Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A vallásos hit lényegében egy...

A vallásos hit lényegében egy vágyálom?

Figyelt kérdés

Számtalan esetben esik arról szó, hogy a hívők semmit nem tudnak Istenről, aki számukra kifürkészhetetlen.

Néha szó esik arról is, hogy értelemmel nem lehet hinni, a hit a szívben van, vagyis pusztán egy elképzelés, vagy úgy is mondhatjuk, egy vágyálom.



2017. jún. 22. 08:01
1 2 3 4
 1/36 anonim ***** válasza:
85%

Ez sem új gondolat: a "pszichológiai ateizmusnak" van egy ilyen elmélete. Freud azzal érvel, hogy az ősemberek csoportjai igazából a vallással védekeztek a természet legyőzhetetlen erőivel szemben. És ugye ez pszichésen ránk ragadt. A vallás tehát egy illúzió -legalább is Freud szerint- amit a természet tudományos megismerése leleplez. Ráadásul a vallás egyfajta tudat alatti Oedipus-komplexus is, mert az apakép istenképpé vetül ki.

A probléma az elmélettel az, hogy Freud pszichológusként valóban sokat találkozhatott olyan emberekkel, akikre ez mind ráillik. Viszont ezekből a neurotikus esetekből általánosít, ahelyett, hogy a vallások önértelmezéséből indulna ki.

2017. jún. 22. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/36 anonim ***** válasza:
66%

Hát ez egy összetett kérdés. Kvázi az ateizmus is lehet vallásos vágyálom. Általában a keresztény Isten ellen rugóznak, így a vágyálmuk, hogy bárcsak ne létezne.

A kereszténység ismeri Istent, a többiek általában tapogatóznak, találgatnak.

De van olyan is, amit kérdezel, hogy a vágyálmunk alapján választunk vallást vagy alkotunk elképzeléseket, amiben hiszünk

2017. jún. 22. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/36 anonim ***** válasza:
35%

Lehet hogy van olyan, hogy valaki hisz Istenben, de semmit nem tud róla.


Viszont elég jól meg lehet ismerni, pl. a Bibliából.

2017. jún. 22. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/36 A kérdező kommentje:

Érdekes, hogy Freud is hasonlóan gondolta és bár neki a munkájához tartozott a hit elemzése, én magamtól, úgymond előképzettség nélkül sejtettem ezt meg.

Azért azt továbbra sem gondolom, hogy Freud formátumú gondolkodó lennék.


"A vallás tehát egy illúzió -legalább is Freud szerint- amit a természet tudományos megismerése leleplez."


Nem csak Freud szerint, bárki erre a következtetésre juthat és a természet tudományos megismerése egyre több szentenciát tesz 'képletes' értelművé, mivel azokat lényegében meghazudtolja.


" ezekből a neurotikus esetekből általánosít, ahelyett, hogy a vallások önértelmezéséből indulna ki.

"


Mi ebben a neurotikus? Ez egyszerű logikai kérdés, ha nem tudsz értelemmel semmi biztosat valamiről, vagy valakiről, akkor csak remélheted, hogy ilyen, vagy olyan.


"az ateizmus is lehet vallásos vágyálom"


Valóban? Nincs neked fogalomzavarod? Egyébként nem az ateizmusról van most szó, hanem a vallásról.


"A kereszténység ismeri Istent"


Talán még soha nem mondtad azt, hogy Isten útjai kifürkészhetetlenek? Egyetlen ilyen mondás is padlóra visz.


"Viszont elég jól meg lehet ismerni, pl. a Bibliából."


A Bibliában teljesen ellentétes gondolatok vannak Istenről, bosszúálló, megbocsájtó, haragvó, szerető. stb...

Egyébként sem tudsz róla semmi biztosat, hogy néz ki, milyen jellegű, miből van, hol található, mit tesz éppen, mit akar, miért...

