Weboldalunk cookie-kat használhat, hogy megjegyezze a belépési adatokat, egyedi beállításokat, továbbá statisztikai célokra és hogy a személyes érdeklődéshez igazítsa hirdetéseit. További információ

Főoldal Belépés/Regisztráció Egy véletlen kérdés Facebook

Kategória: Kultúra és közösség » Valláskritika

A kérdés

Vannak-e a létezők között hierarchikus lépcsők, ami megkülönbözteti az egyik létezőnek a mibenlétét a másiktól, vagy a létezők inkább folytonosságot alkotnak?

Az előbbi gondolat az ókorig nyúlik vissza, ennek az illusztrációja az ún. létezők fája, porphüriuszi fa, vagy a középkorban a létezők láncolata.

[link]

Persze, nem konkrétan a porphürioszi fára vonatkozik a kérdés, hanem a létezők közötti különbségre és azonosságra úgy általában. El lehet vonatkoztatni a már kialakult koncepcióktól.

Keress kérdéseket hasonló témákban: ontológia, filozófia, lételmélet

okt. 9. 17:15  Privát üzenet  

A válaszok

Minden csak viszonyítás és nézőpont kérdése.

Ha mondjuk a látás élessége a szempont, akkor a ragadozó madarak vannak a hierarchia csúcsán.

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 76%-ban hasznos válaszokat ad.
# 1/6Időpont okt. 9. 18:18 Privát üzenet
Red Vixen nevű felhasználó válasza:

1#+1

Az abszolút értékek is inkább semleges különbségek, és egyértelműen nem hierarhiát hanem közösséget alkotnak.

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 40%-ban hasznos válaszokat ad.
# 2/6Időpont okt. 9. 18:52 Privát üzenet
PL. az ember és az állatok között van minőségi különbség a létüket tekintve. Vagy Isten és ember között is van elég komoly minőségi különbség.

A válaszíró 71%-ban hasznos válaszokat ad.
# 3/6Időpont okt. 9. 22:01 Privát üzenet
mirőlszól nevű felhasználó válasza:

Nem hiszem, hogy értem azt a fát, valaki elmagyarázhatná, de a világunk rendszerezése, felosztása sokféle lehet. Ha erre vonatkozott a kérdésed, bár nem tudom. De szerintem meg is szokták tenni ezt, ki miben szeretné, úgy teszi. Akinek pszichológiai szemlélete van az biztos extrovertált-introvertáltakban kezdi, aki ezoterikus az meg a csillagjegyek alapján osztályoz.

Ez a hierarchia szerintem ha van, vagy ha keresni kellene, akkor nem egy-egy képesség maximalizálásában lenne mérhető, hanem egy-egy képesség irányára, vagy annak határtalanságára vonatkozhatna. Pl. ha az éleslátást nézzük, elérheti-e bármelyik élőlény, hogy ellásson bármeddig. Én nem tudom mennyi a legnagyobb távolság ameddig el lehet látni egy valamikori legfejlettebb ragadozó madárnak mondjuk. Vagy ha a legmagasabb fát nézzük, érhetnek-e majd egyszer bármeddig. Szóval szerintem a hierarchia csúcsára nem a "leg"-ek kerülnének, mert ezek nem annyira képességek, mint inkább tulajdonságok.

Ha szintekre osztanám a világot, akkor talán nem lenne jobb ötletem valami pusztítás-megóvás-teremtés elvén rendszerezném be az élőlényeket, vagy ilyesmi. Bár nem hiszem, hogy ezt egyénenként mérhetővé lehetne tenni. Szerencsére nem is az én dolgom.

De nehogy ne derüljön ki hogy a kérdésre is válaszoltam, szóval el lehet vonatkoztatni és meg is szoktuk ezt tenni.

A válaszíró 70%-ban hasznos válaszokat ad.
# 4/6Időpont okt. 9. 22:20 Privát üzenet
Egyetlen ilyen dolgot tudok elképzelni: a tudat, vagy annak hiánya.

A válaszíró 68%-ban hasznos válaszokat ad.
# 5/6Időpont okt. 9. 22:23 Privát üzenet
Na igen, lehetnek különféle osztályozások, manapság például a balkáni menekülteket legelőször úgy osztályozzák: Rühös - nem rühös és minden más utána történik, mondjuk menekült, vagy bevándorló, stb...

A válaszíró 64%-ban hasznos válaszokat ad.
# 6/6Időpont okt. 10. 02:05 Privát üzenet

Értesítsünk róla, ha új válasz érkezik? Válasz küldése

Kapcsolódó kérdések
Van olyan nyelv a magyaron kívül, amelyik megkülönbözteti az a-t és az á-t?
Mit jelent az, hogy Kosztolányi Dezső a klasszikus és a kései modernség között teremt folytonosságot?
Isten megkülönbözteti az embert a többi élőlénytől? Ha igen, akkor mi történik a többi élőlénnyel a haláluk után?
Van még olyan nyelv a magyaron kívül, ami megkülönbözteti a "szerelem" és a "szeretet" fogalmát?
Van még olyan nyelv a magyaron kívül, ami megkülönbözteti az a és á hangokat?
Ha az állam megkülönbözteti a cigányokat tőlünk magyaroktól, akkor miért várja el, hogy mi ne tegyük?

Kérdések a Kultúra és közösség rovatbólKérdések a Valláskritika rovatból

Minden jog fenntartva © 2019, www.gyakorikerdesek.hu | GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | WebMinute Kft. | Kapcsolat: info (kukac) gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!