Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Milyen bizonyítékok állnak...

Milyen bizonyítékok állnak rendelkezésünkre a 21. században Isten létezését illetően?

Figyelt kérdés
2019. aug. 15. 09:20
1 2 3 4
 1/40 anonim ***** válasza:
100%
Erre sosem volt bizonyíték, és valószínűleg nem is lesz.
2019. aug. 15. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/40 A kérdező kommentje:

A vallásnak több ezer éve volt arra, hogy legalább egyetlen bizonyítékot hozzon az istenek mellett.


Mi értelme akkor ennek az egésznek, ha ennyire bizonytalan?

2019. aug. 15. 09:37
 3/40 anonim ***** válasza:

Értelme van, még így is. A napokban írtam itt erről.

Bizonyíték az nem volt, és valószínűleg nem is lesz.

A többi istenről sem.

2019. aug. 15. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/40 anonim ***** válasza:
24%

Itt megtalálod a választ:


[link]

2019. aug. 15. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/40 anonim ***** válasza:

Szerintem nem isten/istenek létezését kell bizonyítani, már, ha valakit tényleg foglalkoztat a kérdés. Hanem adott vallás kialakulásának történetét, a valláshoz tartozó iratok hitelességét, eredetét kell vizsgálni.


Például kereszténységnél megvizsgálod a Bibliát, utána jársz hogy keletkezett, mikor keletkeztek egyes részei, kik írták azokat, vannak e benne ellentmondások, a benne szereplő személyek mennyire valóságosak, a benne leírt történetek mennyire felelnek meg a mai tudomány állásának, egyáltalán lehet-e tudományos szempontból vizsgálni. Akkor megvizsgálod, hogy a Biblián kívül milyen hiteles források vannak amiket össze tudsz vetni az addigi kutatómunkáddal, amik cáfolhatják vagy hitelesíthetik esetleg kiegészíthetik ismereteidet.


Persze ez sem ad választ a kérdésre, de alapvetően kimozdít egy holdpontról, másrészről nagyon izgalmas tud lenni főleg, ha olyan vallással teszed azt ami meghatározó része volt a történelem alakításában pl keresztény, iszlám, hindu stb. Az emberek előismeretek nélkül csak buta, primitív vallásosoknak bélyegzik a hívőket és nem látnak mögé a dolgoknak, nem látják a motivációt egyes cselekedetek történések mögött. Ha megismered xy vallást rálátást kapsz ezekre, megérted mit miért csinálnak.

2019. aug. 15. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/40 anonim ***** válasza:
62%
Szerintem sok értelme nincs. Bizonyíték se volt soha, de nem ez a lényeg? Nem azt szokták mondani, hogy higyj mert annyira racionális, hanem valami olyasmit, hogy az igazi hithez nem kell bizonyíték, vagy hogy könnyű abban hinni ami biztos. Az a baj a vallásokkal, hogy a józan ész végét jelentik. Ha azt mondod hiszel valamiben azzal azt mondod hogy nem érdekel van e bizonyíték. A világban közel 4200 vallás van és mindnek pont ugyanannyi alapja van: az emberek ki nem elégíthető szüksége valamiféle reményre, nem pedig tudományos bizonyíték.
2019. aug. 15. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/40 A kérdező kommentje:

#5


A Biblia keletkezésével elég nagy gondok vannak. Számos kutató szerint a Szentírás könyvei nem is eredetiek, tehát az apostolok neve alatt írtak, de nem ők a szerzői.


Persze megoldják ezt annyival, hogy az ókorban divat volt más neve alatt könyvet írni, Bart. D Ehrman újszövetségi bibliatudós szerint azonban ez nem igaz. A régiek is elítélték a mások nevében írogatást. Ő ki is mondja, hogy szerinte hazugság van a Bibliában.


És ez igaz. Ha a szerzők hazudtak a kilétükről, mert el akarták fogadtatni a könyveiket, akkor honnan tudjuk, hogy amit leírtak az igaz?

2019. aug. 15. 11:55
 8/40 A kérdező kommentje:

"a benne leírt történetek mennyire felelnek meg a mai tudomány állásának, egyáltalán lehet-e tudományos szempontból vizsgálni"


A történetek egy része megfelel a tudomány mai állásának pl. Ezdrás-Nehemiás könyvei. Az apostolok Cselekedetei viszont eléggé meseszerű. Ott ugyanis arról van szó, hogy nem csak Isten fia tesz csodákat, hanem már a tanítványai is. Ez már túlzás, szerintem ez inkább irodalom, mint történelem.

2019. aug. 15. 11:58
 9/40 anonim ***** válasza:

Csak példaként hoztam fel a Bibliát, mert a itthon az van leginkább jelen, de írhattam volna a buddhizmust is. De látod kialakítottad a véleményed az egyik vallással kapcsolatban, arra jutottál, hogy ez számodra nem hiteles, ugyan ezt megteheted más vallásokkal kapcsolatban is. Csak erre szerettem volna rámutatni, mert alapvetően Isten/istenek létezése nem bizonyítás kérdése, hanem hit kérdése. A tudománynak sem célja Isten létezésének sem bizonyítása, sem cáfolása mégis sokan ebből az irányból várnak választ.


Mert például, ha ma valaki kitalál egy istent és odafigyel, hogy a tudományos eredményekkel összhangban legyen, akkor tudományosan nem lehet cáfolni annak létezését, de ettől még nem lesz valós.

2019. aug. 15. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/40 A kérdező kommentje:

#9


Ha Isten valóban létezik, és a Bibliában ő szólal meg, legalább arról gondoskodhatott volna, hogy rend legyen a szerzőség, keletkezés illetve a szövegkritika kérdésében.


Meg nem is értem, mi szükség hitre. Elvileg egy létező személyről beszélünk, Isten simán megtehetné, hogy leküldd maga helyett egy angyalt egy tudományos konferenciára, és tisztázzuk a dolgokat.


De nem, ő épített maga köré egy vallást inkább.


Megkérdőjeleződik számomra ennek az Istennek a bölcsessége, és új alternatívákat vet fel.

2019. aug. 15. 12:57
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!