Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ezt hogyan lehet el mondani,...

Ezt hogyan lehet el mondani, meg értetni anyósommal, akit szeretek és tisztelek? (Jehova Tanúja)

Figyelt kérdés

3 éve ismerem, és Jehova Tanúja a leszanyósom és családja. A vallást a gyerekek nem szorgalmazzák, mert 18 éves koruk után már nem akartak menni gyülekezetbe. A párom sem, így elég érdekes volt elsőre, de valószínűleg a családi nevelés végett lett olyan a párom amilyen, és ennek nagyon örülök:erős testalkat, határozott ember, mégis vajszívű hozzám. :) Anyósom igazi határozott, irányító személyiség, de szegénynek az élet hozta így, mindig ő neki kellett cselekedni, az apai szerepet is valamilyen szinten ő tölti be. Csodák csodájára engem nagyon szeret, amit kivételnek is érzek, én is kedvelem :) Tudom sok volt a beszéd, nem ez a kérdésem, de ezt is le kellett írnom, mert sokan nem szeretik a Tanúkat.



Szóval anyósom engem soha nem akart tanítani míg nem szeretném, soha nem unszolt vagy zaklatott ilyesmivel. Mégis néha betekinést nyerhettem eme vallásba, mivel problémák esetén gyakran hozza fel a tanítást, volt hogy én kérdeztem tőle, vagy éppen a szántóföldi összejövetelkor csöppentünk be látogatóba. Nem lenne az az igazság kifogásom ellene, hogy én s a fia egyszer a gyülekezet tagjai legyünk. Fia nem hajlik rá, én pedig nagy dilemmában vagyok. Először is azért, mert a gyerekek is azért nem jártak 18 éves koruktól mert szerintük ha valaki ebben a vallásban van, vagy csinálja teljes szívvel, vagy ne menjen inkább mert úgy nem ér semmit. Tehát eleve egy súllyal bíró, eldöntendő dolog ez. Másrészt nem bízom benne hogy nem e csalódnom majd, magyarán igaz e a tanítás, amiért az ember sok-sok időt fektet be. Ezt a kételyemet az okozza, hogy én eleve nem vagyok vallásos,hiszek Istenben, sokáig jártam templomba, de egyet észre vettem minden vallásban. Mindegyik egy egy részben lekorlátozódik a maga kivételére. Ismerőseim más vallásokban hitük szerint buzdítanak ugyancsak hogy övék a legszebb, ők jutnak a mennybe, vagy övék a legtisztább, vagy épp az újjá születést hiszik. Apró részletek, mégis fontosak. Olyan érzés, mintha ezeket a dolgokat nem Isten, hanem az emberek gyártottak volna. És ha valaki tényleg hisz, nem mindegy hogy miben, s az sem jó dolog hogy divat vagy kedv szerint válasszon az ember hitet. Ezekre nincs konkrét válasz sehol, mindenki a maga hite szerint válaszolja meg, ami ismét egy gyanú hogy lehet ilyen a mesében sincs. :) Remélem értitek, bocsánat a sok szövegért!



2014. dec. 21. 08:55
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

Vidiripi


Nem vagyok tanú! De hosszú ideig jártam közéjük mindenféle összejövetelen részt vettem ahová csak elmehettem.

Viszont nem egészen világos hogy pontosan mit is akarsz megértetni anyósoddal.

Talán azt hogy te végül is lennél a gyülekezet tagja de nem teljes szívvel?

Vagy azt akarod megértetni vele hogy nem hiszel benne teljes mértékben hogy amit tanítanak az az "igazság"?

Abban viszont egyet értek hogy nem mindegy hogy miben hiszünk. Vizsgáljuk meg azt amiben hiszünk. De hinni Istenben kell s nem a vallásban.

Hogy csalódni fogsz e azt nem lehet megmondani előre. Mert van aki csalódik de olyan is van hogy leéli az egész életét anélkül hogy az adott vallásában hatalmasat csalódna. Természetesen apróbb csalódások mindig is lesznek s hogy azoknak mekkora közük van az "igazsághoz" az egyéni dolog. Ki hogy látja.

