Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A biblia Isten tulajdonságait...

A biblia Isten tulajdonságait milyen céllal alakították ki úgy ahogy?

Figyelt kérdés

Például:

Jónak, szeretőnek - mert így akik elvannak keseredve és segítségre vágynak azok reménykedhetnek benne hogy majd az Isten megsegíti őket, hogy minden rendben lesz mert jó az Isten


mindenhatósága - Ezáltal nem lehet megmagyarázni egyszerű természeti jelenségekkel és bármilyen eseményre lehet azt mondani hogy benne volt a keze

Mivel pedig jóságos és mindent tudó ezért igazolva van hogy amit tett az csak jó lehet. Ezáltal még a rosszat is el lehet fogadni.


2022. márc. 25. 07:59
1 2 3 4 5
 1/44 anonim ***** válasza:
38%
Van rossz, de az nem Istentől származik.
2022. márc. 25. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/44 anonim ***** válasza:
80%

Ateistaként, emelt szintű történelem oktatással az én személyes álláspontom:


Ahhoz hogy ezt megértsük, azt kell vizsgálni, mikor és hol keletkezett maga a vallás.

Ehhez Rómába kell visszamennünk, még jóval Krisztus előttre.

A zsidóság nagy elnyomásban / szenvedésben élt, és szenvedéseikből pszichológiailag abba a kollektív elképzelésbe "menekültek" ha lehet így fogalmazni, hogy majd eljön értük a megváltó. A messiás, aki megváltja népüket a szenvedéseikből.


Ezek az emberek azért találták ki ezt az egészet tehát, mert olyan szinten szenvedtek, elnyomásban éltek, magyarán olyan rossz volt nekik, hogy csak ez az egy remény adhatott nekik pszichológiailag támasz, és kitartást.


Hittek abban a legfőbb jóban, aki majd eljön értük, és megmenti őket.


Ez aztán remek táptalajnak bizonyult később egy Jézusi eljövetelnek is.


Az, hogy az emberi elme "kitalál" egy képzeletbeli személyt, nagyon gyakori. A mai napig menekülnek képzeletbeli világukba emberek milliói, ábrándoznak valamiről, ami megnyugvást és békességet hoz nekik. Gyerekek képzeletbeli barátokat képzelnek, hogy ne legyenek magányosak, és legyen egy olyan tökéletes személy aki illik a személyiségükhöz és igényükhöz. De sokat olvasni ezen az oldalon is olyan magányos felnőtt (!!!) emberekről, akik képzelnek maguknak egy képzeletbeli férfit vagy nőt, társként, és velük kapcsolatban ábrándoznak, írnak történeteket, alakítanak ki érzéseket. És nem, ez nem feltétlenül jelenti azt hogy ezek az emberek skizofrének. Ez az emberi elme egyik "menekülő" funkciója, amivel kialakít magának egy olyan közeget, személyt, helyzetet, amiben jobban érzi magát, mint a valóságban.


Az tehát, hogy egy nép egy ilyen környezetben és életkörülmények között kitalál egy teljesen jóságos és igazságos alakot maguknak aki majd megmenti őket, és ebből kialakítanak maguknak egy egészen új vallást, magával hozhatja természetesen mindennek hozományaként hogy ez az 1 képzelt dolog legyen annyira jóságos és igazságos, amennyire lehet. Így tudja ugyanis a legnagyobb megbékélést, és lelki megnyugvást okozni az emberekben. Ha egy kicsit is rossz lenne, nem lehetne őszintén, teljes odaadással alárendelni magadat. Jól ki lett ez találva.

Ezért is nagyon fontos, hogy ha bármi rossz van, azt eredeztessük el Istentől, vagy hogy mondjuk azt hogy egy másik lény, (akit szintén ő teremtett ugyebár) csinálja ezeket a csúnya rossz dolgokat, és hogy ezért igazából ez nem is ő.. Ebben én érzek némi elég bonyolult logikai bukfencet. Az hogy gyerekeket erőszakolnak, ölnek meg, hogy anyukákat vernek agyon az utcán és fosztanak ki, az hogy a mai napig egész országokban halnak katonaként gyerekek borzasztó életkörülmények alatt, számomra soha nem volt komoly képpel magyarázható azzal hogy "hát van ez a legjobb legkedvesebb Isten aki csak a jót akarja, meg hát aki végül is annyira mindenható hogy ő teremtett MINDENT de így MINDENT KIVÉTEL NÉLKÜL és egy csettintése lenne minden elpusztítása is, de hát ezért meg ezért most a rokonodat emberkereskedők rabolják el, és a hullája majd előkerül és társai...


