Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért nevezhetjük Isten...

Silence37 kérdése:

Miért nevezhetjük Isten döntéseit igazságosnak, ha gyerekekre adott halálos ítéletet, gondolok azokra akik az Özönvíz idején, Kánaán elfoglalásakor, az egyiptomi tizedik csapásban haltak meg, őket Isten ölte meg, h lehet h igazságos volt ez?

Figyelt kérdés
Lásd: Mózes, Józsué, Királyok könyve.

2014. nov. 8. 16:31
 1/5 anonim ***** válasza:
Jó kérdés, csak nem ebben a témában
2014. nov. 8. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
93%
Az efféle kérdésekre értelmes magyarázat nincs. Én még legalábbis nem hallottam. A hívők rendszerint elfogult, apologetikus magyarázkodással erőlködnek, sőt a racionális okfejtést sértőnek veszik.
2014. nov. 8. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
83%

Egyszer nekem meghalt egy közeli hozzátartozóm, elég csúnya körülmények között. Volt egy lelkész ismerősöm, aki azelőtt mindig azt mondta, hogy Isten a szeretet meg így-úgy. Hát, a haláleset után megkérdeztem tőle, hogy ez az Isten szeretete?


Az volt a felelet, hogy mi emberek olyanok vagyunk Isten számára, mint a felnőtt számára a gyerekek. Amikor gyerek voltam, pl. utáltam iskolába járni, felesleges, idegesítő dolognak tartottam, nem akartam. A felnőttek mégis belekényszerítettek, hogy járjak, és én ebből csak azt fogtam fel, hogy direkt csesztetni akarnak. Ha nem akarok, minek járjak?? Persze felnőtt fejjel már másképp látom, és igazat adok a felnőtteknek.


Kb. így nem értjük mi meg Isten szándékait velünk emberekkel, mint ahogy a gyerekek sem értenek sokmindent a felnőttek világából. Ez volt a válasza. Qrvára megvigasztalt :D

2014. nov. 9. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Ling-ce ***** válasza:
Ha szó szerint értelmezzük a Bibliát, és beleéljük magunkat a történetekbe kísértésbe eshetünk, hogy a vádlottak padjára ültessük Istent. Pedig picik vagyunk mi ehhez. Vannak a Bibliában olyan történetek, amelyek a valóságban nem történtek meg. A szent szerzők a valóságtól elrugaszkodva mutatják be az igazságot. Ez nem hazugság, hanem tanmese. (Valóság és igazság nem ugyanaz). Az általad felhozott példák is ilyenek. Az özönvíz az Enuma elis mítosz átdolgozása. Az egyiptomi gyermekek halálával végződő történet elején maga a fáraó ad parancsot a zsidó gyermekek megölésére. A tanmese lényege: ki miben vétkezik, abban bünhődik. A kánaáni asszonyok, gyerekek öregek megölésén ne igazi emberek megölésére gondolj, hanem a bűnök megölésére. Vannak bűnök, melyek ártatlannak tűnnek, mint az öregek, asszonyok gyermekek. A lelkiéletben ezek iránt se lehetünk kíméletesek. A Szentírás nem történelemkönyv, az izraeli diákok sem az Ótestamentumból készülnek a történelem-érettségiükre. A Szentírás ugyanis csak hit-, és erkölcs dolgában tévedhetetlen, történelmileg, földrajzilag, biológiailag nem.
2014. nov. 9. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 hankaapuja válasza:

Kedves Ling-ce!

A Biblia tényleg sok képet használ. De nem értem hogy tehetsz kijelentéseket olyan dolgokról amihez "picik vagyunk". Miből gondolod, hogy a bibliai elbeszélések nem történtek meg a valóságban. "Tanmese"? Normális vagy?! Az egész Ószövetség a zsidó nép történelmét és kultúráját öleli fel. Bizonyítékok még más népeknél is felfedezhetők, nem beszélve a régészeti leletekről, városok feltárásáról.


Az hogy ez a teremtéseposz létezik, amivel te érvelsz, miből tudod bizonyítani, hogy a Bibliában lévő csak átdolgozás?! Nem a feltételezés zavar, hanem az elv, amit csak kijelentünk megalapozottság nélkül.


A fáraó esete is tanmese? Ezek szerint Egyiptom is csak egy csodaország, ahol Aliz is járt? Keverjünk mindent össze :-) Vicces dolgok jöhetnek ki belőle. Az egész Szentírás történeti leírás, és a keresztények szerint Isten szava. Több könyvet írtak a Biblia történeti valóságának a bizonyítására, mint amit te valaha olvastál, még én is, pedig tele van a szekrényem ilyen könyvekkel.


Számomra is nehezen elfogadható, hogy gyermekek halnak meg a világban (kétgyermekes fiatal apukaként) és erről van leírás a Bibliában is, sőt némelyik esetben Isten irányításával.


Az özönvíz történeténél ezt írja a Biblia:

"Amikor látta az Úr, hogy az emberi gonoszság mennyire elhatalmasodott a földön, és az ember szívének minden szándéka és gondolata szüntelenül csak gonosz, megbánta az Úr, hogy embert alkotott a földön, és megszomorodott szívében."


