve a bibliatudományt művelő szakértőket, akik rámutatnak arra, hogy bizony nem mindenhol értelmezhető szó szerint a Szentírás, megtévesztett embereknek tartják.


A fundamentalizmus másik jellegzetessége az erős, fanatikus érzelem és ragaszkodás egy vallási felekezet tanításaihoz, amelyet így érzelmeznek: a felekezet tanítása = Isten tanítása. Továbbá folyamatosan démoni dolgokat látnak mindenben teljesen hétköznapi dolgokban is, és a tevékenységük miatt több család is ment már tönkre, mert a felekezet behálózta. Stb...


Miért alakult ki ez az irányzat, mi olyan vonzó benne?


Az én véleményem az, hogy a fundamentalizmusban a kiválasztottság elmélet a vonzó, hiszen ezek a felekezetek rendkívüli módon hangsúlyozzák, hogy náluk az igazság, őket Isten vezeti, míg más vallások a Sátán markában vannak, de ők nem.


2019. aug. 12. 11:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
35%

Szerintem szimplán hiszékenyek.


'Az én véleményem az, hogy a fundamentalizmusban a kiválasztottság elmélet a vonzó, hiszen ezek a felekezetek rendkívüli módon hangsúlyozzák, hogy náluk az igazság, őket Isten vezeti, míg más vallások a Sátán markában vannak, de ők nem.'


Ez inkább a Jehova tanúira jellemző, mint sem az átlag keresztényekre.

2019. aug. 12. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Nem csak a Jehova tanúira, a neo-protestánsokra is, akik például a legnagyobb ellenségüknek a Katolikus Egyházat tartják.
2019. aug. 12. 11:24
 3/11 anonim ***** válasza:
11%

"A fundamentalizmus másik jellegzetessége az erős, fanatikus érzelem és ragaszkodás egy vallási felekezet tanításaihoz, amelyet így érzelmeznek: a felekezet tanítása = Isten tanítása.


Azért megjegyzem, hogy ehhez nem kell neoprotestánsnak lenni, a katolikus egyház is pont így tartja saját magáról.

2019. aug. 12. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Minden vallás hangsúlyozza a saját igazát, de a fundamentalista mentalitásban ez nagyon-nagyon erősen jelen van.


Katolikus családba születtem, több misén részt vettem, ministráltam is, hittanra is jártam, de sosem hallottam azt, hogy a pap arról prédikált volna, hogy mi vagyunk a kiválasztottak, a többi felekezet meg a Sátán uralma alatt van, stb..


Ellenben az adventista előadásokat hallgatva, ez újra és újra visszatérő alkalom például a Jelenések könyve értelmezésénél, meg más fundamentalistákkal vitában is nagyon erősen hangsúlyozzák, hogy ők az Istentől vannak, a katolikusokat meg a Sátán megtévesztette, stb...

2019. aug. 12. 12:16
 5/11 A kérdező kommentje:

A katolikusok egyébként már nem küzdenek a tudomány ellen, hanem ténynek fogadják el az ősrobbanást és az evolúciót, ezért az Egyház tud adni a világnak természettudósokat.


A fundamentalisták ellenben leragadtak ott, hogy a világot 6 nap alatt teremtették. Amikor elmondtam egy fundamentalista felekezetben, hogy én elfogadom az evolúciót, azt a választ kaptam, hogy engem a Ördög megtévesztett, és adni akartak egy kreacionista könyvet.

2019. aug. 12. 12:18
 6/11 anonim ***** válasza:

kedves Kérdező.

egyáltalán nem "új keletű "irányzat, hogy a szavaiddal éljek.

Ha Isten szavát vesszük alapul, És ez a lényeg, akár az Izraeliták idejéből, akár Jézus első tanitványai esetében jól kirajzolódik, hogy Isten nem vallásköziségeket támogat, vagy hozott létre. Ugyanakkor a "kiválasztottság"-ot Isten felelősséggel párositja, és nem mondta, vagy oktatta soha, hogy akkor most Ők különbek bárkinél. Sőt, példamutatással kellett élniük, hogy az igaz Istent vonzóvá tegyék mások számára. Isten azért választott, vagy választ ki némelyeket, mert nem mindenki mutat hajlandóságot Isten kérésének készséggel, feltétel nélkül, eleget tenni. Mindig is úgy kellett tekinteniük másokra, mint akik Közülük való, bármilyen háttérrel, vagy nemzeti hovatartozással csatlakozott Isten népéhez. Egységet, csak igy lehet létrehozni, és szeretetben vezetni.

Aki pedig csatlakozott Isten "választottjaihoz, annak szakitania kellett azokkal a nézetekkel, életformával, amit ott gyakorolt ahol élt addig. Ezt pedig Isten is igy gondolta, ezért le is iratta.


Ezért inkább az alakult ki eltérően Isten eredeti imádatától, hogy mindegy mit és hogyan hiszel, csak higgy.

2019. aug. 12. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Jehova tanúit a 19. században alapította az adventista Russel. Szóval igen, új keletű az irányzat. Bár az eretnekségek, amiket tanítanak, meglehetősen régiek. Már az ókorban megrágta, és kiköpte őket az Egyház
2019. aug. 12. 18:30
 8/11 anonim ***** válasza:

"eretnekségek"?

hát arról beszélhetnénk?....


Sajnos Te sem veszed figyelembe Isten szavát. S ez nagy baj. Azt pedig hogy az irások alapján, mikor és hogyan állitja helyre Isten a tiszta imádatot, és kit használ fel erre, arról Isten tájékoztat.

Sajnos ezeket mind mind figyelmenkivül hagyják sokan, talán büszkeségből. Istennek időterve van, és ezekről is mind mind tájékoztatást ad.


Tudod azt nem értem, hogy miért nem veszik sokan figyelembe Isten szavából azt? hogy az utolsó napokban Jézus eljövetele egybe esik Sátán levettetésével, ami a Földnek hoz jajj kiáltásokat.


Ha az egyház lenne Isten választott imádati formája, akkor bizonyitani kellene a Bibliában leirtakat.

A tiszta imádatba nem fér bele a világban levő hatalom, és a politikai karrier....

2019. aug. 12. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Ornella Mutti, Living Witness, vagy mittudom én, milyen néven vagy most fent...


Már 1000-szer megbeszéltük ezeket a dolgokat. A ti tanításotok nem a Biblia tanítása.


És igen, eretnekek vagytok. Russel olyan eretnekségeket ébresztett fel, amiket már az ókor végén, középkor elején kiköpött és megrágott az Egyház, és elítélte, mint tévtant.


Ez nem vitatéma, ma sem az. Ha megfigyeled, nem is vesz titeket komolyan senki, pont ezért.

2019. aug. 12. 19:19
 10/11 imakommandós ***** válasza:

Én nem tartom legnagyobb ellenségnek a Katolicizmust. Szerintem Te ezt túlliheged kérdező. A reformáció azért jött létre mert belülről képtelenség volt, hogy megújuljon a Katolikus egyház. Pont. Akinek a szobrok meg az ostyaimádás tetszik az maradjon ott, akinek meg nem annak van más lehetőség is hála Istennek.



Egyébként meg minek foglalkozzon külön a protestánsokkal a pap, amikor a Tridenti zsinat összes átkát megújította Róma 1999-ben. A protestánsokra kimondott átkok máig érvényesek. A Katolikus egyház nyiltan elítéli a reformáció hitelveit és a hitgyakorlataik nagy részét.

2019. aug. 13. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!