Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ha a te szent könyvedet...

Ha a te szent könyvedet megítélésed szerint helyesebben ítéled meg, mint a régmúlt időkben tették a hívők, akkor lehetséges, hogy a későbbi korok hívei ugyanígy rosszabbnak fogják látni a te jelenkori értelmezésedet is?

Figyelt kérdés

2018. nov. 5. 16:44
 1/5 anonim ***** válasza:
89%

Valószínűleg úgy lesz, ahogy írod. Mindig vannak, akik felszeretnék találni a spanyol viaszt, akik szerint közül 2000 vagy 200 éve rosszul gondolták, csak az ő elképzelésük a helyes és jó.

Ezért van a kereszténységen belül annyi irányzat és sok tízezer szekta. Mivel ezek száma folyamatosan nő, így látható a tendencia.


Egyébként szerintem a szent könyveket azok tudták leghelyesebben értelmezni, akikhez időben közelebb állt.

2018. nov. 5. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Megítélésem szerint a "szent könyvemet" nem értelmezték rosszabbul a régmúlt idők hívei.

Sőt, igazán úgy kéne értelmeznünk, ami a szerző eredeti szándéka, tehát minél közelebb kerülünk akár időben, akár gondolkodásban a szerzőhöz, annál helyesebben tudjuk ezt értelmezni.

De ez nem csak a "szent könyvre" igaz, hanem pl. egy bármilyen átlagos történeti írott forrásra is.

Innentől kezdve nem igazán értem a kérdést...

2018. nov. 5. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem gondolom, hogy helyesebben ítélem meg, egyszerűen csak tanultabbak vagyunk mint a régebbi átlag, így ma már tágabb réteg fogja fel ugyanúgy, amit régen egy szűkebb csoport volt képes.


Pl. képes vagyok elolvasni.

2018. nov. 6. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem régen is elég helyesen ítélték meg a Bibliát egyesek, mások pedig ráhúztak téves részeket is tartalmazó teológiákat. Pont, mint ma. Régebben az emberek okosabbak voltak, bár a természettudomány ma előrébb tart, de ez természetesen nem jelenti azt, hogy okosabbak vagyunk. Minél messzebb kerülünk a teremtéstől, annál nagyobb a genetikai nyomorunk
2018. nov. 6. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Eleve nem nagyon értem, hogy lehetne egy ókori világszemléletben, kontextusban írt művet helyesebben értelmezni a modern-posztmodern fogyasztói társadalomban.


Maga a gondolkodás is egyre profánabb és széttöredezettebb, az ókoriak pedig úgy gondolták, mindent átható szentségben élnek.


Sőt, egyenesen lehetetlennek gondolom a Biblia teljesen pontos értelmezését egy olyan világban, ahol lassan már a földművelési metaforákra építő példabeszédeket sem érti meg az Iphone-társadalom átlagpolgára.


Arról meg már szót se ejtsünk, hogy a Bibliát olyan ma már holt nyelveken írták, amelyek tele vannak számunkra szinte visszaadhatatlan fogalmakkal. Lásd erósz-fília-agapé problematika Jézus Péternek feltett kérdéseiben.

2018. nov. 7. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!