De Ateistaságom legfőbb alapja, hogy egyszerűen számtalan vallás létezik, és létezett már a földön. Számtalan. Mi alapján jelentenénk ki melyik a jó és melyik a rossz, ha egyikre sem volt még soha bizonyíték :D Mert hát mondom oké, lehet a vallás nem rossz dolog, lehet hogy valamelyiknek a számtalanból igaza lesz, de akkor melyik az az 1 és miért :D

2022. márc. 25. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/44 anonim ***** válasza:
77%
#2 Én is így látom. Magam részéről úgy vagyok vele, hogy vannak jó dolgok a Bibliában amiket érdemes megfogadni vagy legalább átgondolni, ha hited alakul ki az lehet egy jó dolog. Ettől függetlenül azok a vallások amik ráépülnek javarészt csak arra valók, hogy mások hitén élősködjenek és emberi szabályokkal behatárolják, korlátolják tagjaik szabadságát. Az emberi lét teljes kizsigerelése is lehet a végeredmény. Ez nem csak a keresztény, hanem a többi vallásokra, ál-vallásokra (pl.: Szcientológia) is igaz.
2022. márc. 25. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/44 anonim ***** válasza:
39%
Kérdező, nem értem mit szeretnél megtudni. Nekem úgy tűnik, megválaszoltad a saját kérdésed a leírásban. Mire vagy akkor kíváncsi? Nekem olybá tűnik, hogy tudod a választ a kérdésedre. Vagy nem vagy biztos benne, ezért azt várod, hogy vitassuk vagy megerősítsük?
2022. márc. 25. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/44 A kérdező kommentje:

"Nekem úgy tűnik, megválaszoltad a saját kérdésed a leírásban."

Csak pár pontra tértem ki. Van még pár tulajdonság.


"Mire vagy akkor kíváncsi? Nekem olybá tűnik, hogy tudod a választ a kérdésedre. Vagy nem vagy biztos benne, ezért azt várod, hogy vitassuk vagy megerősítsük?"

Erre egyszerű a válasz és tökéletes példa rá a 2. válasz. Vannak ötleteim de nem rendelkezek minden tudással. Így a kérdéssel kiegészítem a hiányos tudásomat mások ötleteivel és tudásával (már amennyiben hasznos válasz érkezik).

2022. márc. 25. 11:55
 6/44 anonim ***** válasza:
94%

Tudnék én még írni érdekes és elgondolkodtató dolgokat.


Ilyen például, hogy én személy szerint úgy látom, ezzel az egész vallás, és Isten dologgal beleléptek az emberek azért már egy kicsit abba a bizonyos "stockholm" szindrómába.


Aki nem tudná mi ez, nagyjából úgy lehetne bemutatni, mint amikor a bankrablókkal elkezdenek a túszok szimpatizálni. Tehát a fogvatartóddal szimpátiát érzel. Vannak ezzel érdekes történetek, és még érdekesebb tanulmányok, elkezdve a szerencsétlenül járt bankrabló történetét, akit éppen az egyik túsz kezdeményezte szexuális együttlét során ért a tragikus ablakon át érkező fejlövéssel okozott halál, egészen addig a nem ritka esetig, amikor már megfigyeled ezt a jelenséget a hétköznapjaidban is, amikor az agyad végképp felfogja, hogy nincs mit tenned valaki / valami ellen, és elkezded keresni a pozitív dolgokat vele kapcsolatban, hogy megértesd az agyaddal, hogy lehet, hogy mégis csak van oka annak hogy az a (rossz) megtörténik.