2017. jún. 22. 09:29
 5/36 anonim ***** válasza:
18%

""az ateizmus is lehet vallásos vágyálom"


Valóban? Nincs neked fogalomzavarod? Egyébként nem az ateizmusról van most szó, hanem a vallásról. "


Leírom még egyszer, hátha másodjára könnyebb:

Kvázi az ateizmus is lehet vallásos vágyálom. Általában a keresztény Isten ellen rugóznak, így a vágyálmuk, hogy bárcsak ne létezne. Ők maguk ateistának tartják magukat.

így érthető?

Persze a fogalmakon is lehetne ezredszer vitázni, de mivel az ateista sem tudja természettudományosan bizonyítani, hogy nincs Isten, ezért ez is hit, vagy ha úgy tetszik, vallás.


""A kereszténység ismeri Istent"

Talán még soha nem mondtad azt, hogy Isten útjai kifürkészhetetlenek? Egyetlen ilyen mondás is padlóra visz. "

Kicsit meg vagy keveredve. Ismerhetek valakit, de attól meg nem fogom tudni, pontosan hogyan cselekszik. Valakinek az ismerete nem egyenlő azzal, hogy pontosan tudom, hogyan fog ma cselekedni. Vagy anyámat nem ismerem, mert nem tudom, ma mit fog tenni?

Isten kinyilatkoztatta magát, természetét, törvényeit, akaratát és még egy csomó mindent + testben is megjelent + a Szentlelke bennem is él. Hogyan mondjam akkor, hogy nem ismerem?


Válaszod alapján neked ez a vágyálmod: "A vallásos hit lényegében egy vágyálom". Jól sejtem?


"értelemmel nem lehet hinni":

A hit pedig a reménylett dolgoknak valósága, és a nem látott dolgokról való meggyőződés. Meggyőződni csak értelemből tudok. Tehát a hit racionális, ésszerű.

ezzel nem azt mondom, hogy vakhit, ésszerűtlen hit nem létezik, de egybe nem lehet mosni, és kimondani, hogy a hit minden esetben ésszerűtlen.


"a hit a szívben van"

Ez azt jelenti, hogy nem képmutató a hitem, hanem őszintén hiszek, beleértve az elmémet is.

"vagyis pusztán egy elképzelés, vagy úgy is mondhatjuk, egy vágyálom."

Vagyis nem, legalábbis az én esetemben, és a keresztény testvéreim esetében

2017. jún. 22. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/36 anonim ***** válasza:

""Viszont elég jól meg lehet ismerni, pl. a Bibliából."


A Bibliában teljesen ellentétes gondolatok vannak Istenről, bosszúálló, megbocsájtó, haragvó, szerető. stb...

Egyébként sem tudsz róla semmi biztosat, hogy néz ki, milyen jellegű, miből van, hol található, mit tesz éppen, mit akar, miért..."


Elnézést a cinikus megjegyzésért, de mivel minden nap olvasom a Bibliát, szerintem jobban ismerem nálad. Ráadásul szerencsére elég könnyen megválaszolható kérdéseket tették fel. Ne vedd tukmálásnak, de ha érdekel, leírom a Biblia álláspontját. (Csak olyan dolgokat írok, amiben minden felekezet egyetért, mert annyira egyértelműen benne van a Bibliában.)


-Nincs semmilyen ellentmondás. Isten bűngyűlölő, és ítélni is fog. Abban nyilvánul meg szeretete, hogy felajánlja az üdvösséget kvázi ingyen.

(Dióhéjban: bűn -> ítélet;

Ha valaki tökéletesen él, nem érdemel ítéletet;

Jézus (Isten fia) az egyetlen aki tökéletesen tökéletesen élt, mégis megkínozták, megölték.

Ha rábízod az életedet, akkor a te ítéletedet ő kapta, neked örök életed lesz)


-Jellege / kinézete / miből van: Isten nem egy szakállas öregember a felhők között, vagy ilyesmi. János 4:24 szerint Isten lélek.


