Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Téged milyen bizonyíték...

Téged milyen bizonyíték győzne meg Isten létezéséről? Kiegészítés lent, tessék szíves elolvasni.

Figyelt kérdés

A kérdésem kizárólag ateistákhoz és agnosztikusokhoz szól. Ezért kérem a keresztényeket (és az esetlegesen idetévedő egyéb istenhívő vallások híveit), hogy NE írják le azt, hogy őket mi győzte meg. Remélem, olyanok meg ide sem tévednek, akik csípőből szoktak pontozni, pusztán világnézeti eltérések miatt.

Tehát azt szeretném, ha ateisták írnák le, milyen bizonyítékot fogadnának el Isten létezése mellett; esetleg ezeket egymás között meg is vitathatnák.

Kérem, hogy a személyeskedést, a mellébeszélést, a mocskolódást és az irreleváns (= nem a kérdésre válaszoló) szövegeket kerülni szíveskedjetek.

Továbbá a "kért bizonyíték" sem személyek, felekezetek vagy vallások felé irányuljon (pl. "mutassatok ezt vagy azt, majd akkor elhiszem..."), hanem általánosságban fogalmazzátok meg (pl. "ha látnék ezt vagy azt...", vagy "ha ez és ez történne" stb.)

Egy érdekes és tanulságos eszmecserét szeretnék, és jó lenne, ha kulturált formában folyna le. :)



2018. febr. 3. 20:46
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
96%

Ahhoz, hogy a keresztény istenben higgyek, minimum az kellene, hogy leküldjön egy angyalt, vagy Jézust, vagy valami hasonló manust, akinek bizonyíthatóak a "csodatettei" és cáfolhatatlan legyen a létezése (nem úgy, mint a bibliai Jézusnak).


Ahhoz, hogy egy istenben higgyek, akinek nincs neve vagy nem köthető valláshoz, elég lenne valami tényleges "csoda", mint az, hogy egy szobor életre keljen, vagy vérezzen, vagy hasonlók, de persze szintén úgy, hogy minden cáfolhatatlan legyen, nem úgy mint a mai kamucsodáknál.


Egyéb vallás isteneihez szintén konkrétum kellene, ahhoz, hogy Odinban higgyek, látnom kellene egy "ember" hollóvá változni, ahhoz hogy Zeuszban, látnom kéne ahogy egy "ember" a puszta kezével irányítja a villámokat... Stb...

2018. febr. 3. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
96%

Ha a Biblia igaz lenne, a múltban rendszeresek voltak a csodák. Isten egyértelműen megjelent, beszélt emberekkel, csaták kimenetelét döntötte el, megmagyarázhatatlan jelenségeket okozott (Mózes tűzoszlopa), stb.

Ha ilyesmik történnének manapság is, az elég egyértelművé tenné a kérdést.


Így, hogy a tudomány fejlődésével a csodák megszűntek történni, két magyarázat lehetséges, de a kereszténység szempontjából egyik sem szívderítő.

Isten újabban tojik az emberiségre, vagy sosem létezett és a Bibliai sztorik csak emberek agyszüleményei.

2018. febr. 3. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
96%
Engem az győzne meg, ha pl több ember szeme láttára, köztük az enyémére is valamilyen formában megtestesülne, és cáfolhatatlan csodákat tenne, és ezeket akár többször is megismételné. De nem olyasmit amibe bármit bele lehet magyarázni, hanem konkrét dolgokat. Pl közölné, hogy Ő Isten, és paff teremtene a semmiből eddig ismeretlen élőlényeket, vagy egy új kontinenst. Eltüntetné a Napot, majd ismét visszarakná a helyére. Vagy azt mondaná, hogy most eltüntetem pl Ausztráliát, és az tényleg eltűnne. Ne ekkor elmúlna az ateizmusom.
2018. febr. 3. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 Mojjo ***** válasza:
87%

Az előző hozzászólókkal ellentétben engem nem győznének meg csodák, megtestesülések, ilyesmik.


Ha pár ezer, vagy akár csak pár száz évvel ezelőtt az emberek az általunk naponta használt eszközöket látnák - egy youtube videót, vagy akár szimpla telefonálást, egy repülőt, akármit - simán csodának élnék meg. Ugyanúgy lehet, hogy amit mi csodának élnénk meg, csak valamilyen a miénknél jóval fejlettebb technikai eszköz működés közben. Magyarán a csodákra, akkor is, ha minden kétséget kizárólag megtörténtek, valószínűbb magyarázatnak tartanám, hogy valami szuperfejlett idegen civilizáció szórakozik, és azt akarja, hogy istennek képzeljük.


Nem ártana egy olyan szentírás pl, ami olyan ismereteket ad át, amik az adott korban semmiképp nem voltak elérhetőek - de a fenti okból ugyanúgy nem lenne meggyőző.


Szóval ki kellene valahogy zárni az idegen civilizációkat. Én egyetlen egy módot tudok elképzelni erre: ha olyan jelet találnánk, ami magába a világegyetem szövetébe van írva. Kb két évtizede olvastam Carl Sagan Kapcsolatát (a film egy kalap....) és mintha abban lett volna olyasmi, hogy a pi számjegyei kódolnak valamilyen információt. Lehet nem így volt és rosszul emlékszem, de a lényeg az, hogy ez pl elég meggyőző lenne. A pi egy olyan szám, ami a világegyetem szövetébe van kódolva. Vagy bármi hasonló. Pl az e. Vagy bármi ilyesmi. Ha ezekben a számokban lenne egy egyértelmű üzenet elrejtve, sőt, egy komplett szentírás, az igencsak meggyőző lenne.


