Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Szerintetek az ateizmus vagy...

Szerintetek az ateizmus vagy a hívő élet elítélendő?

Figyelt kérdés

Ez így elég furcsán tehát megmagyarázom. Szerintetek el lehet-e ítélni azt az embert, aki ateista, vagyis nem követ semmilyen vallást, a kézzel fogható dolgokban hisz/bízik. Ha igen, miért?

És az az ember elítélhető-e, aki követ valamilyen vallást (Magyarországon leginkább a keresztény vallás van előtérben) és abban hisz? És ha igen, miért?

Régóta foglalkoztat ez a kérdés, mert én ateista vagyok, de az iskolánkban kötelező a katolikus hittan, és egyszerűen nem fér a fejembe, hogy emberek hogy képesek ilyen dolgokban hinni. Nem azt mondom, hogy nem szabad, mert tiszteletben tartom, hogy ők innen merítenek erőt. Csupán nem értem. Semmi kézzelfogható bizonyíték, sehol.

Remélem érthető így a kérdésem, mindenkinek a saját, személyes véleményét várom! És senkit nem szerettem volna megsérteni a véleményemmel!:)



2018. jan. 21. 14:05
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ❯❯
 1/96 Mojjo ***** válasza:
85%
Nem, egyik sem elítélhető. Hívő és ateista emberek között is vannak mindenfélék, jók, rosszak, intelligensek, ostobák, megértőek és kirekesztőek, bármilyenek. Miért pont pusztán a hite, vagy a hite hiánya miatt ítélnénk el valakit? Hisz ez kb semmit nem mond arról, hogy milyen ember.
2018. jan. 21. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/96 A kérdező kommentje:
Igen, én is így gondolom, csak azért írtam ki a kérdést, mert engem - úgy konkrétan az iskolába járó pap - már ítéltek meg az alapján, hogy nem vagyok hívő... Ez teljesen olyan, mintha bőrszín vagy nemi identitás alapján ítélkeznénk. A világnak fel kéne már ébrednie a kómából, amit előítéletességnek nevezünk...
2018. jan. 21. 14:23
 3/96 anonim ***** válasza:
20%

Önmagában egyik sem. Egyik csoportot sem lehet egy kalap alá venni.


"Semmi kézzelfogható bizonyíték, sehol. "

Mint ahogy az ellenkezőjére sincs.

Ilyen alapon az ateista is hívő, csak ellentétes előjellel. Egy keresztény abban hisz, hogy van Isten, az ateista abban hogy nincs. Egyiknek sincs bizonyítéka, mindkettőnek csak hite van. Ebből a szempontból az agnosztikus gondolkodása az egyedül racionális hozzáállás.

A Bibliát nem szó szerint kell érteni, az egy nagy tanmese, egy erkölcsi iránymutatás.

2018. jan. 21. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/96 anonim ***** válasza:
77%
Nem és nem. Jó lesz tőle bárkinek?
2018. jan. 21. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/96 Mojjo ***** válasza:
93%

@2: Igen, ahogy írtam is kirekesztők is vannak, mindkét csoportban, akik a másik csoportba tartozókat tényleg elítélik, vagy legalábbis ilyennek-olyannak látják Hülyének, erkölcstelennek, akármilyennek.


De ez alapvetően jellemző az emberi csoportokra. Nem csak a vallás választja szét az embereket, hanem bármiféle csoporthoz tartozás. A politikai nézetek, az, hogy melyik foci/kosár/kézi/akármilyen csapatnak szurkol, az, hogy milyen kütyümárkát preferál, bármi. Persze minél fontosabb szerepet tölt be valaki életében az egyik csoporthoz tartozása, annál agresszívebben lép fel a többi csoportal szemben, ha épp egy intoleráns emberről van szó. Egy Apple-fan a Samsungosokkal szemben, egy Fradista az Újpest-szurkolókkal szemben, egy hívő egy ateistával szemben - vagy fordítva. Az értelmesebbje meg képes ezt kezelni.

2018. jan. 21. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/96 anonim ***** válasza:
43%

# 3

Érdekes iránymutatás az olyan amiben női diszkrimináció és gyilkolásra és kifosztására buzdítják a jó népet...

2018. jan. 21. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/96 anonim ***** válasza:
100%

Aki "elítél", többnyire kellően buta, bizonytalan, tanácstalan. Azért "ítél el", mert borzasztóan zavarja a másik gondolatvilága, hiszen nem érti.


Értelmes vallásos nem ítél el ateistát és értelmes ateista nem ítél el vallásost.


Nagyon sok mindentől függ (elsősorban a neveltetéstől, környezettől, körülményektől), hogy valaki milyen meggyőződésre tesz szert. Amit te ebben nem értesz az az, hogy ők nem bizonyítás/cáfolat kategóriákban gondolkodnak. Az ember nagyon sok vonatkozásban érzelmi lény, és igényli a magabiztosságot. Van, aki ezt a vallásban találja meg. A vallás hit dolga. Valaki abban hisz, hogy istene vezérli, ettől véli életének normális menetét, más nem hisz istenben, hanem például a természetben. Ez így van rendjén, borzasztóan unalmas lenne, ha mindannyian egyformák lennék. Ez viszont zavarja azokat, akik nem tudnak eligazodni a sokféleségben.

2018. jan. 21. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/96 anonim ***** válasza:

"Igen, én is így gondolom, csak azért írtam ki a kérdést, mert engem - úgy konkrétan az iskolába járó pap - már ítéltek meg az alapján, hogy nem vagyok hívő... "


Ha szabad kérdeznem hogy jutott el idáig a dolog? Nekünk hittan órán soha senkitől nem kérdezték meg hogy mennyire hívő. Csak ismerni kellett a tíz parancsolatot, a bibliai történeteket, stb...

2018. jan. 21. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/96 anonim ***** válasza:
100%

"Érdekes iránymutatás az olyan amiben női diszkrimináció és gyilkolásra és kifosztására buzdítják a jó népet..."

Nem buzdítják ilyesmire.

Az, hogy vannak benne ilyen történetek, nem jelenti azt, hogy ezeket követendő viselkedésformának tartanák.

De vannak benne olyanok is - pld. a 10 parancsolat.

2018. jan. 21. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/96 A kérdező kommentje:
@8 Nálunk volt a tanév elején (mert az osztálytársaim bérmálkozása miatt ebben a tanévben kezdett járni hozzánk a pap) egy beszélgetős-óra, ahol mindenki kifejthette a gondolatait. Például Józsika azért hívő, mert így nevelték stb., aztán amikor hozzám került a sor, mondtam, hogy én nem hiszek ezekben a dolgokban, és az atya azóta úgy néz rám minden egyes alkalommal, mintha egy rongy-darab lennék..
2018. jan. 21. 16:56
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!