Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Alátámasztja bármi is, hogy a...

Alátámasztja bármi is, hogy a Biblia Isten szava lenne?

Figyelt kérdés

Olvastam, igen, de egyetlen olyan részlet sem volt benne, ami isteni kijelentésnek tűnne. Gyakorlatilag egy ókori világképet mutat be, ehhez nyilván nem kell Isten. Teljesen alap morális értékeket fektet le, ezekhez sem kell Isten.

Mi olyan különleges benne?


2018. máj. 10. 14:10
1 2 3 4 5
 1/47 Alain Delon ***** válasza:
62%
Mivel nincs isten, ezért semmi sem támasztja alá. Semmi különleges nincs benne, ezt te is láthattad, ha olvastad. De várd ki, mindjárt jönnek a vallásosok, és elmagyarázzák, hogy rosszul olvastad.
2018. máj. 10. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/47 anonim ***** válasza:
65%
Miért kéne alátámasztani a hit szavát? Aki hiszi rendben, aki nem hiszi, rendben. Mi a kérdés még?
2018. máj. 10. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/47 anonim ***** válasza:
37%

Három hozzáfűznivalóm van, 3 külön témában. Remélem érdekes dolgokat tudok mondani, és nem veszünk össze!


1)

A morális értékekkel kapcsolatban az az érzésem hogy kicsit hurokba kerültél.


Ugyanis a keresztyénség + Római Birodalom hagyatéka hagyatéka az európai civilizáció abban a formában ahogy te azt ismered, beleértve az erkölcs témakört is.


Gondolok itt főleg arra a gondolatra miszerint "az emberi élet szent, az emberi élet sokat ér". Tehát nem véletlen hogy Európában / Amerikában találták ki az alapvető emberi jogokat, a modern demokráciát, a kapitalizmust (értsd: a feudalizmus alternatívájaként, tehát hogy te magad termeld meg a saját javaidat, ne az számítson hogy jobbágynak vagy nemesnek születsz), a rasszok egyenjogúság, stb, stb...


(Tehát korábban persze keresztyének is csinálták ennek az ellentétét, de bibliai alapú gondolkodás kellett ahhoz is hogy ezt megváltoztasd.)


Na most te egy több ezer éves folyamatba beleszülettél, és azt mondod hogy "ez tök természetes nekem, mit kell ide kereszténység?". Közben a GYÖKEREI mindennek a keresztyénségben vannak.


------------


2)

Ha a Biblia Isten szava, akkor a világképe NEM VÁLTOZHAT EGYFOLYTÁBAN. Tehát ha modernné tennénk a Bibliát, kihúznánk belőle ezt-azt, és hozzáraknánk ezt-azt az úgy nem lenne hiteles, nem?

Amúgy meg lehet hogy ókori világkép, de néha egész forradalmi volt (lásd Jézus beszédeinél hogy leesett mindig az álla a vallásos zsidóknak).


------------


3)

Milyen bizonyítékot vársz?

Krisztus feltámadása jó bizonyíték (ha valóban feltámadt)?


Gondold el hogy van pár zsidó férfi akik járják a nagy Római Birodalmat, és hirdetik hogy látták Jézust feltámadni, és hogy az emberek üdvözülhetnek ha Jézust követik. Elkergetik / bebörtönzik / agyonverik / kivégzik őket, de hajthatatlanok.

Milyen lehetőségek vannak?

a) Hazudnak. De miért tennék, ha nincs belőle előnyük?

b) Mindegyikük megőrült lett egyik napról a másikra és ugyanazt hallucinálta.

c) A hétköznapi tapasztalatainkkal ellentétben tényleg feltámadt Jézus.


Na most nem azt mondom hogy így csettintésre megváltozik a világképed, de szerintem mindenképpen durva ebbe belegondolni, hogy mi is történhetett akkor amikor a világ történelme ekkora fordulatot vett (mármint a keresztyénség kezdeténél)... (Legalább is nekem durva volt amikor először belegondoltam).

2018. máj. 10. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/47 anonim ***** válasza:
2018. máj. 10. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/47 A kérdező kommentje:

Kedves 3. válaszoló! Köszönöm a részletes választ!

A pontjaidra akkor én is külön reagálnék.


1. Ezzel az a gond, hogy a Biblia kanonizálása után még jó pár évszázaddal sem volt minden annyira természetes, amit ma annak veszünk. Az emberek egyenlősége pl.

Pedig alapvetően az európai kultúra akkor is, ma is a keresztény értékeken alapult, ezek az értékek mégis egész mást jelentenek ma, mint a középkorban.

Azaz más faktoroknak kellett itt lényeges szerepet betölteni, nem (csak) a Bibliának.


2. Igen, ez a furcsa, hogy ha én egy mindentudó isten lennék, akkor tuti hogy olyan dolgokat mondanék és íratnék le, amik ugyanúgy megállják a helyüket évezredekkel később is, hiszen ugye alapvető igazságok.

Ehhez képest pl Jézus példázata a mustármagról akkortájt még megállta a helyét, hisz az ottani emberek nem ismertek kisebb magvakat. Ma már viszont tudjuk hogy sokkal kisebb magok is léteznek, így ma már komolyan vehetetlen az állítás, hogy a mustármag minden más földi magnál kisebb lenne.


3.

Sok más lehetőség is van még itt.

Pl senki sem látott semmilyen feltámadást, csak valaki kitalálta, a többiek pedig aztán tovább színezték és terjesztették a történetet. Csak gondolj bele, ma is mennyi ember talál ki mindenféle hoaxokat, és milliók vannak akik tényleg komolyan veszik.

