Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A bibliában közölt jelenések...

A bibliában közölt jelenések megélése alatt a szerzők drogok és tudatmódosító szerek hatása alatt álltak?

Figyelt kérdés

Pl Ezékiel, János drogozott-e? Az angyalokról adott leírás is elég elmebeteg-

Feltételezem hogy valamilyen tudatmódosító szer hatása alatt állhattak a szerzők akik megörökítették a tripjeiket a bibliában.



2022. márc. 26. 14:15
1 2
 1/15 anonim válasza:
30%

Pár országban ezért megköveznének, vagy nyilvános korbácsolás a főtéren, tv által mutatva.

Örülj neki hogy az eu-ban élünk, ezért csak JELENTVE!!!! a kérdés, provokálásért!

2022. márc. 26. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 Grimfox ***** válasza:
94%

Nem valószínű, de a próféták, és hasonló látomásokat látók esetén sok vallástörténész, kultúr-antropológus, és hasonló kutató felvetette már, hogy például skizofréniához hasonló, hallucinációval járó elváltozásoktól szenvedtek. Persze ez a tudományos vélemény, egy vallásos személy kinyilatkoztatásnak tekinti azt, amit a tórában, bibliában, vagy koránban lejegyeztek a próféták látomásairól.

Kapcsolódik, bár nem szorosan, hogy a hasonló őrületet nagyon sok kultúrában szent tébolyként tartották számon, és tisztelték az ilyen személyeket. Az észak-amerikai őslakosoknál például, de a közép, és kelet ázsiai animista kultúrákban is.

És igen, egyes helyeken, bár nem mindenhol, ahol látomásokra támaszkodtak, drogokkal váltottak ki víziókat. Amennyire tudni lehet, a zsidók között ez nem volt szokás.

2022. márc. 26. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
88%

Ez hol provokálás? A sámánisztikus hiteknél bizonyítottan használtak gombákat, növényeket a pszichedelikus látomások eléréséhez. Az Ószövetség bizonyos részei 10000 éve íródtak. Akkor még nem volt Jézus se, a judaizmus volt, és nagyon más volt, mint most. Simán elképzelhető, hogy az Istennel való kapcsolathoz, vagy az íráshoz használtak tudatmódosítókat.

De az elvakult hit is eredményezhet halucinációkat. Ma is vannak angyalt látni vélő személyek. Nem kell hozzá drog, csak meditatív állapot.

Ez nem valláskritikai kérdés inkább?

2022. márc. 26. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
97%

Nem hinném, ugyanis a Jelenések könyvének szerzője úgy tűnik, egy tudatosan megválasztott műfajt használt.


Az apokaliptika mit irodalmi műfaj mára kihalt, de régen egy divatos műfaj volt. Virágzása a i.e. 2. század és az i.sz. 2. század közé tehető.


A szerző feltehetően azért választhatta ezt a műfajt, mert azt akarta, hogy csak a célszemélyek tudják elolvasni. Ha feltételezzük, hogy a szerző tényleg János apostol, és a könyvet egy börtönszigeten, Pátmoszon írta, akkor nyilvánvaló, hogy miről van szó:


A könyvet ki kellett juttatni a szigetről, ez azonban nem ment olyan könnyen, mert a cenzor elolvasta. Az pedig nem lett volna jó, ha megérti, mert Róma pusztulásáról tilos volt beszélni abban a korban. Márpedig a Jelenések könyve 17-18. fejezetében feltehetően erről van szó. A szerző tehát az apokaliptika műfaját választotta, így pedig könnyebben átmehetett a könyv a cenzúrán, hiszen a rómaiak talán nem igazán értették, hogy miről van szó.


Nem egyedi eset ez: már Dániel könyve esetében is hasonló indok volt a háttérben. A könyv keletkezési idejét a Katolikus teológia az i.e. 2. századra teszi. Ebben az időszakban, pontosan i.e. 167 és 164 között erőszakos hellenizálási kísérlet folyt a zsidóknál. A szerző tehát az apokaliptika műfajában írt Dániel könyvében több helyen a zsidóknak, hogy elmondja a tantítását. Nem lett volna ugyanis jó, ha a szeleukidák beleolvasnak, és látják, hogy róluk miként írnak. Jelképekben viszont egyszerűbb volt kommunikálni.

2022. márc. 26. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
68%
Még valami: agnosztikusként írtam a #4-es kommentet. Nem vagyok keresztény, de van valamennyi teológiai ismeretem.
2022. márc. 26. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
94%

Az intenzív böjt maga is elő tud idézni ilyen megváltozott tudatállapotot.

Az elsővel valami komoly probléma van. Nem ismeri sem a vallásokat, sem a történelmet, viszont fanatikus.

2022. márc. 26. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
80%

Pff, nem...

Látszik, hogy nem olvastál más ókori, közel-keleti szerzők műveit sem. Sokkal hajmeresztőbb dolgokat és műfajokat lehet találni.

2022. márc. 27. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

7-es hogy jönnek ide más közelkeleti művek, és azok szerzői??

Egyébként a műfaj, és a szerző tudatállapota között semmilyen kapcsolat sincs...

2022. márc. 27. 21:10
 9/15 anonim ***** válasza:
93%
Megváltozott tudatállapot sokféleképp elérhető, nem csak pszichedelikumokkal.
2022. márc. 27. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
98%
#9 Erről eszembejutott, hogy egy időben a munkától való fáradtság idézett elő halucinációkat mikor hajnalban mentem haza. Habár rövidek voltak és általában tudatában voltam, hogy csak képzelgek. Sosem drogoztam és nem szedtem semmiféle gyógyszert, valamint alkoholt sem ittam, pszihés problémáim sincsenek. Pusztán a kimerültség is képes volt ezt előidézni nálam.
2022. márc. 29. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!