Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Az izlandi fiatalok 0%-a...

Az izlandi fiatalok 0%-a hiszi, hogy Isten teremtette a vilàgot. Minek köszönhető ez a nagyszerű adat?

Figyelt kérdés

Izland többször is a figyelem középpontjàba került màr. A futball vàlogatottjuk hatalmasat fejlődött, ez pedig nem kis dolog.


De Izland az ateizmus miatt is a világ szeme előtt van. Az orszàg jó úton halad afelé, hogy ateista àllam legyen. Én jó dolognak tartom, hogy az àllampolgàrok közül ottennyien nem hisznek az ókori mitológiai lényekben.


De minek köszönhető ez, milyen ott a nevelés?


Azt gondolom, egyszer el kell làtogatnom majd Izlandra :-)


2019. máj. 13. 07:46
1 2 3 4 5
 1/49 anonim ***** válasza:
100%
Már régóta el szeretnék jutni oda, de nem ezért. Fogalmam sem volt róla hogy ott ennyien nem hisznek istenben, de nem is érdekel, nem az emberek miatt mennék 🙂
2019. máj. 13. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/49 A kérdező kommentje:
Én sem az emberek miatt mennék oda elsődlegesen, de ettől még érdekesebbnek tűnik az orszàg valamivel.
2019. máj. 13. 09:02
 3/49 anonim ***** válasza:
25%

A nagy jólét miatt.

Nincs semmi gondjuk, ezért (azt hiszik) nincs szükségük Isten szeretetére, nem törődnek azzal hogy mi lesz ezután a világ után, mert azt gondolják itt megtalálták számításukat.

2019. máj. 13. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/49 anonim ***** válasza:
58%

Izlandon egész egyszerűen érett szemléletű emberek élnek. A nevelésnél kulcskérdés, ki nevel kit. Érett generációt éretlenek nem tudnak kinevelni - ebből adódik, hogy a fejlődés mindenütt lassú, és megalapozza a következő generáció fejlettségét az előző. (És maga a környezet.)


Hozzáteszem, nem magát az ateizmust (pláne nem a materializmust) tartom a fejlettség bizonyos fokának, de a teremtéstörténetben való vakhit elutasítását, de minimum megkérdőjelezését már igen.)

2019. máj. 13. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/49 KZitus ***** válasza:
63%

Szia

Érdekesnek találtam a kérdésedet, és bár te csak a fiatalokat vetted figyelmbe, én utána néztem a dolognak, és 2005-ben ezt írták az ország vallásoságáról:

A korai telepesek többsége „pogány” volt, és csak a 10. század vége felé próbálták az izlandiakat „keresztényekké” tenni. Nem sokkal a század vége előtt néhány előkelő izlandi vezető megtért, és i. sz. 1000-ben Izland törvényhozó testülete, az Althing felkérte az egyik legmagasabb rangú pogány vallási vezetőt, hogy válasszon a két vallás között. Ő meglepő módon úgy döntött, hogy csak egy hitet kell követni, az pedig a „kereszténység” legyen. A döntés elfogadása nem ütközött nagyobb ellenállásba. A rendelkezés azonban lehetővé tette, hogy az emberek titokban továbbra is imádhassák a pogány isteneket, és gyakorolják a pogány szokásokat. Bár a rendelet inkább politikai, mintsem vallási jellegű megállapodás volt, talán szerepet játszott abban, hogy az izlandiak független gondolkodókká váljanak, vallási kérdésekben pedig mentesek legyenek az előítéletektől.

Jelenleg a lakosság mintegy 90 százaléka az evangélikus egyházhoz tartozik, amely az államvallás Izlandon. Habár a Biblia szinte minden otthonban megtalálható, kevesen hiszik, hogy valóban Isten Szava.

Lehet, hogy nem tartozik a kérdésedhez, de az átfogó a kép Izlandról ha tudjuk, hogy Izland lakossága 290 570 fő. Az izlandiak a vikingek leszármazottai, akik több mint 1100 évvel ezelőtt telepedtek le itt. Ezek a telepesek többnyire Norvégiából jöttek, és ónorvégul beszéltek, amelyből az izlandi nyelv származik.

