Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Nálunk miért nincsenek ateista...

Nálunk miért nincsenek ateista karácsonyi énekek?

Figyelt kérdés

[link]


Tök buli szerintem! 😁


2018. dec. 24. 10:10
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
53%
Szerintem emberileg nemesebbek az olyan ateisták, akik nem akarnak beleszólni egy keresztény ünnepbe. Nem ünneplik, nem foglalkoznak vele és kész. Itt a videón ez a csapat semmivel sem jobb, mint azok a szektások, akik erőszakkal le akarják nyomni mások torkán a szektájuk tanítását.
2018. dec. 24. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 Andizsuzsi ***** válasza:
82%

Ez vajon mitől karácsonyi?

Sima provokatív bunkóság.

2018. dec. 24. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 A kérdező kommentje:

Nem értek veled egyet. A karácsony eredetileg nem is keresztény ünnep, hanem a Mithrász kultuszból szedték. Erre a keresztények - főleg a nagyegyházak - le akarják nyomni az emberek torkán, hogy ez Jézus születésének az ünnepe. A karácsonyi dalok is erről szólnak részben, amit egy ateista gyereknek is végig kell hallgatnia. A videón szereplő csapat kissé ironikus.stílusban bár, de azt mutatja be, hogy a vallási elemek nélkül is lehet ünnepelni a karácsonyt. Nincs szükségünk Istenre, sem semmi egyéb tündérmesére, amivel a keresztények hitegetik az embereket egy ellentmondásos könyv alapján.


Nem kell Isten, teljesen felesleges. Szinte mindenre válaszolt már a tudomány, ez a csoda. Ilyenekre kellene megemlékezni, nem pedig egy tudatlan emberek által kitalált történere.

2018. dec. 24. 10:52
 4/29 A kérdező kommentje:

Ok. Az ókorban a poganyok számára meg a keresztények karácsonyi ünnepe volt provokáció. Ők ugyanis - december 25-én - Mithrászra emlékeztek azon a napon. Erre megjelenik egy üldözött vallás, és rájuk erőlteti, hogy márpedig hagyjátok Mithrászt, ünnepeljétek Jézust.


Mit gondolsz, mit éreztek a pogányok? Az nem volt provokáció?

2018. dec. 24. 10:55
 5/29 anonim ***** válasza:
Az első dal elég röhejes, a másik kettő viszont elgondlkodtató.
2018. dec. 24. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
96%

Azért ez nem így egyik napról a másikra történt, Kérdező. Most így összegyúrtad körülbelül 150-200 év fokozatos átmenetét, mintha egy-két nap alatt zajlott volna le. A keresztények valószínűleg nem tudatosan tették Jézus születésnapját erre az időpontra, egész egyszerűen részei voltak az antik világnak, kultúrának, szimbólumrendszernek és fokozatosan átvették a dolgot. Ahogy mondjuk maguk az ateisták is azért ünnepelnek ilyenkor, mert az életükbe a kultúrán át beleépült ez az alapvetően pedig vallásos ünnep. Még a kommunista államok is átvették fenyőünnep néven, mert része volt a több évszázados kultúrának.


Plusz a Mithrász-kultusz mellett a római Sol Invictus ünnepe is erre a napra esett, meg több más meghaló-feltámadó isten ünnepe.


DE! A közös mindegyikben, hogy vallási, és nem ateista ünnep. Ateisták miért nem ünneplik Holbach báró (az első nyíltan ateista modern gondolkodó) születésnapját, az Enciklopédia kiadása vagy a francia forradalom egyházügyi törvényének évfordulóját?


December 25., a fény, lelki feltámadás, az isteni világrend megújulása, a káosz felett aratott isteni győzelem ünnepe minden kultúrában. Megváltásünnep.


Ateista szemszögből nem tudom, miért nem abszurd, hogy egy egyszerű, racionálisan megmagyarázható csillagászati dátumhoz ilyen irracionális, vallási eredetű ünnepléseket kötnek.

