Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ki az erkölcsösebb?

Tgt kérdése:

Ki az erkölcsösebb?

Figyelt kérdés
A hívő, aki a túlvilági jutalom reményében tesz jót, vagy az ateista, aki a jutalom reménye nélkül?

2019. márc. 4. 09:05
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
87%
Az ateista.
2019. márc. 4. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
97%

Szerintem erkölcs szempontjából egyenlő, de valóban az az önzetlenebb, aki jutalom reménye nélkül tesz jót.

Más kérdés, hogy van-e olyan, aki mindenféle jutalom nélkül tesz jót. Nem azért, hogy lássa az örömet, vagy saját lelkén könnyítsen, vagy bármi ilyesmi...?

2019. márc. 4. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 Mansour ***** válasza:
96%

Alapvetően nem jutalomért szoktak az emberek jót tenni, vagy erkölcsösen viselkedni, hanem viselkedésükben a tanult mintákat követik és arra törekszenek, hogy megfeleljenek a közösségi, társadalmi elvárásoknak.

A hívőknél viszont valóban bejöhet ezen felül még az a motiváció, hogy Istennek tetszően éljenek és cselekedjenek. Feltételezem, hogy ezt többnyire őszinte odaadáson alapul, és nem valami önző, jutalmat remélő hozzáálláson. Ha mégis az utóbbin, akkor az szerintem is alacsonyabb erkölcsi szinten áll, mint egy ugyanúgy viselkedő ateista.

2019. márc. 4. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim válasza:

Ennek semmi köze az erkölcshöz.

Én is hívő vagyok,de eszembe nem jutott soha,hogy erkölcs miatt tegyek jót.

Ugyan érezheti magát az ember erkölcsösebbnek emiatt,de nem ezért kell jót tenni.

Hanem azért,mert Isten megkér erre.


Hiába tesz jót egy ateista,ha nem fogadja el Jézus Krisztust megváltójának.Én úgy tudom,akkor nem üdvözül.

Ezt irja a biblia.

De ezt egy lelkész jobban tudja.

Amugy meg azt is ìrja a biblia,ha jót teszünk ne dicsekedjünk vele.

2019. márc. 4. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 Rachel Warner ***** válasza:
86%
Nem vagyok sem hívő,sem ateista,de a kérdésed alapján elég felszínes a tudásod mindkettőről. Ezt itt két papírkarakter,akiket leírtál,két szélsőség. Hívők közül sem mindenki jutalom reményében tesz jót és az ateisták között se olyan áldott önzetlen lélek mindenki. Az ember kicsit többől áll az ilyen kisarkított végleteknél,még akkor is,ha van egy eszmerendszer,amit követ,mint a hívők. De kicsit meg is fordíthatnám a kérdést,mivel az önreklám hívőtől-atesitától egyformán zavar: ki az erkölcsösebb? Egy hívő,aki tájékozódni szeretne a kérdésével,vagy egy ateista,aki magát promózza vele?
2019. márc. 4. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
50%

Az etikus, erkölcsös viselkedésnek mindenkinek a saját lényéből kell fakadnia ahol az ateista, vagy materialista gondolkodás minden bizonnyal egy lépcsővel előnyben van, de most attól függetlenül, hogy az erkölcs kialakulásához egy isteni szempont is hozzájárul a vallásosaknál, ez ha beépül a személyiségébe, akkor már maga az etikus viselkedés mintegy különválhat az isteni befolyás által támasztott követelménytől és önállóan is jelentkezhet.

Nagyobb problémát látok az erkölcs milyensége között, a több évezredes erkölcsi szempontok nagy része ma már anakronisztikus, például a sírig tartó házasság nem életszerű, vagy éppen a más nemi identitású emberek sommás elítélése, amely egy kicsit rám is hat bevallom, de azért nem tartom bűnnek, inkább csak ízléstelennek, de mivel ízlések és pofonok különbözők, magánügynek vélem.

A vallásosak csoport, vagy nyájszelleme sem mondható manapság korszerűnek, amikor mindent ahhoz mérnek a megítélés során, hogy a másik fél hisz e Istenben, illetve melyikben, vagy mi módon, mert a számukra ez rendkívüli jelentőséggel bír, pedig ez is teljesen magánügy, de mégsem tudják függetleníteni magukat a hitüktől, amely szerint az istenük, most legyen az Allah, vagy Jézus, vagy a kimondhatatlan JHWH használhatatlannak, sőt egyenesen elpusztítandónak tartja azokat az embereket, akik nem úgy és nem azt hiszik ezzel kapcsolatban, amit éppen ők maguk.

Sorolhatnám még az elmaradott erkölcsi szabályozás elemeit, például a szemet szemért, vagy a halálbüntetés jogosságát is érvényben tartó gondolatokat, de azt hiszem felesleges, mindenki érti, hogy évezredekkel ezelőtti erkölcsi parancsok, nézetek a modern emberiség számára már nem érvényesek, sőt, esetenként egyenesen károsak is lehetnek, például a 'szaporodjatok, sokasodjatok' felhívás erkölcsi megítélése, amely manapság, a túlszaporodott emberiség érdekével egyenesen ellentétes, így etikai szempontból olyannyira önző a betartása, hogy akár erkölcstelennek is nevezhetjük.

2019. márc. 4. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
95%
Egyik se valós személy. A hívők nem csak a túlvilági jutalom reményében tesznek jót, és az ateisták se a viszonzás vagy pozitív visszajelzés reménye nélkül jótékonykodnak. Tehát valójában mindketten remélnek viszonzást, csak az a kérdés hogy mikor és kitől? Szerintem az a cselekedet mindenképp többre értékelendő, amikor egyáltalán nem attól várjuk a viszonzást, akin segítettünk. Az pedig még többre, amikor hálából segítünk valakin, mert rajtunk is egyszer (vagy többször) segített valaki.
2019. márc. 4. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
Az én erkölcsi értékrendem szerint az aki önzetlenül teszi a jót mindig erkölcsösebb annál, aki csak azért teszi, mert vár érte cserébe valamit.
2019. márc. 4. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 imakommandós ***** válasza:
8%

Senki semmilyen jócselekedettel nem válik igazzá mert a bűn halált okoz ezért hinni kell Isten kegyelmében.

Egyedül Isten képes bűnbocsánatot adni amihez teremtő erő kell. Meg persze megemlékezni arról, hogy Istennek sem volt ingyen a megváltásunk mert a mi büntetésünket és Isten haragját Jézus vállalta magára.

2019. márc. 4. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
33%

Az ateisták egyértelműen erkölcsösebbek. Náluk kevésbé áll fent a veszély, hogy érdekből teszik a jót.


A keresztényeknek meg van parancsolva, hogy cselekedjenek jól, így már eleve gyanús minden jó tettük.

2019. márc. 4. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!