-Hogy mit akar tőled, azt nagyrészt megválaszoltam az első pontban.

Azért teremtett téged, hogy egy szeretteljes kapcsolatotok legyen. Az egyetlen dolog ami elválaszt Istentől, az a bűn. Amíg te el vagy választva Istentől, próbálsz teljes éltet élni (valami utópisztikus ideológiával jobbá akarod tenni a világot / minél többet bulizol / sikereket és elismerést hajhászol / stb, biztos te is tudsz sok példát mondani). Mindenesetre nem lesz sosem teljes az életed Isten nélkül.

És itt jön képbe az, amit az első pontban is leírtam, hogy Jézus helyetted kapott ítéletet, te pedig ha bízol benne, és hagyod hogy Isten alakítsa az életedet, akkor helyreáll a kapcsolatod Istennel, és üdvösséged lesz.

Ezt az üdvösség / kárhozat témát sem kell túlbonyolítani amúgy. Annyit jelent lényegében, hogy miután a tested meghal, a lelked Istennel lesz, vagy továbbra is elválasztva Istentől.


(Lehet hogy sok olyan dolgot mondtam, ami nekem egyértelmű hogy mi miért van, de remélem attól még érthető voltam...)

2017. jún. 22. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/36 anonim ***** válasza:
72%

"A Bibliában teljesen ellentétes gondolatok vannak Istenről, bosszúálló, megbocsájtó, haragvó, szerető. stb... "

Amiről beszélsz, azok a szövetségekből fakadó dolgok. Isten engem tökéletesen megtanított ezeken keresztül, hogy milyen is a bűn valójában és hogyan viszonyul hozzá. Meg még egy csomó más dolgot. Ezt nem értheted, ha nem vagy hívő. ateistaként kényelmes ezekben hinni


"Egyébként sem tudsz róla semmi biztosat, hogy néz ki, milyen jellegű, miből van, hol található, mit tesz éppen, mit akar, miért.."

Lássuk tételesen:

Tudjuk, tudjuk, tudjuk, ezt nem tudjuk pontosan, tudjuk, tudjuk. Te ezeket nem tudod, ezt elfogadom.

Ateistaként elég fura a kereszténység nevében nyilatkoznod, nem?

2017. jún. 22. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/36 anonim ***** válasza:
32%

"A Bibliában teljesen ellentétes gondolatok vannak Istenről, bosszúálló, megbocsájtó, haragvó, szerető. stb"


Nem sikerült még felfedezned, hogy a két részből áll a Biblia, és az ÚSZ felülírja az Ósz-et

És a kereszténységben máris hopp, máris nincs ellentmondás az istenképben, kukkants csak bele az Evangéliumokba - a szónak a jelentése: Jó Hír. "mert az Isten szeretet" - ezt is megtalálod benne


"A kereszténység ismeri Istent"

Helyesen: a megismerésére törekszik, keresi,


"Talán még soha nem mondtad azt, hogy Isten útjai kifürkészhetetlenek? Egyetlen ilyen mondás is padlóra visz."


Ajajaj, "kelj fel és járj!" :) Az, hogy halad az isteni igazság megismerésében, nem azt jelenit, hogy zsebre vágta istenséget, és mindent tud, ami volt/van/lesz

2017. jún. 22. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/36 anonim ***** válasza:
61%

""A kereszténység ismeri Istent"

Helyesen: a megismerésére törekszik, keresi, "


Max. a megtérő ember az elején, vagy a lassan tanuló keresztény. Csúnya lenne, ha nem ismerném Istent és az akaratát, de már több éve meg vagyok térve ... Nem tejen élek, hanem kemény eledelen

2017. jún. 22. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/36 anonim ***** válasza:
45%

(#9

1) "ismerem" - egy leállt állapot, múlt tudatú, holt

2) megismerésben halad - egy élő folyamat

--------

nagy a különbség és lényegi

2017. jún. 22. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!