(Bár itt is felmerülhetne az, hogy az egész világunk egy szimuláció, és egy idegen hülyegyerek írta csak, iskolai munkaként, és hármas alát kapott rá. Csak szórakozásból beleírt valamit a píbe, vagy bármi hasonlóba. De ez annyira elborult gondolat, hogy képtelen lennék komolyan venni.)

2018. febr. 3. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 A kérdező kommentje:

Eddig jó, pont így gondoltam a folyamatot, köszönöm minden válaszolónak. :)


Az utolsó válaszolóval értek egyet, a "csodák" neccesek. Nem hiszem, hogy lenne "teljesen bizonyítható csoda", amit tömegek elhinnének. Már csak azért sem, mert - gondolom - nem lenne előre megszervezve a nyilvánosság, továbbmenve a média jelenléte, így csak egy szűk kör láthatna egyet-egyet. Ha pedig mégis felvételek készülnének például, akkor a nézők többsége azt gondolná, valami trükk.

Most is egy rakás trükk van, amik láttán az ember a saját szemének sem hihet (lásd pl. az illuzionistákat, csak ugye róluk legalább tudjuk, hogy kik. :D)


Egyébként a Bibliában leírtak közül is próbáltak magyarázni néhányat természeti jelenséggel, pl. a Vörös-tenger kettéválását, az egyiptomi tíz csapás jelenségeit; ill. olvastam régen olyan elképzeléseket is, amik egy-egy eseményt idegen civilizációk művének tartottak, pl. az égő csipkebokorból jövő hang, vagy hogy a frigyládához hozzáérő személyek halálát valamilyen sugárzó anyag okozhatta, ilyesmik.

2018. febr. 3. 22:53
 6/25 anonim ***** válasza:
87%
Bocsi, hogy hívőként írok, de érdeklődve olvastam Mojjo véleményét és köszönöm, hogy ezt leírta. Mivel én is úgy gondolom, hogy egy ateistát nem feltétlenül győzne meg egy csoda. Miből gondolnátok, hogy a csodák, vagy a varázslatos dolgok Istentől származnak? Lehet bármi más is, ami nem Isten. Pl. valami földönkívüli lény, ami képes ilyenekre, de az nem Isten.
2018. febr. 3. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
84%

Engem az győzne meg, ha tényleg olyan lenne, mint amilyennek a benne hívők szeretik leírni.

Tehát csak és kizárólag szeretet lenne a földön, nem lennének háborúk, betegségek, gyilkosságok és egyéb ilyen "szépségek".

De talán még az sem, hiszen a háborúk és a fanatizmus is az ő nevében követődnek leggyakrabban el, legalábbis így szeretnék ezt beállítani azok, akik kirobbantják őket.

És nem szeretném, ha valaki az örökös mentséget, a "szabad akaratot" emlegetné, mert egy állítólag jóságos és szeretetet hirdető, mindenható és mindent előre tudó akárki előre látta volna, hogy ezzel mit indít el, és mégis így tett.

Szóval nekem senki nem tudna olyasmit mondani vagy mutatni, amivel meggyőzne.

Sajnálom.

2018. febr. 4. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 Mojjo ***** válasza:
80%

@6: Szívesen, örülök, hogy hasznosnak találtad :) És igen, maximálisan egyetértünk.


@7: Ömm... oké, de mi van, ha Isten valójában létezik, csak épp nem olyan hűde nagyon jóságos?

2018. febr. 4. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
34%

Kedves Mojjo!


Az utolsó mondatomat is elolvastad?

"Szóval nekem senki nem tudna olyasmit mondani vagy mutatni, amivel meggyőzne."

Nem akartam az ezerszer leírt és elmondott tudományokra célozni, mert akkor túl hosszú lett volna a hozzászólásom, és őszintén szólva unom is már, hogy állandőan ez a meddő létezik-nem létezik vita forog az oldalon.

Általában nem is szoktam válaszolni, de a kérdező normáliasn tette del a kérdését, hát elmondtam azt, amit a keresztények, illetve az ó- és újtestamentum istenéről gondolok.

Nem érdemes erre szélesebben kitérni, és a Te válaszod amúgy is jóformán mindent elmondott.

2018. febr. 4. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 Mojjo ***** válasza:
74%

@9: Igen, olvastam, hogy téged semmivel nem lehetne meggyőzni. De az egész meggyőzhetetlenséged - legalábbis első hozzászólásod alapján - arra építed fel, hogy egy jóságos isten nem létezhet, hosz nem épp úgy néz ki a világ, mint amit egy jóságos és mindenható lény teremtett. Ezzel is bizonyára sokan vitatkoznának, de itt és most hagyjuk, hallgatólagosan fogadjuk el. Te ezen okból az ószövetség istenének létét is kizárod, pedig JHWH az ószövetségi történetekből nem tűnik épp valami hűde jóságosnak. Ami azt illeti, pont olyan istennek tűnik, aki egy ilyen világot teremtett. Erre a "csúnya, ronda világ ez" érvre alapozva az ő léte egészen biztosan nem zárható ki.


Ha téged nem lehet meggyőzni, ha te nem akarsz ezzel tovább foglalkozni, ha nem szeretnél ezerszer leírt "tudományokra" (?) célozni, legyen. De mivel itt többen is beszélgetünk, teljesen természetes, hogy reagálunk a leírtakra, akkor is, ha az adott hozzászólás szerzője inkább kiszállna a további eszmecseréből.

2018. febr. 4. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!