Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A vallásos és ezoterikus...

A vallásos és ezoterikus ideológiáknak az a funkciója, hogy az embereknek ne kelljen gondolkodással terhelni magukat?

Figyelt kérdés

Ha nem vagyunk vallásosak, vagy ezo-hívők, az csomó terhet ró ránk. Felelősséget kell vállalni a tetteinkért, önálló döntéseket kell hoznunk.

Ha viszont hiszünk valamiben, akkor minden sokkal egyszerűbbé válik. Az ember nem szabad, nem felelős semmiért. Isten akarata volt, hogy így történtek a dolgok, ahogy. Vagy a sorsé, vagy a karmáé. Nem kell sem múlton, sem jövőn, sem életen, sem halálon, sem jón, sem rosszon gondolkodnunk, nem kell az igazságot keresnünk, mert megmondják nekünk, mit kell hinni és onnantól kezdve megkönnyebbülünk a bizonytalanság terhe alól.

Nincs ismeretlen sem, mert ha valami történik a világban, (koronavírus) arra is egybő ráfogják, hogy a felsőbb hatalom akaratából történt, mert valamit üzenni akar nekünk. Tehát nem kell okokat és felelősöket keresni, meg lehet nyugodni. Társadalmilag sokkal könnyebben kezelhetők ezek az emberek, mert nem kérdőjeleznek meg semmit, mindenbe bele tudják magyarázni a saját misztikus világnézetüket.



2020. júl. 29. 10:07
1 2 3 4 5
 31/45 anonim ***** válasza:
92%

Hát Kérdező ezt elég furcsán kitekerve képzeled!


Aki hisz valamiféle szakrális rendben, az vállal valóban terheket. Hogy ne kelljen szembeköpnie magát nap mint nap, ki kell tartania hitében. Gyakorolnia kell ebben a mai világban is, ahol egyre inkább összemosódik a szabadelvűség, az önmegvalósítás a felelőtlenséggel.


Ez utóbbiak kísértése, hidd el, nap mint nap próbára teszik a hívők akaratát. Ez sokkal nehezebb, mint büszkén habzsolni mindent, amire adott pillanatban vágyunk. Némi tudatosság kell ahhoz, hogy észre vegye az ember mennyire orránál fogva vezetik vágyai, és az azt felkorbácsoló fogyasztói társadalom.

A vallások alapvetései vezérfonalat, támpotot adnak ezen hétköznapi kihívások leküzdésében, de csak a helyes írányt mutatják. A napi dolgok közt neked kell megtalálni az utat.


Gondolom hallottad már azt a kifejezést, hogy lelki gyakorlat. Van ennek szoros értelmezése is, de a hitélet minden részlete valamilyen szinten az.


Egyébként az ideolódia mint szociológiai fogalom nem definiált általánosan elfogadott módon. Abban viszont a többség egyetért, hogy a vallások nem számítanak ideológiának.

2020. júl. 30. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/45 anonim ***** válasza:
20%

Mindegy hogy hiszel-e a vallásokban vagy sem. A kérdés felvetésed szempontjából lényegtelen. Amit leírtál nem igaz. Kötve hiszem, hogy bárki aki előítéletek nélkül, komolyabban foglalkozott a vallásokkal arra a következtetésre jutna mint te.

"A vallás célja, hogy ne gondolkodj?" A vallások épp az élet nagy kérdésit próbálják megfejteni és rengeteg filozófust, teológust, gondolkodót kitermeltek. "Az ember nem szabad, nem felelős semmiért?" Szerintem nem ez a jellemző. A keresztények többsége hisz a szabad akartban, a lényege épp az, hogy az emberek felelősek a tetteikért, különben nem lennénk számon kérhetők. A karma sem úgy működik, ahogy azt te leírtad. Annak is az a lényege, hogy a döntéseink és tetteink kihatással vannak ránk. Szerintem alapvetően téves elképzeléseid vannak a vallásokról.

2020. júl. 30. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/45 anonim ***** válasza:
47%

#24 Attól, hogy egy igazolatlan elképzelést megtámogatsz egy másikkal még nem lesz átfogóbb, csak igazolatlan.


#30 Nem, nem adnak magyarázatot semmire. Ha egy újszülött első lélegzete egyben az utolsó is, a vallás pedig legfeljebb annyit tud mondani, hogy „Isten útjai kifürkészhetetlenek”, akkor ezt nem lehet magyarázatnak nevezni még a legnagyobb jóindulattal sem, mert egy lépéssel sem visz közelebb a probléma megoldásához, hogy elkerülhető, megelőzhető legyen a következő ilyen esetet. A pestist okozó baktériumot nem érdekelte, hogy az emberek szerint miféle bűnökért bünteti őket a választott istenük. A járványt nem hatotta meg sem az ima, sem az adomány, sem az önostorozás. Nem használt a könyörgés, az alkudozás és a remény sem. Vitte, akit ért. Újra, meg újra… évszázadokon át. Az antibiotikumról, higiéniáról (és a baktériumokról) a vallásos narratívák valahogy, valamiért megfeledkeztek.

