Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mikor terjedt el Isten elképze...

Mikor terjedt el Isten elképzelése és/vagy ábrázolása ősszakállas emberként?

Figyelt kérdés
Meglehetősen gyermetegnek tartom Isten efféle elképzelését és/vagy ábrázolását [Jézus ábrázolása teljesen más kategória], sokkal jobban tetszik ahogy az Iszlám vagy a Baháʼí Hit követői nem ábrázolják Istent, maximum kalligráfiával, de sosem képekkel. Az Isten transzcendens, tehát véleményem szerint a puszta elképzelése ősszakállas emberként magának az istenfogalomnak a súlyos meg nemértése.

2020. márc. 18. 18:57
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
23%
Szerintem nagyobb baj lenne, ha nem ábrázolnák sehogy. Merthogy a semmi az semmi. Jó mondjuk én szerintem Isten valóban egy semmi, de én ateista vagyok.
2020. márc. 18. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Demion ***** válasza:
85%
Valószínűleg Zeusz ilyetén ábrázolását vette át a kereszténység.
2020. márc. 18. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
92%
Dániel könyvében szerepel egy leírás, az alapján alakult ki Istennek ezen ábrázolása valószínűleg.
2020. márc. 18. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
75%

kb ugyanakkor, mikor a magas szellemiségű skolasztikusok (Duns Scotus, Thomas Aquinas) kimondták: Esse est Deus. Isten a Lét.

Minden ember a maga szellemiségében képzelte el, vagy értette ezt a nagyon elvont, metafizikai kijelentést. Sokan még nem tudtak írni-olvasni, ezért képekkel "írták le" számukra a teológiát a templom falára, vagy a kapu faragványaiban. Jól van ez így. Ma is a legalacsonyabb szintű világképpel rendelkezők felhőn-ülő-mese-figuráznak. Nem baj, őket is kell szeretni. Még ha le is pontoznak a sárga földig. :D

2020. márc. 18. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
26%
Jó kérdés . A közepkor elején amikor héber dinasztiak Medici bankarok átvettek a papasagot ( X Leo ) és az Evangelium helyett az Ószövetség lett a minden . Kinyilatkozták Mózes tora könyveit és megalkottak egy hím bűntető istenseget . A szetvalasok reformok pl arianusok később Luther husziták stb gondok is sok hasonlo problemát feszegettek .....
2020. márc. 18. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
39%

Nyilván Istent nem tudjuk ábrázolni, de nem kell ennyire negatívan látni ezt, megvan a bibliai alapja:

"Néztem, és egyszer csak trónokat állítottak fel, s az Ősöreg leült; a ruházata fehér volt, mint a hó, és fején a haj olyan, mint a tiszta gyapjú; trónja lángoló tűz, kerekei égő tűz.

Tüzes és sebes folyó jött ki színe előtt; ezerszer ezren szolgáltak neki, és tízezerszer százezren hódoltak neki; a bíróság leült és a könyveket felnyitották." (Dán 7,9-10)

2020. márc. 18. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
33%

Aztán ott van a szentencia, hogy Isten a saját képére és hasonlatosságára teremtette az embert, vagyis olyasmi lehet, mint mi, de mivel tudja mindenki, hogy mint létező, elég régóta funkcionál, így nyilván nem lehet ifjú suhancként ábrázolni, marad az ősöreg változat.

Nem kell persze ezt elfogadni senkinek, hiszen csak a Biblia írja csupán, az meg mesekönyv, így bármilyen Istent képzelhetsz helyette, nincs jelentősége, mert a szakállas öregember is ugyanolyan jó, mintha energialényként, vagy csak valami elvont izének képzeled, szerintem tökmindegy, ahogy az is, hogy mit fogadsz el a Bibliából, mit meg nem - illetve lehet képletes értelemmel ellátni bármely részét, ami ugyanaz, így ezeket a sorokat is lehet átvitt értelemmel ellátni, hasonltunk Istenre, mert izé, itt meghagyom a választ azoknak, akik így, vagy úgy szeretik ezt elképzelni.

Nekem aztán tökmindegy!

2020. márc. 19. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 KZitus ***** válasza:
56%

Szia

Istent soha senki nem látta - ember!De ad róla leírást a Biblia, és valószínűleg így alakult ki róla a "szakállas" öreg kép. Dániel is látta látomásban Isten dicsőségét, ő így írja le:Dániel 7:9–14

"Néztem, míg trónokat állítottak fel, és az, aki ősidőktől fogva létezik, leült. Ruhája fehér volt, mint a hó, és fején a haj, mint a tiszta gyapjú. A trónja lángoló tűz volt, annak kerekei pedig égő tűz. Tűzfolyam áradt és jött ki előle. Ezerszer ezren szolgáltak neki, és tízezerszer tízezren álltak előtte"

2020. márc. 20. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
45%

Tízezerszer tízezer az lazán százmillió, nem mondom, ott aztán lehetett tumultus, biztosan kiért a Bécsi útig a sor vége.

Csak el kellett volna kiáltani, hogy

- lisztet adnak a Tescoban! -

:D

2020. márc. 20. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
47%

A Bibliában nagyon sok plagizálás felfedezhető így az ábrázolásokban is keresztény isten ábrázolása egy görög Zeus másolat.

Jézus ábrázolásról ne is beszéljünk ahol egy közel keleti mitológiai személyt európainak ábrázolnak...

2020. márc. 21. 04:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!