Az ókorban pedig még könnuebb volt bedőlni egy ilyen sztorinak, hisz nem igazán volt lehetőség hogy bárki is forráskritikával éljen.

Vagy esetleg maga Jézus volt valami figyelemre vágyó tehetséges szemfényvesztő, és hát voltak akik komolyan vették...

2018. máj. 10. 15:14
 6/47 anonim ***** válasza:
59%

#3:

Van egy kis baki, nem a kereszténység találta fel a spanyol viaszt.


Rengeteg pogány népnél évezredekkel előttük voltak emberi jogok, de még a legbarbárabbnak tartott északiak sem voltak olyan rasszisták, mint az Amerikában lévő feketéket állatoknak néző keresztények, sőt, kifejezetten szerették a fekete/barna/ázsiai nőket ha a fennmaradt dokumentumok igazak. De ez elmondható bármely természetközeli pogány népről. Ez alapján azt lehet mondani, hogy a kereszténységnek köszönhetően kezdődött el a rasszizmus globalizálódása, szóval én ezt nem pozitívumként hoznám fel a nevükben.


A keresztények által lopott parancsolatok pedig szintén évezredekkel előttük léteztek, azzal a különbséggel, hogy sokkal szerteágazóbban voltak mint az Ószövetség tanai, valamint az emberek be is tartották őket.


Azt elnézve, hogy manapság Izrael vezetőhatalom szimplán a vallásuk következtében, nem mondanám, hogy nem volt előnyük a hazugságból. De ez lényegtelen, mivel akkoriban rendszeres volt, hogy az őrültek porondra álltak és szétkiabálták a városokat a vízióikkal, rájuk épp több primitív ember figyelt mint a többire, így könnyen terjedt a hír.

2018. máj. 10. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/47 anonim ***** válasza:

#3 vagyok.


Kérdező:


1. Én radikális református vagyok, így sok mindenről nekem is elég negatív véleményem van...

(Veszekedések elkerülése végett gyorsan hozzátenném hogy a rossz véleményem nem a mai katolikus egyházra vonatkozik, a mai katolikusokra testvérként tekintek!)


2. Na igen... Én inkább úgy látom hogy Jézus az akkori emberek nyelvén szólt, de a mondanivalóját tekintem abszolút érvényűnek. Példázatokból lehetne modernebbek is alkotni, amennyiben ugyanazt mondják...


(Van egy református lelkész, Gyökössy Endre, aki írt egy "Mai példázatoK" című könyvet. Ezt felekezettől függetlenül ajánlom mindenkinek! Sőt szerintem még nem vallásosok is élvezhetik, mint ahogy a Narnia Krónikáit sem csak keresztyének élvezhetik...)


3. Igen, ez a kettő is egy lehetőség. De ők úgy terjesztették hogy ők látták, amiben persze hazudhattak is. Tehát hogy valaki hazudott nekik, ők meg annyira elhitték, hogy az életük árán is hirdették.

Vagy hogy Jézus eljátszotta a kereszten a halált (de akkor miért jött ki víz belőle amikor beleszúrták a lándzsát?), közben meg végig életben volt... Azért ezek sem kerek magyarázatok...

Kicsit olyan ez mint amikor egy bűnügyet próbálsz megoldani, és több verzió lehetséges...


---


#6


Egyetértek hogy nem lehet azt állítani hogy a keresztyének találták fel a spanyol viaszt, hiszen minden embernek van lelkiismerete (keresztyénebben megfogalmazva: az ember bizonyos szinten ismeri a jó és rossz fogalmát)! Így természeti vallások nem feltétlen állítják mindenben a szöges ellentétét a keresztyénségnek, sőt... Viszont -amint látjuk- mégsem annyira egyszerű a képlet hogy lelkiismeret -> minden társadalom szentnek tekinti az emberi életet. Ezért tartom fontosnak a keresztyénség szerepét az európai emberek erkölcsi felfogásában, és nem veszem mégsem természetesnek az általunk "alapnak" vélt erkölcsi normákat.

2018. máj. 10. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/47 anonim ***** válasza:

Jaj még #6-osnak...


-Nem hiszem hogy az apostolok a mai Izraelre gondoltak amikor kivégezték őket azért amit hirdettek.

-Lehet hogy sok furcsa dolog terjengett akkoriban, de csak egy volt ami a világtörténelmet gyökerestől másik mederbe terelte.

2018. máj. 10. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/47 anonim ***** válasza:
12%

Skajnos amit olvasol az egy fordutas de az eredeti nyelveken

Pal apostol es Peter apostol is emliti, hogy Isten szava.

A kustarmag is leragaott csont de a megrogzottek elohozzak neha. Azon a videken ahol Jezus korbejart, a mustarmag volt a legkisseb mag, es a legnagyobbra nott. Ennyi.

2018. máj. 10. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/47 anonim ***** válasza:
27%

(2Péter 1:21) 21 Prófécia ugyanis soha nem hozatott ember akaratából, hanem Istentől szóltak emberek, amint a szent szellem vezette őket.


(1Tesszalonika 2:13) . . .mert amikor az Isten szavát kaptátok, melyet tőlünk hallottatok, nem emberek szavaként fogadtátok el, hanem pontosan akként, ami igazából, Isten szavaként, amely munkálkodik is bennetek, hívőkben.

2018. máj. 10. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!