De lényegében azt szeretném kérni hogy pontosítsd a kérdésedet!

2014. dec. 21. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Hát igen, elég kuszán írtam le a dolgokat.. A lényeg az, hogy én nem tudom magam sem eldönteni hogy mi a jó választás. Magyarán nem lenne ellenemre ha egyszer Tanú lennék, de nem garantálnám hogy hosszabb távon kitartok. Szégyent sem akarok rájuk hozni, a kellemetlenségről nem is beszélve. Anyósom szeretné ha egyszer rávennénk magunkat, sokszor sír is emiatt hogy nem próbáljuk meg. Nem tudom hogy kellene, hogy jól alakuljanak a dolgok..
2014. dec. 21. 14:35
 3/18 anonim ***** válasza:
0%

Kedves kérdező, ha csak a mi erőnkben bízhatnánk, bizony mindnyájan elbuknánk! Meg kell tanulnunk Istenre támaszkodni, TELJES mértékben bízni benne. Azt írtad, hogy hiszel Istenben. Ezt a világon élő emberek túlnyomó többsége elmondhatja magáról, mégis Jézus arról beszélt, hogy a széles úttal ellentétben, csak a keskeny úton menekülhetünk meg.


Annyit biztosan tudsz a Tanúkról, hogy a hitükben elutasítják a hiszékenységet, hiszen a Biblia is a racionális megismerésre helyezi a hangsúlyt. Az igaz hitet olyan dolgokra szabad csak építeni, ami igazolható Isten Szavából. Nem bibliai gondolat elsősorban a hagyományra vagy az emberi eszmékre támaszkodni Isten Szava helyett.


Szerintem ott kellene kezdened, hogy a Biblia megbízhatóságáról győződsz meg először, ha már Isten létét elfogadod. Mert ha létezik Isten, akkor neki biztosan van valamilyen akarata az emberrel, és ha van akarata, akkor azt biztosan tudatja is velünk. Ha pedig az akaratát tudatja is az emberekkel, akkor azt olyan formában kellett tennie, ami mindenki számára elérhető az egész földön. Nos, ezért abszolút bestseller a Biblia, ezért van az, hogy részben vagy egészben több mint 2000 nyelvre fordították már le. :-)


Ha pedig Isten az akaratát és az igazságait ilyen széles körben tette elérhetővé, akkor egészen biztosak lehetünk abban is, hogy mindenkinek segít azokat megismerni és megérteni, aki csak nagyon őszintén áll a kérdéshez!

Kedves kérdező, ha kéred Jehovát, segíteni fog abban, hogy NE HOZHASS rossz döntést az Ő igazságait illetően.

2014. dec. 21. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
88%

Vidiripi


Kérdező!


Az a jó választás ha megismered Istent és Jézus Krisztust is. S ehhez nem kell egyetlen egyházhoz sem tartoznod. Mert ott a Biblia és azon keresztül megismerheted.

Persze nem fogsz azonnal mindent érteni. Kezd az evangéliumokkal! Márk ,Máté stb.

Amennyiben van kitartásod a 4 evangéliumot elolvasni az azt jelenti hogy azért mélyebben is érdekel a dolog. S ha így van akkor idővel kérdéseid lesznek. Ami jó hiszen szélesedik az érdeklődésed. S aztán eljuthatsz arra a szintre amikor már igényled hogy egy olyan közösség tagja legyél ahol hasonló érdeklődésű emberek vannak. Tehát egy gyülekezet. S még mindig nem tartunk ott hogy el kellene kötelezned magadat az egyház mellett. Persze meglehet hogy néhányan próbálnak ebbe az irányba terelni de őket nem kell figyelembe venni sőt meg kell nekik mondani hogy fejezzék be az ez irányú tevékenységüket. Mert ez a te személyes döntésed lesz s ebbe ne szóljanak bele.

Ha szabad javasolnom akkor igen is "próbáld meg"! De ne az egyház iránt érdeklődj hanem Isten ,Jézus Krisztus és a Biblia iránt!