Mert a vallás egyetlen természeti csapást sem tudott megjósolni, megelőzni, vagy legalább az ártalmait csökkenteni. Egyetlen életet sem tudott megmenteni, jobbá, vagy hosszabbá tenni, csak a saját maga által generált, egyébként nem létező problémákra ismeri a megoldást.


És nem válaszolja meg az élet nagy kérdéseit sem, mert ezek a kérdések eleve értelmetlenek. Életünk istennel, vagy nélküle egyformán céltalan. A vallás sem mondja meg, hogy miért pont te, miért pont itt és most, és miért pont addig élsz, ameddig. Nem tudod meg, hogy mi az feladat amit egyedül csak te hajthatsz végre, ami szükségszerűvé és elkerülhetetlenné tette megszületésedet. Nincs válasz arra, hogy miért fontos istennek, hogy kövesd őt és a szabályait. Ahogy arra sem, hogy miért elég csak a hit a bizonyosság helyett. Nem tudod meg, hogy mitől lesz majd olyan jó hely a Mennyország, a jutalom, amiért egy életen át dolgozol. Ahogy azt sem, hogy mit kell (vagy lehet?) csinálni ott egy örökkévalóságon át, hogy az első 50 év után ne akard felkötni magad az unalomtól.

2020. júl. 30. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/45 anonim ***** válasza:
57%

#33 Olyan dolgokat kérsz számon a valláson ami nem dolga és nem feladata. Úgy csinálsz, mintha a tudomány és a vallás ütnék egymást, mert alapvetően nem érted meg hogy az anyagi világ egy teljesen más, mint amiről a vallás beszél.

Mintha számon kérnéd egy térképen hogy miért nem tudsz belőle friss vizet nyerni, vagy hogy egy lexikon miért nem ad neked grillcsirkét.

Te nem hiszel benne, ennyi. Ettől még a világ nagyobbik része az meg igen. Itt nem te vagy az aki jobban tudja a többieknél - te az vagy aki nem csak nem tud semmit, de nem is akar.

2020. júl. 30. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/45 anonim ***** válasza:
59%

33-as "A vallás sem mondja meg, hogy miért pont te, miért pont itt és most,.... ameddig. Nem tudod meg, hogy mi az feladat amit egyedül csak te hajthatsz végre,... " stb...


Ezt mi alapján állítod?

2020. aug. 1. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/45 anonim ***** válasza:

#34 Miért, mi a vallás feladata?


#35 És mi lenne a válasz? Mert ezek szerint a vallásnak van válasza ezekre a kérdésekre. Megoszthatnád velem, hátha megértem.

2020. aug. 1. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/45 anonim ***** válasza:
45%

36-os.

Szóval a helyett, hogy megneveznéd a forrást visszakérdezel

Ezek szerint csak saját érzésed alapján tetted azt a sok kijelentést, amivel érvelésed alátámasztani szándékoztad. Ez aztán tudományos! :)


A dolog viszont nem úgy működik, ahogy elképzeled. A sorolt kérdéseidre a válaszok személyesek, egyediek, vagy csak akkor érthetők ha hajlandó vagy felülemelkedni az anyagi valóságon.

A vallási rendszerek, olyan cél felé irányítanak, és olyan útra amelyet járva, saját életedben, tapasztalat és gyakorlat útján oldódnak fel ezek a kérdések.

Én tudnék hosszasan beszélni neked, olyasmiről ami számomra választ ad a kérdéseidre, de gyanítom feleslegesen.

Ahogy a fentieket is gyanítom semmitmondónak találod...


De az mindegy is.

Hidd el tévedsz, ha általánosítod saját véges tapasztalataidra alapozott érzéseidet. Vannak válaszok.

2020. aug. 3. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/45 anonim ***** válasza:

"Ha nem vagyunk vallásosak, vagy ezo-hívők, az csomó terhet ró ránk."


Fordítva.

2022. dec. 5. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/45 anonim ***** válasza:

Eredeti kérdéseben szóba hoztad a karmát, kérdező.

Ahogy tetted, abból arra következtetek, hogy nagyon nincs fogalmad a karma értelmezéséreől.

Annak jelentése ugyanis tömören épp "követkzemény". A karmával foglalkozó tanítások arról szólnak, hogy minden, ami veled történik a te tetteidnek a követkzeménye. (nem csak fizikai értelemben, hanem szellemi, azaz gondolati síkon is)

2022. dec. 5. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/45 anonim ***** válasza:

"A vallásos és ezoterikus ideológiáknak az a funkciója, hogy az embereknek ne kelljen gondolkodással terhelni magukat?"


Pont hogy az a célja hogy terhelni kelljen.

2022. dec. 6. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!