Képzelj el egy rossz tanárt. Egy borzasztó tanárt aki veri a gyerekeket, és egész nap csak szívatja őket. Hidd el, lesznek olyan jó tanuló gyerekek akik kiállnak a módszerei mellett, és valahogy bele etetik az agyukba, hogy mindennek célja van és elkezdenek szimpatizálni vele. Persze ez a tényen nem változtat, csak azon, hogyan éli meg az ember.


A stockholm szindrómát tehát nem éri meg alábecsülni.


Na most itt van nekünk ez az egész Istenkép, vallás dolog. Érthető a tanítás: Isten egy van, ő áll MINDENEK felett, és ő az ura mindennek. Tehát konkrétan meg van adva hogy ő a góré.

(a "tanár" személye egyértelműen tisztázott)


De mi van akkor, ha elkezdenek borzasztó dolgok történni, veled? Tehát fentebb írtakhoz hasonló BORZASZTÓ halált hal egy szeretted, vagy megbuksz minden vizsgán, vagy baleset miatt nyomorék leszel egy egész életre?

(a tanár elkezdi "verni" a gyereket)


Egy valóban hívőnek ilyenkor nem nagyon más választása, mint tovább hinni, tehát hogy elkezdeni magyarázatokat keresni arra, ami történt.

Ilyen klasszikus magyarázatok például:

- Istennek valami NAGYOBB terve van veled (azzal hogy úgy megnyomorodsz hogy életedben nem mozdulsz többet meg?)

- Isten PRÓBÁRA teszi a hitedet (azzal hogy kinyírja a szüleidet és olyan depressziót ad hogy majd belepusztulsz... Erre nem inkább a "próba" elbukásának büntetése illene, mint kifejezés? Vagy már ez maga a próba? Akkor hogy akarja hogy sikerrel teljesíts? Akkor visszakapod őket? Na mindegy)

- Az Isten egyik alapvető szabálya, hogy a SZABAD AKARATOT nem piszkálja meg (amikor éppen a földön fekszik szerencsétlen 12 éves lány és sorban a harmadik támadója erőszakolja meg, valószínűleg együtt tud érezni ennek a tanításával, hiszen szerencsétlen támadók szabad akaratának szentsége nagyobb, mint az ő életének, testi és szellemi egészségének megőrzése, amiért nap mint nap imádkozik nem csak ő maga, de nagymamája, és édesanyja is ugyebár)

- Az nem is az Isten, hanem a gonosz LUCIFER műve !! (tehát teremtesz egy világot magadnak, és oda megy a gonosz gyerek és elkezdi basztatni nem nyúlsz oda hogy "takarodjá má el".. Megérdemelne egy ilyen lény bármilyen rajongást és odaadó hitet, aki ennyire nem képes? A házigazda is megvédi a saját disznaját, de ő meg se mozdul hogy ne kelljen egy életre megnyomorodnod? Furcsa ilyen helyzetben magyarázatokat keresni...)


Mindez olyan magyarázkodásnak tűnik nekem, mint amikor a jótanuló Pistike az első sorban magyarázza neked, hogy a tanító bácsi azért törte be az arcodat a tanórán, mert hogy nem is figyeltél oda, ez igazából a te hibád, és hogy az, hogy egész nap szívatja az osztályt igazából azért van, hogy jobban tanuljunk és jobb emberek váljanak belőlünk, a Mariskát pedig azért zaklatja szexuálisan, hogy erre hívja fel a figyelmét a takaros öltözködésre...


Stockholm szindrómának tűnik nekem tehát ez az egész.. :S

2022. márc. 25. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/44 anonim ***** válasza:
12%

Akkor lássuk ezt a gonosz, zsaroló Istent.

1. felkínálta nekem is a Biblián keresztül, hogy megszabadít a bűntől

2. bónuszban örök életet ígér, szintén bűnmentesen

3. extra bónuszként már erre az életre is áldást ígért, ami bőven látszik az életemen


Ha nektek Stockholm szindrómás vagyok, az legyen a ti bajotok. Ti féltek Istentől, ez is a ti problémátok. A megoldás adott, ha nem éltek vele az is a ti problémátok.