Amit láthatod a 3. válaszoló már is előre szalad. Hiszen egyből széles és keskeny útról beszél. Talán van némi fogalmad arról hogy mit is jelentene ezek a kifejezések. De nem kell elhamarkodni a dolgot előbb inkább általános dolgokkal kell kezdeni és nem egyből bele a sűrűjébe. Nem kell egyből erőltetni. Először inkább az legyen a téma ha szabad javasolnom hogy pl. Miért hiteles a Biblia? Mi támasztja alá az abban leírtakat?

Természetesen ez csak javaslat! Ahogyan azt a 3. válaszoló is javasolja bár megjegyzem ezzel kellett volna kezdeni.


A 3. válaszoló ír a hiszékenységről. Teljesen egyet értek vele abban hogy ne higgy el mindent azonnal.

A hagyományokról is van szó. A tanúknál pl. hagyomány az hogy óraszámokban mérik hogy ki mennyit tölt a szolgálatban. Ez a gyakorlat a Bibliából nem igazolható. De hagyomány a tanúknál az óraszám. Más egyházaknál olyan hagyományok vannak mint pl. a csecsemő keresztelés amely szintén nem támasztható alá a Bibliával. Ezeket csak a példa kedvéért írtam.

S ha hittel kéred akkor megadatik az hogy választ kapj s dönteni tudj!

2014. dec. 21. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm a sok segítő választ! :)
2014. dec. 21. 23:00
 6/18 anonim ***** válasza:
0%

"Az a jó választás ha megismered Istent és Jézus Krisztust is. S ehhez nem kell egyetlen egyházhoz sem tartoznod. Mert ott a Biblia és azon keresztül megismerheted."


Hát igen, Vidiripi híres erről a szabadelvűségéről, csak ugye a Biblia ezt a fajta gondolkozást nem támogatja, sőt logikusan ellent mond neki. Tény, hogy az első sz.-ban létezett a Jézus alapította keresztény egyház, mely a hitben és igazságokban EGYSÉGES szervezetként működött. Az is tény, hogy ezt a szellemi egységet Isten Szava félreérthetetlenül védelmezi és tilt minden elhajlást és megbontó hatást. Tehát tény, hogy a Biblia szerint CSAK EGY keresztény egyháznak van létjogosultsága, de az is tény, hogy ma sok ezer magát kereszténynek nevező, egymásnak ellentmondó csoport van. Ez nem ellentmondás, csak meg kell találni az igazit.


Vidiripi ezzel a szélsőséges álláspontjával tulajdonképpen olyan, mintha azt mondaná, hogy mivel tele van a világ hamis festménnyel (ha vesszük példaként egy világhíres festő művét), ez azt jelenti, hogy nincs köztük igazi, eredeti, mind csak "részben" eredeti, hamisítvány.

Pedig a Biblia Istene nem ezt tanítja a Szavában. :-)


Jehova Tanúinál nincsenek vallásos hagyományok, melyeket a Biblia ellenében is erőltetnek, így Vidiripi próbálkozása nem járt sikerrel, ugyanis az óraszámnak semmi köze egy vallásos és írásellenes hagyományhoz, mint pl. a csecsemőkeresztelés, így nem lehet összevetni őket, ez nagyon elhibázott hasonlat. No, de hát nem csodálkozom.


Látod kedves kérdező, itt az élő példa, hogy bizony nagyon meg kell válogatni, hogy mit fogadunk el, mit nem!

Különben a rengeteg egyház vagy vallásos csoport közül nagyon egyszerű a választás, csak az EREDETIT kell megvizsgálni hozzá, vagyis a Bibliát. Ha megismerjük, hogy a Biblia nem tanítja a háromságot, a lélekhalhatatlanságát és az erre épülő pokol tűzet, akkor már csak olyan egyházat kell keresni, mely szintén elutasítja ezeket. És bizony már ezzel is nagyon leszűkül a kör.

2014. dec. 22. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
22%

Vidiripi


"Hát igen, Vidiripi híres erről a szabadelvűségéről,..."


Hoppá! Celeb lettem és nem is tudok róla? Jaj! Az efféle népszerűséget átengedem neked.

