Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Hogyan lehetett valaki egyszer...

Hogyan lehetett valaki egyszerre zseniális fizikus és felszentelt egyházi személy?

Figyelt kérdés

George Lemaître atyára gondolok, aki ki dolgozta az Ősrobbanás modellt, és ami a modern természettudomány egyik legszilárdabb alapja lett.


A modern híres tudósok többségeben nem hívő emberek, vagy ha van is köztük olyan, nem a teológiai tudásaról híres. Más esetben olyanról is hallottam, hogy volt, aki inkább a (fundamentalista) vallást választotta a tudomány helyett.


Lemaître atya ezzel szemben nem csak egy zseni volt a tudományban, hanem felszentelt katolikus pap is volt, tehát bizonyára otthon volt az Ó és Újszövetségi bevezetés-tudományban és az egyhazatyák írásaiban is.


Hogy tud valaki egyszerre két utat járni ilyen jól?


2018. dec. 3. 19:30
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
92%
Szerintem érdekelte Isten világa, a teremtést és az egyebeket képletesen értette, és mindent amit tudományosan megismert Isten munkájának tekintette.
2018. dec. 3. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
85%

Miért ne lehetne egyszerre mindkét területen jártas? Bizonyára nem valami vallási fanatikus volt.


Engem is érdekelnek a tudományok, és vallásos vagyok, bár nem keresztény.


A katolikusok már régóta foglalkoznak tudományokkal pl. a középkorban is mindenféle mechanikus ketyerét összeraktak és azon gondolkoztak, hogy lehet-e földönkívüli élet.

2018. dec. 3. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
0%

Úgy tudom, hogy gúnyból mondta, vagyis nem volt zseniális fizikus, csak érdeklődő laikus, de ráhibázott.

Mivel a tények pontosan azt mutatják, amit mondott és az elnevezés is pontosan fedi a jelenséget, ezért megmaradt, sőt elterjedt a világon.

2018. dec. 3. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
100%

Miért gondolod, hogy ez két út lenne? Isten megismeréséhez szorosan hozzákapcsolódik az általa teremtett világ megismerésének vágya is. Ez utóbbi szerteágazó módon történhet, a tudomány bármely területén át. Az említett atya a fizika világán keresztül tette ezt. Egyébként egy nagyon kezdetleges modellt az ősrobbanásra már a 13. század elején megalkotott egy szintén katolikus püspök, Robert Grosseteste.


Az alábbi oldalon számos olyan tudóst találsz, akik mind valami maradandót alkottak egy-egy tudományágban. Volt köztük számos pap, szerzetes, püspök, de még pápa is.

[link]

2018. dec. 3. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 A kérdező kommentje:

Előző:


Rosszul tudod. Az "Ősrobbanás" (Big Bang) valóban egy gúnynév, de nem Lemaître-től származik. Ő maga számításokkal igazolta a felfedezését, és nem laikus volt, több tudományos kitüntetést is kapott.

2018. dec. 3. 21:55
 6/25 anonim ***** válasza:
100%

"Úgy tudom, hogy gúnyból mondta, vagyis nem volt zseniális fizikus, csak érdeklődő laikus, de ráhibázott."


Bizonyára minden érdeklődő laikus az MIT-n doktorál vagy a Harvardon vezet kutatásokat. Nem kéne ennyi rosszindulat csak azért, mert egy pap ért el jelentős tudományos eredményt...

2018. dec. 3. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 A kérdező kommentje:
Mármint az 5-ös kommentem a 3-asra szólt.
2018. dec. 3. 21:57
 8/25 anonim ***** válasza:
100%

Elnézést, hogy nem korábbi hozzászólásomhoz csaptam, de most jutott eszembe a témával kapcsolatban.


Katolikus dogma:

"Isten, a mi teremtőnk és Urunk az emberi ész természetes világával az ő műveiből bizonyossággal felismerhető."


Tehát egy hívő keresztény, elsősorban egy hívő katolikus feladata, hogy kutassa a teremtett világot. Legalább is ha rendelkezik hozzá megfelelő szellemi adottságokkal. Hogy hozzákapcsoljam picit a teológiát, a Szentlélek 7 ajándékának egyike a tudomány, a Szentírás "a tudomány Lelkének" is nevezi.


(4. 6. voltam)

2018. dec. 3. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:

Mivel az Egyház nem zárkózott el a teremtett világ megismerésétől, ezért nincs a kérdésben semmi ellentmondás.

A genetika alaptörvényeit is egy katolikus szerzetes fedezte fel.

Mi azt valljuk, hogy a teremtett világ Isten alkotása. Így a természettudományok művelése nem más, mint Isten teremtő munkájában való mélyebb elmélyülés.

2018. dec. 4. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 Mansour ***** válasza:

"Az "Ősrobbanás" (Big Bang) valóban egy gúnynév, de nem Lemaître-től származik."

Igen, a Big Bang gúnynevet Fred Hoyle találta ki, aki a statikus modell híve volt, és a szaporodó bizonyítékok ellenére egészen 2001-ben bekövetkező haláláig nem fogadta el az ősrobbanást.

2018. dec. 4. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!