2019. máj. 13. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/49 anonim ***** válasza:
81%

És az összes izlandi fiatalt megkérdezték... És 1 se volt, aki azt mondta volna, hogy szerinte Isten teremtette a világot. Nem azért, de ez elég hihetetlen. Már bocsánat és az Istenhittel nincs egy szinten ez a példa, de 1-2 laposföldhívő vagy kreós mindenhol van és elég ahhoz, hogy ne 0% legyen.

Elhiszem, hogy örülsz ennek, de egy ateistától kicsit szélesebb látókört és racionálisabb gondolkodást feltételezek.

2019. máj. 13. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/49 anonim ***** válasza:
82%
Gondolom az élénk fantáziádnak köszönhető ez az adat, mert a valósághoz sok köze biztos nincs.
2019. máj. 13. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/49 A kérdező kommentje:

#7


Google a baràtod. Ott megtalàlod a cikkeket. Nen fogok csak a te kedvedért linkelgetni, amikor több hírportàl is lehozta ezt.


Függetlenül egyébként az izlandiaktól, nyilvànvaló, hogy a vilàgot nem teremtette senki.

2019. máj. 13. 10:26
 9/49 anonim ***** válasza:
69%

Valóban van egy több, mint 2 éves cikk, látom soká találtad meg, jól bealudtál.

Viszont elég hülye vagy, ha így értelmezed.


"az izlandi fiatalok 93,9 százaléka gondolja azt, hogy ősrobbanás következtében született a világunk"

Ezt a keresztények többsége se tagadja. Ergo csak a 6 napos teremtést nem fogadják el, ahogy a keresztények többsége sem.


Egyébként még egy idézet a cikkből:

"Addig a 25 évnél fiatalabbak között 42 százaléknyian mondták magukat kereszténynek (azzal együtt, hogy a világ teremtésének bibliai magyarázatát nem fogadták el), és 40,5 százaléknyian atesitának."


Tehát az izlandi fiatalok között több hívő van, mint ateista.


Egyébként ez nem a te hibád, ezért csak a tragikusan ócska magyar oktatás okolható, hogy ilyen selejtes képességű buta fiatalokat nevel, akik képtelenek értelmezni egy igen egyszerű szöveget.


Amúgy Izland valóban szép, én is szívesen kimennék oda, bátorítalak téged is, csak el ne tévedj. Ha valaki képtelen egy ilyen egyszerű szöveget értelmezni, mihez kezd egy olyan országban, aminek nyelvét sem ismeri? :(

2019. máj. 13. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/49 A kérdező kommentje:

#6


Annak örülök, hogy az isten-hipotézis - ami egy teljesen fals, elmaradott vilàgmagyaràzat - a vilàg eredetére vonatkozóan egy népnél màr csekély mértéket öltött. Teljesen egyetértek ugyanis Richard Dawkins-al abban, hogy veszélyes időket élünk. Én nem igen hiszek abban, hogy Isten teremtette a vilàgot, de ezt a véleményem, nem nagyon hangoztathatom, mert az ateista vilàgnézet még ki tudja csapni a biztosítékot. A mai tudósok többsége is így gondolja, ez pl. Jhon Gribbinnél egyértelmű, de csak körülírni meri a véleményét, azt, hogy "nem volt isteni teremtés", így màr nem merné leírni. Egyedül Stephen Hawking-nak és Leonard Mlodinow-nak volt bàtorsàga leírni a 2010-es "A nagy terv" könyvükben, hogy a Vilàgegyetem eredetét megmagyaràzhatjuk Isten nélkül is. A könyv óriàsi botrànyt kavart, hiszen ez volt az első, szakszerű kifejtése a spontàn módon, Isten nélkül előbukkanó Vilàgegyetem(ek)nek.


Visszatérve az izlandiakra: ahogy utànuk olvastam, nekik is megvannak a maguk babonài, de a vilàg kezdetére vonatkozó szkeptikus hozzààllàsuk tetszik.

2019. máj. 13. 10:41
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!