Igen Istent és Jézus megismerheti a Biblián keresztül ez nem szabadelvűség hanem tény.

S ha emlékszel írtam azt is hogy az evangéliumokkal kezdjen.

S milyen érdekes hogy aztán azt is írom hogy eljut arra a szintre amikor már közösséget akar vagy szeretne keresni.


"Az is tény, hogy ezt a szellemi egységet Isten Szava félreérthetetlenül védelmezi és tilt minden elhajlást és megbontó hatást."


Így van de ez nem mond ellent annak az állításomnak hogy a Bibliából megismerhető a mennyei Atya! Ugyan is te már egyből Isten kijelentéseinél tartasz de én a megismerésről beszélek. Megismerni Istent és aztán megismerni a kijelentéseit is.

Milyen is ő valójában! Ismerős a dolog?


"Vidiripi ezzel a szélsőséges álláspontjával tulajdonképpen olyan, mintha azt mondaná, hogy mivel tele van a világ hamis festménnyel (ha vesszük példaként egy világhíres festő művét), ez azt jelenti, hogy nincs köztük igazi, eredeti, mind csak "részben" eredeti, hamisítvány."


Kedves kérdező látod ezt a manipulatív hozzá állást? Olyan állítások vannak itt leírva amit én nem írtam. Azt írtam hogy a Bibliából megismerhető Isten. Meg azt hogy eljutsz majd arra a szintre ha őszintén keresel hogy egy közösség tagja akarsz majd lenni. Mivel az összes kérdésedre nem fogsz egyből választ kapni. Természetesen más oka is van hogy szükség van gyülekezetre.

Igaz vagy hamis? Felebarátom nem veszi figyelembe a tényt hogy a te párod és a testvére is olyan családban nevelkedett akik aktív kapcsolatban voltak/vannak a tanúkkal hiszen az édesanyjuk Jehova tanúja s ezt te magad írod. Sőt azt is hogy voltak kérdéseid is hozzá. Így nekem evidensnek tűnik hogy azt fogod elsőnek megkérdezni akit már egyébként is kérdeztél ezzel kapcsolatban.

Költői kérdés a 6. válaszolónak. Mit gondolsz a kérdező miért pont a párja édesanyját kérdezgette?


"Jehova Tanúinál nincsenek vallásos hagyományok, melyeket a Biblia ellenében is erőltetnek, így Vidiripi próbálkozása nem járt sikerrel, ugyanis az óraszámnak semmi köze egy vallásos és írásellenes hagyományhoz, mint pl. a csecsemőkeresztelés, így nem lehet összevetni őket, ez nagyon elhibázott hasonlat."


Tegyük fel a kérdést miért is kellenek azok az óraszámok? Mi a jelentősége s milyen motiváció áll mögötte? Milyen bibliai alapokon nyugszik ez a gyakorlat?

Kérdező én rendkívül örülök hogy párod anyukája olyan amilyen. Hogy nem erőltet semmit és támad téged csak azért mert nem értesz vele egyet.

Óraszámok! Érdekes hogy a gyermekek 18 éves korukban úgy döntöttek hogy nem járnak többé Jehova tanúi közösségébe. Ennek meg van az oka. Abban pedig biztos vagyok hogy az édesanyjuk mindent megtett annak érdekében hogy megismerjék a tanításokat stb.

De mégsem járnak oda. De a kérdező ír ezen okról is egy keveset. Mert ha ott is lennének nem teljes szívvel csinálnák a dolgot. S ha így van akkor kérdem én 6-os. Mi az értelme is van? Hiszen ki is a szívek vizsgálója?

Akkor most mi is az igazság? Ugyan is gyakorlati tapasztalat bizonyítja hogy azon emberek óraszám is az utolsó pillanatig rendben volt úgymond hozták a "normát" akik aztán egyszer csak otthagyták a gyülekezetet. Volt aki azért ment és nyomta az órákat hogy ne csesztessék hogy miért csökken. De aztán lelépett. Olyan is volt aki a család miatt nyomta az órákat és maradt a gyülekezetben hiszen ha nem így tesz akkor a családja ellenfordul mert hitehagyott lesz. Később az is lett de ez egy másik történet.

