Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért állította magáról az...

Miért állította magáról az ószövetségi Isten (JHVH), hogy mindenható, holott igazából egyetlen cselekedete sem utalt arra, hogy mindenható lenne?

Figyelt kérdés

Kezdjük azzal, hogy pont olyan defektusokkal küzdött, mint az ember: féltékeny, haragos, bosszúálló. A harag úgy alakul ki egy emberben, ha valami nem úgy sikerül, mint ahogy szeretné. Egy mindenható pontosan úgy alakítja a valóságot, ahogyan szeretné, ezért mindenható. Nem sikerülhetnek úgy dolgok, hogy később rájön, hogy nem úgy akarta.


Mindentudónak is kell lennie, hiszen az idő felett áll, a teljes idővonal információ áradata egyetlenegy pillanatba sűrítve rendelkezésre áll számára. Egy mindenható teljesen független mindentől, időtől, tértől, mert ha ezek alá lenne rendelve, akkor már nem lehetne mindenható. Sokszorosan igaz ez akkor, ha a tér, idő "szövetét" ő teremtette, így nyilvánvalóan felette áll.


Aztán ott vannak azok a kérdések, hogy miért használt szolgákat (angyalok), miért használt eszközöket (Ezékiel "látomásai", a 10 csapásnál természeti jelenségek, frigyláda, stb). Ha ő az anyag ura, akkor bármit megtehet egy csettintéssel. Szolgákat akkor alkalmazok, ha azt szeretném, hogy az akaratom térben és időben ki tudjam terjeszteni.


Miért kellett neki egy választott nép, amikor az egész emberiség Ádámtól eredeztethető, az embertől, akit személyesen ő alkotott (és nyilvánvalóan a teremtés pillanatában tisztában volt azzal, hogy mi fog történni az emberiséggel). Miért válogatott a teremtményei között, hiszen minden teremtménye az ő szándékát és akaratát tükrözte?


Hogyan lehetséges ellentmondani egy mindenhatónak? Gondolok itt a bukott angyalokra. Isten mindentudó, tehát az angyalok teremtése pillanatában tudnia kellett, hogy mi fog történni. Hogyan tudhattak volna Isten akarata ellen cselekedni bármit is?


Akiknek ez nem tűnik problémásnak, azok ugyan definiálják már, hogy számukra mit jelent a "mindenható" szó, és hogyan egyeztethető ez össze az ószövetségi istenképpel!



2019. jan. 13. 10:26
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
76%
A magányos istenek mindig ilyenek. A többi isten ezért is közösítette ki őket anno.
2019. jan. 13. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
39%
Lehet eltérő fogalmunk alakult ki a mindenható szóról, de szerintem, ha valaki szavával megteremti a világmindenséget, az eléggé a mindenható kategóriába esik.
2019. jan. 13. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 A kérdező kommentje:

"ha valaki szavával megteremti a világmindenséget, az eléggé a mindenható kategóriába esik"


Az ószövetség és a teremtés könyve nem ugyanabból a forrásból származik. A teremtés könyve sokkal régebbre vezethető vissza.


Mi van, ha nem ugyanarról az "istenről" van szó a Bibliában, csak az emberek fésülték össze (tévedésből) a három istenképet? Értem ez alatt: Teremtő, JHVH (a zsidók "istene"), Jézus Atyja.


Te is láthattad, hogy JHVH nem úgy viselkedik, mint aki egy szóval világmindenséget teremt. Ott áll feketén fehéren a Bibliában!

2019. jan. 13. 11:14
 4/28 A kérdező kommentje:
Egyébként a teremtés könyvében is fellelhető az isteni "bizonytalanság". Először megteremti a dolgokat, aztán kijelenti, hogy ez így jó lett. Mintha csak próbálkozna. Az embernél ráadásul hibát követ el, mert később ismeri fel, hogy Ádám mellé kell egy pár. Bár mondjuk érdekes, hogy mi értelme a nemiségnek (hiszen Ádám egyértelműen férfiként jelenik meg a teremtésben), ha nem az az eredeti szándék, hogy legyen mellette nő is. Ha meg ez volt az eredeti szándék, miért nem egyszerre lettek megteremtve?
2019. jan. 13. 11:18
 5/28 anonim ***** válasza:
52%

"Az ószövetség és a teremtés könyve nem ugyanabból a forrásból származik. A teremtés könyve sokkal régebbre vezethető vissza."


Wut?? Kezd egyre zavarosabb lenni az érvelésed. Az Ószövetség egyik könyve (méghozzá az első) a Teremtés könyve. Az Ószövetség összesen 46 könyvből áll, amit (1000-)1500 év alatt írtak meg különböző szerzők. Tényleg nem értem, hogy mit akarsz mondani. Képzeld, Izajás könyvét is más és máskor írta, mint például Dániel könyvét, ettől még ugyan annak az egy gyűjtemények a része mindkettő, amit összefoglalva Ószövetségnek nevezünk.

2019. jan. 13. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 A kérdező kommentje:

"Az Ószövetség egyik könyve (méghozzá az első) a Teremtés könyve."


Ez igaz, az ószövetség alapja a Tóra, DE ez a teremtés történet már jóval korábbi forrásokban is megtalálható volt! Szóval mondhatni import termék, így értettem.


De most nem igazából ez a téma, hanem az, ami a kérdésben le lett írva.

2019. jan. 13. 11:33
 7/28 A kérdező kommentje:

Eddig egy érv született a mindenhatóság mellett, az, hogy egy szavába került megteremteni a világegyetemet, de aztán összevissza bénázik, bizonytalan, "később" meg egyenesen korlátoltnak (vagyis nem mindenhatónak) tűnik a cselekedetei alapján.


Ez az ellentmondás hogyan oldható fel?

2019. jan. 13. 11:39
 8/28 anonim ***** válasza:
44%
Mi értelme válaszolni a provokációdra, ha csak lepontozod mások véleményét?
2019. jan. 13. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 A kérdező kommentje:

1. Nem én pontoztalak le, én is meglepődtem, hogy 0%-ot kaptál.

2. Igazából nem válaszoltál arra, hogy hogyan oldható fel az ellentmondás.


Én megvárom a válaszod, mielőtt bármit is pontoznék!

2019. jan. 13. 11:45
 10/28 pelgrim ***** válasza:
35%

„Miért állította magáról az ószövetségi Isten (JHVH), hogy mindenható, ...”


Az ószövetségben ábrázolt Isten egy nagyon kezdetleges az emberből kiinduló kép. Isten nem állított magáról semmit, az emberek alkottak róla egy nagyon eltorzult elképzelést. Isten nem egy valaki, nem egy személy, annál minden tekintetben végtelenszer több.

Egy másik dolog az, hogy Isten nem teremtett semmit, Isten mindenné fejlődött.

Ebből következik az, hogy mindenre kihat és ez jelenti valójában Isten mindenhatóságát, tehát nem azt, hogy bármire képes lenne.

A kiválasztott nép fogalma a zsidó nép előjáróinak találmánya, ami az Istennel kötött szövetség fogalmával és a messiás eljövetelének ígéretével együtt egy nagyszerű eszköz volt a fennmaradás céljából. Míg sokkal nagyobb létszámú népek eltűntek, a zsidó nép e fogalmaknak köszönhetően a mai napig fennáll mint nemzet.

2019. jan. 13. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!