Nem mellesleg az itt felsorolt magyarázataitokat a kereszténység egyáltalán nem tanítja. Kvázi ti nem is a keresztény tanítást kritizáljátok, hanem egy általatok kitalált valamit. Ez meg nem túl eredeti, valljuk meg

2022. márc. 25. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/44 anonim ***** válasza:
76%

2-es és 6-os vagyok


Erről hosszú viták lehetnének :D


Én személy szerint nem vagyok agresszor a vallás irányában, a feleségem hívő, presbiter ráadásul. Én csak a fent leírtak alapján nem értem, hogy hihet bárki ebben.


Mármint az, aki utálja Istent, és a tanításait nem ismeri el magára nézve, az a Sátánista.


Az Ateista az, aki még a Sátánizmust is hülyeségnek tartja. :D


De nézzük hogy a vita vita maradjon, mit gondolok arról a teljesen korrekt álláspontról amit összefoglaltál. Reakcióként.


"Akkor lássuk ezt a gonosz, zsaroló Istent.


1. felkínálta nekem is a Biblián keresztül, hogy megszabadít a bűntől"


Ez egy eléggé érdekes pont. Gondoljuk át. Mi a bűn? Kicsit elvont fogalom, de talán úgy lehetne a legjobban megfogni mint "lelkiismeret furdalás" "Bűntudat" mert hát az elkövetett bűneidet nem fogja visszacsinálni, nincs időgépe, csupán a "benned lévő bűntől szabadít meg" tehát mondjuk ki, elveszi a bűntudatodat.

Erről egyébként volt egy nagyon tartalmas beszélgetés még valahol Youtube-on, amiben azt taglalták hogy bizonyos értelemben a pszichopaták nem lehetnek bűnösök. Nincs lelkük, nem élik a bűnt bűnnek meg, számukra egy emberi halál is olyan mintha széttépnél egy darab papírt.

Biztos, hogy hasznos ez, ha ezt az egészet így fogjuk meg? Lehettem egész életemben bármekkora szemétláda, ha egyszer megtérek megszabadít a bűneimtől...

Ez NAGYON hajaz egy olyan propagandára, ahol a korabeli pap gyűjtötte a hívőket a vallástalan barbár népek soraiból még a vallás terjedésének időszakában. Akkoriban nehéz volt nem bűnösnek lenni mert hát másképp meghaltál, de kellenek a hívők => nem számít ha levágtál 4 családot, csak gyere, térj meg, többet ne csinálj ilyet és jók leszünk.


"2. bónuszban örök életet ígér, szintén bűnmentesen"


Ez csatlakozik az előző ponthoz. Ezzel kapcsolatban is szintén úgy reagált sok gondolkodó hogy "de hát akkor Hitler is a mennyországba mehet, csak az utolsó pillanatban tiszta szívből gyakoroljon bűnbánatot".


Ez az örök élet ígérése sem nagyon tetszik nekem.

A tudomány párti emberként tudom, hogy halálkor - mivel elhagyja a vér az agyat, leáll a szervezet - nem vár más, mint a sötétség. Mint egy álom nélküli végtelen alvás. Megszűnés.

Az, hogy ezzel machinálnak a vallások egyértelműen abból adódik, hogy kapós pont, hiszen az ember FÉL a haláltól. Íme, többet sem kell ígérni, mint hogy neki akkor mostmár nem is így lesz a halál, ő örökké él majd csak gyere a tempomba minden vasárnap.


Szerintem ez azért káros, mert az igazság az, hogy egyszer élünk, és az élet rövid. Az, aki a túlvilágon akar majd boldog lenni, elhalaszthatja az egyetlen esélyét arra hogy boldog legyen. Egyébként is erre is volt egy jó kis kapcsolódó értekezés, az országok szintjén, miszerint ne nagyon adjunk atomot olyan országok kezébe, aki nem ezen a világon szeretne boldog lenni :D :D


Nem állítom hogy a kereszténység ilyen lenne, de én valahányszor erről hallok beszélgetni valakit, kicsit szomorú leszek. Értem én hogy jó neki hogy hisz, én csak azért vagyok szomorú mert tudom, olyasmiben hisz, amit sosem kaphat meg. Mintha látnál valakit teljes szívéből, csillogó szemmel beszélni arról, hogy nemsokára Amerikai elnök lesz, és látod rajta hogy tényleg elhiszi, és hogy alig várja, és milyen jó lesz. Pedig hát tudod mi az igazság. Az ő csillogását és rajongását megtörni értelmetlen és felesleges, de hát ilyen ez az egész..