2018. dec. 24. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem annyira nem megfoghatatlan vagy elképzelhetetlen, hogy természetfeletti nélkül is ünnepeljük ezeket a szimbólumokat. Egyrésztrol önmagában már azt ünnepeljük, hogy az emberek hosszú évezredek óta tartják ezeket az ünnepeket, tehát hagyományt őrzünk, másrészről a fény újjászületésének szimbolikája szép és fontos istenek nélkül is. A legsötétebb nap után is lesz újra világos, tetszik a gondolat ateistaként is.
2018. dec. 24. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
91%

Előző!


Fontos a szimbolika, de alapvetően a spiritualitáshoz kötődik. Azaz valamivel több, mint szimbólum. A spiritualitás nélkül ugyan van még értelme, meg szép, de közel sem olyan erős egzisztenciálisan.


De nekem nincs gondom az ateistákkal, viszont az ilyen provokatív dalok felhúznak. Egész egyszerűen azért, mert valahol szánalmasak.


Alakítsanak ki önálló ateista ünnepeket, tudomány napja, racionalitás napja, vagy mittudomén mi alapján, csináljanak neki kultúrát, mondhatnám: álljanak kulturálisan az ateisták a saját lábukra.


Az ugyanis világnézetileg eléggé száraz, unalmas és szürke (többek közt ezen esztétikai problémák szorult vissza az ateizmus mint explicit, nyíltan képviselt identitás, holott 150 éve nagyon népszerű volt) hogy "nincs Isten", "nincs pokol és menny" és "senki sem áldd meg".


Kicsit olyan, mint a feleselő gyerek. Elmondja mi nincs, mi nem jó, mi hülyeség, miben NEM hiszünk. Ez unalmas és nem túl mély filozófiai álláspont, sok gondolkodást nem igényel. Tiszta protest dolog az egész.


Ne ateista inverz karácsonyi dalok legyenek, amik elmondják egy vallási eredetű ünnepen, hogy miért hülyeség az ünnep régi tartalma, de alternatíva nélkül. Az Ateista Társaság honosítson meg saját ünnepeket, kultúrát, akkor talán nem lesz kevesebb tagja, mint a legkisebb vallási szektáknak.


Ez így ugyanis elég destruktív. Leépíted a vallási kultúrát, de nem adsz helyette mást. Szimpla feleselés. Az ateista identitás jelen állapotában olyannyira önállótlan szellemileg, hogy kizárólag a vallások relációjában, azokkal vitázva és azokkal szemben állva létezik. Egy vallásos elvan ateisták nélkül, de egy ateista a vallás kritikájában határozza meg saját identitását.


Ez pedig kissé gyermeki.

2018. dec. 24. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 A kérdező kommentje:

Nincs azzal baj, ha a karácsonynak némi spirituális szinezetet adunk, bát egyesek háta itt is mrgborzong.


Az viszong botrányos, hogy állandóan azt hallja az ember, hogy "Isten fia megszületett" - egy pogány napon. Teljesen mindegy, mert az emberiségnek nincs rá szüksége, soha nem is volt. Egyszerűen nem kell Isten neg vallás, nincs szükség rá, felesleges.


Mivel az emberek azonban ilyenkor sokkal jobban fogékonyabbak a vallásra, jobban le akarják nyomni erővel mások torkán a tündérmesét. Fontosnak tartom tehát, hogy a karàcsonyi énekekben tipikus ateista elemek is visszaköszönjenek. Azt fejezve ki ezzel - kijózanítva a vallásosokat - hogy nincs semmiféle nagy dolog a karácsonyban. Van, aki megvan nélküle is.

2018. dec. 24. 11:55
 10/29 A kérdező kommentje:

8-as:


Van már tudomány napja. Darwin születésnapján tartuk.


Biztos lehetsz benne, hogy ezt egy keresztény sem ünnepli meg.

2018. dec. 24. 11:57
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!