Szerintem a gyermek úgy szocializálódik, hogy először a szüleit utánozza, amíg kialakul a személyisége. Elvetemült szülők gyermekei is hasonló hozzáállást fognak produkálni. Isten nem tett különbséget, mindenkit elpusztított, így vette elejét annak, hogy a gonoszság folytatódhasson. Egyedül Noé nyolcadmagával maradt meg. Nyilván itt kérdés marad a babák sorsa. De Isten a Biblia leírása szerint mindent el akart pusztítani.


A tizedik csapás büntetés volt. Az a társadalom (vagy az akkor éppen uralkodó világbirodalom asszír, babiloni, perzsa, egyiptomi stb...) ami arra épült, hogy néhányak jó élete érdekében, és az uralkodó fényűzése miatt (piramis, paloták, raktárvárosok építése) emberek millióit hurcoltak el és döntöttek rabszolgasorba, számomra érthető, ha (a létező Isten, vagy a Bibliában olvasható isten) csapásokkal sújtja az egyiptomi népet és a fáraót, majd ugyanazt kapják, amit előtte ők tettek, mégpedig hogy megölették a zsidó gyermekeket, csoda hogy megmaradhattak néhányan.


A Kánaáni zsidó honfoglalás a Józsúé könyvében olvasható. Miért kellett a kánaáni népeket kiírtani, tekintet nélkül mindenkit? Pár dolgot találtam:


"Te ne úgy tégy az Úrral, a te Isteneddel! Mert azok csupa olyan dolgot műveltek isteneik tiszteletére, ami az Úr előtt utálatos, és amit gyűlöl. Még fiaikat és leányaikat is elégették isteneiknek!" 5Móz12,31


"Ha bemégy arra a földre, amelyet Istened, az Úr ad neked, ne tanuld el azokat az utálatos dolgokat, amelyeket azok a népek művelnek.Ne legyen olyan nálad, aki a fiát vagy a leányát áldozatul elégeti, ne legyen jós, se varázslást űző, jelmagyarázó vagy igéző!Ne legyen átokmondó, se szellemidéző, se jövendőmondó, se halottaktól tudakozódó!Mert utálatos az Úr előtt mindaz, aki ilyet cselekszik: éppen ezek miatt az utálatos dolgok miatt űzi ki előled ezeket a népeket Istened, az Úr.


Gyermekedet ne add oda, hogy elégessék Moloknak; ne gyalázd meg ezzel Istened nevét! Én vagyok az Úr!

Férfival ne hálj úgy, ahogyan asszonnyal hálnak. Utálatosság az.

Semmiféle állattal ne közösülj, mert tisztátalanná teszed magad vele. És asszony se álljon meg állat előtt, hogy párosodjék vele. Förtelem az.

Ne tegyétek magatokat ezek közül semmivel se tisztátalanná! Mert AZOK A NÉPEK TETTÉK magukat mindezekkel tisztátalanná, amelyeket kiűzök előletek.

Így vált tisztátalanná az a föld. Ezért majd számon kérem rajta a bűnét, és ki fogja hányni lakosait az a föld.

(Mózes 5 könyvének 18 részéből.)



Ha végig ülök egy egész napot a tévé előtt híradót nézve, akkor becsömörlök és hányingerem lesz a sok csodás dologtól, amire az ember képes. Hallunk borzasztó dolgokat. Ha mérlegre kellene tennem a Biblia emberének a gonoszságát a ma emberének a gonoszságával, rájönnék, hogy jogos lenne egy újabb megrendítő ítélet, ahol azt mondja Isten, hogy ELÉG VOLT!


Az a része a dolgoknak, hogy gyermekekről is szó van, az nehezebben feldolgozható, de számomra érthető.


A ma embere viszont ne szídja Istent, hogy miért hal meg egy gyermek, amikor olyan kíméletlenül pusztítjuk a magunk környezetét, hogy csoda ha valaki betegség nélkül leélheti az életét. Gondolok a légszennyezésre, vízek szennyezésére, az erdőírtásra, az atombombára, a vegyi fegyverek bevetésére, a génkezelt növényekre, a génmanipulált állatokra, stb... és annak hatására. Amikor a rendes tejet nem tudjuk meginni, mert nem bírja a szervezetünk, de a bolti tejitalra vágyik a pocak. Amikor mindent sterilizálunk, de az immunrendszerünk beszarik egy kis megfázástól. Amikor a gyógyszeripar olyan lendületet vett, hogy több gyógyszert szed egy idős ember, mint amennyi cukorkát megevett gyermekkorában. Mi csasszük szét a világunkat, és ennek következtében válnak áldozatokká a gyermekek is. Nem beszélve a felelőtlenség mitt, vagy a pörgős világunkban (repülő, autó, motor) miatt meghalt gyermekekre. Az éhség afrikában, pedig ehetnének ott is, ha más lenne a világ.


Én lehet elfogult vagyok Istennel szemben, de nagyobb bajt látok emberi oldalon, minthogy számonkérjem Istent, ha úgy gondolja ELÉG VOLT, és ráteszi a kezét egy népre, vagy területre és ott elpusztul férfi, nő, idős, vsgy gyermek. Neki lehet indoka, nekünk nincs indokunk ilyen szörnyűségekre...

2014. nov. 24. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!