"3. extra bónuszként már erre az életre is áldást ígért, ami bőven látszik az életemen"


Ez is ilyen mint amit írtam fentebb. A jó dolgokat neki tulajdonítják, a rossz dolgokat elvonatkoztatják. Ez egy ilyen mechanizmus. Biztos, hogy az, hogy jól mennek a dolgaid és szép életed van, nem rajtad, és körülményeiden múlt? Hiszen akkor ezek szerint azok, akiknek nincsen szép és áldott élete, lehet hogy nem kaptak áldást? Pedig lehetnek ők is hívők. Mitől jobb / többet érdemlő egy hívő a másiknál? Csak 2 ilyen családot ismerek, vérig vallásosak, de semmijük nincs, a család szét is ment, haragszanak egymásra, szegények és hát eléggé nem tűnnek "áldottnak".


Azért káros ez, mert ha Istennek és a vallásnak tulajdonítasz minden jót... Mit mondjon az, aki nem kapta meg a minden jót?

Hogy ő nem hisz eléggé?



"Ha nektek Stockholm szindrómás vagyok, az legyen a ti bajotok."


Miért lenne a mi bajunk az, ha neked ilyen szindrómád van? Egyébként nem sértésként, de valóban így néz ki. Mármint észérveket nem nagyon hoztál fel, ahogy én, hosszan kifejtve, érvekkel és tényekkel alátámasztva, csak a vallásodat szajkózod. Amit bár megértek, mert jogod van hozzá, de egy vita keretein belül nem túl helytálló érv az hogy te hiszel benne és punk tum. Egy kicsit ezért is rémisztő nekem ez az egész vallási fanatizmus amit sok ember tanúsít.


"Ti féltek Istentől, ez is a ti problémátok."

Fentebb írottak alapján az Ateista hogyan félhetne Istentől, ha eleve nem is hisz a létezésében? :D Kicsit összekevertük a fogalmakat a sátánizmussal. A sátánizmus hisz Isten létezésében, de megtagadja, utálja. Az Ateista szerint pedig egyáltalán nincsen is. Nem ugyan az.


"A megoldás adott, ha nem éltek vele az is a ti problémátok."


Na ebben az egyben amúgy mélyen egyetértek (kivéve a "megoldás" szót mert hát ez nem az). Itt már lett írva valami ami tényleg jó.


Mert a vallástól NAGYON sok mindent el lehet vitatni, de azt nem, hogy pszichológiailag sokat segít az emberen.

A nagymamák akik egyedül élnek, vagy a halálos ágyán szenvedő is pszichológiailag erősebb lábakon áll csak azért, mert hisz.


Ez az egyetlen olyan pont, ahol helyeslem a vallás meglétét.


Nem állítom hogy bármi igaz lenne belőle, de mint pszichológiai fogás, valóban hasznos. (annak, aki tud hinni ilyesmiben)


"Nem mellesleg az itt felsorolt magyarázataitokat a kereszténység egyáltalán nem tanítja. Kvázi ti nem is a keresztény tanítást kritizáljátok, hanem egy általatok kitalált valamit. Ez meg nem túl eredeti, valljuk meg."


Egyetemen végzett pap barátom 2 is van. Hosszas beszélgetéseink alapján rágtuk át a témát ezen érvek mentén, tehát ha ők nem kötöttek bele, csak nem akkora hablaty az egész :D

2022. márc. 25. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/44 anonim ***** válasza:
100%
#8 Annyit én hozzátennék, hogy a hithez semmi szükség nincs a vallásokra, lehet élő hite azok nélkül is valakinek.
2022. márc. 25. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/44 anonim ***** válasza:
92%
Eliade könyvét csak elkezdtem, de nagyon érdekes, ahogy leírja, hogy hogy változtak egy-egy isten jellemvonásai annak megfelelően, hogy épp mit akart az a nép, aki hitt benne. Így lett erőszakosból szelíd, vagy épp fordítva. Szóval, aktuális igény szerint!
2022. márc. 25. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!