Tehát a tanúk leadják az óraszámokat és kész.

Ezzel szemben mi a bibliai gyakorlat? A Bibliában azt lehet olvasni hogy elmondják azt hogy kikkel találkoztak mit mondtak nekik és hogy azt hogyan fogadták a személyek.

De ami a lényeg hogy a kérdező majd erről is megbizonyosodik hiszen van neki egy olyan anyósa aki erre kompetens. Megvan hozzá a szükséges tudása és tapasztalata egyaránt.


"Látod kedves kérdező, itt az élő példa, hogy bizony nagyon meg kell válogatni, hogy mit fogadunk el, mit nem!"


100% egyetértek szívemből!


"Különben a rengeteg egyház vagy vallásos csoport közül nagyon egyszerű a választás, csak az EREDETIT kell megvizsgálni hozzá, vagyis a Bibliát."


Na! Hát ez vicces! Izé én is pontosan ezt írtam hogy a Bibliát olvasd vagy vizsgáld. :))))


"Ha megismerjük, hogy a Biblia nem tanítja a háromságot, a lélekhalhatatlanságát és az erre épülő pokol tűzet, akkor már csak olyan egyházat kell keresni, mely szintén elutasítja ezeket. És bizony már ezzel is nagyon leszűkül a kör."


Ha megismerjük a mennyei Atyát és megértjük hogy mit akar megtanítani az emberrel akkor is szűkül a kör.

Szívállapot! Mi van a szívedben? Máté 6:21 Mert ahol van a ti kincsetek, ott van a ti szívetek is.

(az egyik evangélium a 4 közül) Az evangéliumokkal kezd az olvasást!!!!!

2014. dec. 22. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
0%

"Igen Istent és Jézus megismerheti a Biblián keresztül ez nem szabadelvűség hanem tény."


T. Vidiripi! Csak röviden: tény, hogy meg lehet ismerni Istent és szent Fiát is, de hogyan? Ha azt mondjuk, hogy a Biblia önálló tanulmányozásával és minden pontos külső segítség nélkül megismerhetjük a benne rejlő isteni igazságot, akkor ellent mondunk Istennek, hiszen példák által biztosít bennünket arról, hogy az igazság megismertetése az új érdeklődőkkel, milyen módszerrel történt. Ilyen pl. Filep és az etióp példája.

A tény az, hogy ha egyénileg értelmezzük a Biblia szavát, akkor annyiféle értelmezés születik, ahányféle ember! Ezek után mehet a delikvens és kereshet magának egy neki tetsző közösséget, mert ugyanis ez a módszer nem Istennek tetsző, hanem inkább a szabadelvű embereknek. A vége pedig a megosztottság.


Az óraszámokat hagyjuk, erről már eleget vitáztunk veled Vidiripi. Neked ez egy álérved, melynek írásellenes jelentősége nincs. Nem az órajelentéstől függ, hogy valaki félszívvel, vagy teljes szívvel szolgál-e! Ennek ehhez SEMMI köze. Ha nem lenne órajelentés, akkor is ugyanúgy lennének olyanok, akik csak félszívvel teszik Isten akaratát, majd ez miatt elesnek Isten előtt. Tény, hogy semmi írásellenes nincs az óraszámban, de mégis állandó álérved. Az nem a Biblia szelleme szerinti érv, hogy ha valami nincs benne szó szerint, akkor az helytelen! A háromságot sem csupán ez miatt tagadjuk.

2014. dec. 22. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
76%
Mindig meg tudnak lepni ezek a valláskárosultak, hogy mennyire fanatikus beteg emberek.
2014. dec. 22. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
70%
Kedves kérdező! minden vallásnak megvan a maga bűne, a Jehova Tanuknak is.Döntsd el te,hogy melyiket választod és ne hagyd magad befolyásolni.Ha az anyosod intelligens,akkor meg fog érteni akkor is ha nem a Tanukat választod.
2014. dec. 22. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!