Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Az "istenkáromlás" miért...

Godaime kérdése:

Az "istenkáromlás" miért olyan nagy dolog vallásos emberkék körében?

Figyelt kérdés
Talán attól félnek nehogy a MINDEHATÓ istenük érzéseit megsértse holmi földi halandó? Miért érzik úgy, hogy az ők felelősségük megbüntetni az istenkáromlókat?

2021. szept. 14. 23:22
 41/100 Darkmoon80 ***** válasza:
100%

Tegyünk akkor itt is egy lépést előre:


Milyen (a Biblián alapuló) tulajdonságokat tudunk hozzárendelni az Isten (elvileg egy elemű) halmazhoz?


Gondolok itt ilyenekre, mint


igazságos

végtelen

örök

időn és téren kívül létező

tökéletes

mindenható

stb...


Bármelyikkel kapcsolatban lehet ellenvéleményed, de tetszés szerint ki is egészítheted a listát.


Majd innen folytatjuk.

2021. szept. 16. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/100 anonim ***** válasza:
94%

"Agnosztikusként nem zárom ki valamilyen isten létét, ám mondtam a Biblia Istenét logikai alapon tagadom. Persze meggyőzhetsz arról, hogy hibás a gondolatmenetem."

Nem akarlak meggyőzni. Az érdekelne, mi ez a logika. Az eddig nem derült ki.

2021. szept. 16. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/100 anonim ***** válasza:
94%

"Ha Isten mindentudó, akkor el kell fogadni azt a tényt is, hogy előre kitervelte az egész bűnbeesés dolgot."

Logikus lenne, de Isten mindentudó, mindenható és végtelenül jóságos. ha ez előre terv, nem jóságos, viszont nekem más a tapasztalatom.


"Bárhová helyezhette volna azokat a hülye fákat és mégis az Édenkertbe ültette őket, holott tisztában volt mi lesz ennek a következménye."

Fizikálisan nem léteztek fák. Azok szimbolizálták, hogy bár csak egyetlen egy szabály volt, az ember azt is megszegte.


"Az embert is direkt úgy teremtette, hogy hajlamos legyen a "bűnre". Az ő akarata nélkül semmi sem történhet, hiszen mindent tud már végtelen ideje."

Dehogynem. Minden gonosz tett az Ő akarata ellen van. Ez a szabad akarat, hogy nem akadályoz meg abban sem, hogy ellene fordulj.

2021. szept. 16. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/100 anonim ***** válasza:
91%

Szerintem itt pontosítsunk kicsit.

A keresztény tanok szerint az isten minden létező tulajdonsága végtelen, és nincsen rossz tulajdonsága.

Néhány közülük kiemelve:

végtelenül bölcs, előrelátó, igazságos és jóságos. Természetesen tökéletes és mindenható is.

Ez így elfogadható alapnak?

2021. szept. 16. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/100 anonim ***** válasza:
36%

"Milyen (a Biblián alapuló) tulajdonságokat tudunk hozzárendelni az Isten (elvileg egy elemű) halmazhoz?"

Huh, tőlem nagyon távol áll ez a logika, de nem zárkózom el előle. Csináljuk így.


igazságos

végtelen

örök (időn és téren kívül létező, szerintem ez egy sorba tartozik)

tökéletes

mindenható

Ő maga a szeretett

megismerhető, de fel nem fogható

abszolutum


De egyébként nekem ezzel az a bajom, hogy ha fogok sok jó tulajdonságot és megszorzom millióval, az bár jószándékú, de meg sem közelíti azt, amilyen Isten. Ő ugyanis minden értelemben jó és tökéletes. És ezt a mi emberi elménk képtelen felfogni. Ő tényleg az, aki az ÖSSZES jó tulajdonság és semmi rossz tulajdonság.


Holnap csak este tudok írni. Telefonról körülményes, és elhúzódó családi program várható.

2021. szept. 16. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/100 anonim ***** válasza:
83%

" Isten. Ő ugyanis minden értelemben jó és tökéletes. És ezt a mi emberi elménk képtelen felfogni."

Ha bevallottan keptelen az emberi elme felfogni ezeket, akkor neked hogyan sikerult? Nem emberi elmed van? Vagy csak ismetled a betanult szoveget, anelkul hogy tudnad mit mondasz?

2021. szept. 16. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/100 A kérdező kommentje:

43/

Szerinted csak szimbolikus, de ez csupán a te magánvéleményed. Az egyház még a mai napig is vitázik ezen. Egyes felekezetek ezt gondolnak, mások teljesen mást. Még a saját szentkönyvüket sem képesek egységesen értelmezni.

De ha már a szimbolikánál tartunk. Te hol húzod meg a határt? Milyen kritérium alapján nevezel valamit szimbolikusnak?


A másik dolog. A gonoszt is ő teremtette. Ha valóban mindenható ezt el kell fogadnod. Az ő engedélye nélkül nincs sátán, nincs kísértés, nincs gonosz. Tehát ami jelenleg a világon létezik, létezett és létezni fog minden az ő akarata szerint történik.

2021. szept. 16. 21:26
 48/100 Darkmoon80 ***** válasza:
75%

Tehát egyenlőre röviden.


Itt és most mi a Biblia Istenéről beszélgetünk. Azon tulajdonságokról melyeket a Biblia hozzáfűz. Azokról, amelyeket leírt szavak közvetítenek emberi elménk számára felfogható módon.


Ráadásul a hívek szerint állítólag a Biblia éppen Isten megismerésének a legfőbb módja.


Az "emberi elme nem tudja felfogni" jellegű dolgok teljesen kívül esnek a megbeszélésen, mert azokról ember (sem te, de még a Pápa sem) nem nyilatkozhat érdemben, hiszen olyanról beszélne, ami számára is felfoghatatlan.



Egyébiránt egy megismerhetetlen/felfoghatatlan Isten ugyanolyan mintha nem is létezne.



Jelenleg még csak definiálni kellene a tulajdonságokat.


A listád egyben az egyetértésedet jelenti ezen tulajdonságok Istenhez kapcsolásával?


Ha igen, akkor röviden majd definiálni kell, mely tulajdonságok, pontosan mit is jelentenek, nehogy mást értsünk egy egy szón.

2021. szept. 16. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/100 Darkmoon80 ***** válasza:
100%
Várom a holnap esti válaszodat! Jó éjszakát és kellemes időt holnap a családoddal!
2021. szept. 16. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/100 anonim ***** válasza:
94%

"Ha bevallottan keptelen az emberi elme felfogni ezeket, akkor neked hogyan sikerult? Nem emberi elmed van? Vagy csak ismetled a betanult szoveget, anelkul hogy tudnad mit mondasz?"

Nem tudom felfogni természetesen. Saját Istenélményeim alapján bizalmat szavaztam a tanításnak, így elfogadom.

2021. szept. 16. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!