Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Szerintetek jogos, hogy a...

Szerintetek jogos, hogy a vallások birtokolnak bizonyos vallásos tárgyakat, épületeket stb.?

Figyelt kérdés
Szerintetek jogos, hogy a vallások birtokolnak egy csomó történelmi épületet, történelmi tárgyat és megannyi mást is, amelyeket akár vallás nélkül is fel lehetne fogni (pl.: templomok, siratófal, Buddha élettörténetének nagyobb helyein álló templomok, mecsetek stb.)? Jobb/jogos lenne, ha ezeket a szekularizmus jegyében világi intézményekké alakítanák vagy például a vallási tulajdonú tárgyakat inkább múzeumokba helyeznék? Világi intézmény alatt azt értem, hogy lenne egy fajta múzeum jellege, de nyugis helyek lennének, ahol lehet egyet relaxálni stb.

2022. febr. 16. 16:35
 1/3 anonim ***** válasza:
58%

A vallásos helyeknek megvan a saját atmoszférájuk. Általában a szent helyek is látogathatók, de tudomásul kell venni, hogy az nem állami intézmény.

Értem mire gondolsz, de ha egy magyar származású ember küföldön születik, ott alkot és a magyar gyökerei nem érdeklik, akkor a magyar állam nem veheti el más országoktól a dicsőséget.

Arra gondolok itt, hogy voltak nagy vallási alakok a történelemben, akik a saját vallásuknak szentelték az életüket, nem az államnak.

A történelem folyamán amikor az állam beleszállt a vallásokba, sose lett jó vége. Azt is meg kell érteni, hogy egy vallásos embernek sokkal többet jelent egy ilyen hely/tárgy, mint egy turistának. Ha hirtelen szabadon lehetne bejárni szent helyekre, odalenne a hely szellemisége, és vannak emberek, akik az ilyen helyeket se tisztelik.

Elég össze-vissza fogalmaztam, de a lényeg, hogy fontos, hogy ezek a dolgok a vallásoké maradjanak. Kevés olyan hely van, ahova egyáltalán nem engednek be senkit.

Szerintem pedig így szép, hogy a vallások őrzik a saját történelmüket.

2022. febr. 16. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

oké persze csak ez mind erkölcsileg mind jogilag sértő!

egyrészt még mindig nagyon sok épület van ami állami tulajdon! olyanban is volt részem közvetlenül hogy bérelt a család anno egy helyet MAGÁNSZEMÉLYTŐL azonban az épület még mindig állami tulajdon volt és a külsejét csak is engedéllyel lehetett felújítani de azt is csak az eredeti színre!

szóval itt konkrétan a te tulajdonod az épület de az állam nem engedi hogy az csinálj vele amit akarsz! akkor miről is beszélsz?


a templomokat hívő emberek építették és többnyire az egyház fizette meg...

itt magyarban pl szent istván húzatta fel a legtöbb templomot vidéken azonban nem csak saját költségből hanem az egyház is adott rá pénzt!


amúgy megnézem hogy egy épületet hogyan viszel múzeumba ":D


amúgy sok ereklye így is múzeumban van csak azok vallási múzeumok


ha meg egy nagy földi objektumról van szó akkor ott nem csak az objektum de maga a föld is szent és a környezet! szóval nem lehet csak úgy elvinni


és amúgy a muszlim ereklyéken kívül mindent megnézhetsz... kereszténység judaizmus buddhizmus hinduizmus shintoizmus stb nem tiltja hogy más hitűek vagy vallástalanok is meglátogathassák a szent helyeket + tárgyakat ellenben a muszlimok tiltják és pl mekkába be sem tehetjük a lábunkat és szinte az összes ereklyét megnézni sem nézhetjük meg!!!

2022. febr. 17. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Tehát ha jól értem, helyeselni kéne azt, hogy a múltban egy adott közösség épített egy épületet és ezt erőszakkal birtokba veszi az államhatalom, mert csak...?

Ezeket az értékeket akárki megnézheti (ok, a Kába-szentélyt nem, de most akkor maradjunk a saját kultúránknál), minek kéne bárhová elvinni mondjuk a Szent Jobbot? Bemész a Szent István Bazilikába, te megnézed úgy, mint egy érdekes régi cuccot, én megnézem úgy, mint az első királyunk ereklyéjét és kész.

"Nyugis helyet" építsen magának az állam, ha akar vagy kérjen meg egy vállalkozót.

2022. febr. 17. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!