Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Mik a legfontosabb információk...

Mik a legfontosabb információk amit tudni kell egy kezdő albérletesnek?

Figyelt kérdés

Helló.

Pár hónap múlva mennék életem első albérletébe. Nagyon kezdő vagyok ebben a témában. Mire kell figyelnem amikor már ott vagyok, hogy már intézzük a dolgot? Ha beköltözök akkor az lesz a lakcímem, vagy még a régi lakhelyem? Albérletbe is küldeni fogják a csekkeket mint itthon a villany, víz stbre vagy hogy megy ez a dolog? Sok hirdetésben írnak KAUCIÓ, ez mit jelent pontosan, mert még nem hallotam ezt a szót? Ha lerendeztem az albérletet akkor a munkahelyen is be kell majd jelentenem, hogy máshol vagyok? Mikor megtaláltam a megfelelő albit akkor felveszem a kapsolatot vele, utána hogyan tovább, kell valami ügyvéd vagy tanácsadós a szerződések miatt? Nagyjából ennyi kérdésem van most hirtelen. De ha ki tudjátok még egészíteni azt megköszönném! Bocs ha sok hülye kérdésem van de tényleg kezdő vagyok ebben.



2020. szept. 21. 01:38
 1/8 anonim ***** válasza:
Ha a Google-n rákeresel az ismeretlen dolgokra, jó összefoglalókat, magyarázatokat fogsz találni.
2020. szept. 21. 03:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Rengeteg minden találsz ezzel kapcsolatban a neten, de itt van néhány dolog:

Kinézed az albit, időpontot egyeztettek, megnézed tetszik e a lakás és a környék és a főbérlő.... megbeszélitek, hogy kinek milyen feltételei/ elvárásai vannak. Pl.: hogy bejelent-e ideiglenesen vagy nem? Ha nem, akkor nem, nem az lesz az új címed és sehol senkinek nem kell szólnod, hogy ott élsz. Mielőtt aláírod a szerződést 3x is olvasd el és minden számodra nem világos vagy egyértelmű dologra kérdezz rá. A csekkek vagy oda mennek neked, és te fizeted őket, vagy a tulajhoz mennek és neki fizeted az összeget és ő fizeti be a csekket, kinél hogy. A kaukcio az az összeg, amit azért kér el a tulaj, hogy ha esetleg nem fizetsz rendesen, vagy valamit tönkreteszel és eltűnsz, akkor abból fedezi a kiadásokat, ha nem tettél tönkre semmit és tartozásod sincs felé, akkor kiköltözéskor vissza kell adnia. De biztos van valaki a környezetedben, aki albérletben lakik vagy lakott, ő biztos mindent részletesen el tud magyarázni, kérdezd meg őt és keresgélj a témában a neten.

2020. szept. 21. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

A címbejelentéshez: nem a tulajdonos "dönti el", hogy bejelent-e, hanem tövényi kötelezettség a lakcímváltozást 3 napon belül bejelenteni. Ha két tanú vagy közjegyző előtt írt szerződésetek van, akkor az elég is hozzá, egyéb esetekben a tulajdonosnak alá kell írnia a lakcímbejelentő lapot, de ezt szintén nem ő "dönti el", hanem kötelessége.

Ja és ha életvitelszerűen az albérletedben élsz és nem csak alkalmakként, akkor hivatalosan az lesz a lakóhelyed ("állandó lakcím"), azaz nem "ideiglenesen" (=tartózkodási helyként) kell bejelenteni. Azért is fontos ez, mert csomó dolognál a lakóhely számít, pl. szavazás, parkolás, óvoda, orvos stb. (tartózkodási hely esetén külön kell kérvényezni ezeket, ami extra papírmunka).

2020. szept. 21. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Bár azt nem tudom, hogy a törvény mit ír elő, de azt egészen biztosan tudom, hogy megfordultam már én is és családtagok is jó pár albérletben és a maximum, amibe belementek az az ideiglenes bejelentés volt, de az is ritka! Persze, ezzel nem mondom azt, hogy nincs igaza az előttem szólónak, mert mint mondtam nem vagyok tisztában a törvény erre vonatkozó részére. De nagyon sok, sőt, a legtöbb főbérlő "feketén" adja ki a lakását és a személyes tapasztalatom az, hogy már annak is örülhetsz, ha ideiglenesen bejelentenek. Mondjuk ez nekünk nem is volt fontos, szóval nekünk ez nem volt hátrány.
2020. szept. 21. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
3-as vagyok. Igen, pontosan tudom, hogy ez a bevett gyakorlat, ezért is hívtam fel rá a figyelmet. Nyilván valamikor nem számít, de számos hátrány származhat belőle. Egyébként azért is vicces, mert (és ezt a legtöbb tulajdonos rosszul tudja) a bejelentés nem keletkeztet jogot a lakás használatára (azaz ettől még ugyanúgy ki lehet tenni a lakót), se a kiadás legalitásához vagy az adózáshoz sincs köze. Az hogy ideiglenes vagy állandó, az végképp nem oszt vagy szoroz a tulaj részére.
2020. szept. 21. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Nyilván googlen több infó van de személyes tapasztalatokat vártam :D.

amúgy senki nincs nekem aki albiban lakik vagyis olyanről akiről tudnék :(

2020. szept. 21. 14:51
 7/8 anonim ***** válasza:

A szerzodest alaposan olvasd at es ha nem ertesz valamit akkor addig ne ird ala. Nagyon megtudnak szivatni a tulajdonosok. Itt az oldaon irta valaki hogy olyan szerzodest irt ala amiben az all hogy ha a szerzodes lejarta elott kikoltozik, szerzodest bont akkor a hatralevo honapokat is ki kell fizetnies. Nem szamit ilyenkor hogy miert koltoznel. Na en ilyet nem irnek ala. Kulfoldon ahol elek az a szokas hogy szerzodesbontaskor 1, esetleg 2 honapi alberleti dijat kell fizetni bunteteskent, attol fugg mennyi honapod van hatra a szerzodesbol.

A lakcimbejelentes akkor fontos ha masik varosba mesz mert ha nem jelentkezel oda be akkor haziorvoshoz nem tudsz elmenni, es pl szavazni is oda kell menned ahol hivatalosan laksz. A masik dolog hogy a torveny kotelez a lakcimbejelentesre.

2020. szept. 27. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
A megszokott sirámokra előre kérdezz rá: zárcsere, milyen időnként ellenőrzi a lakást, háztartási gépek javítása, leltár, mi marad ott, az éves gázkészülék ellenőrzést kit terhel, ki festi a lakást, ha kiköltözöl ki kell-e festeni. Utalsz, vagy kp. Jobb az utalás, de mindenképp kapj - ha kp.-ben fizetsz - arról papírt. Milyen egyéb kötelességed van, pld. közös lépcsőház takarítása, ha saját a kuka, azt mikor ürítik. Ha van, akkor milyen egyéb tárlót, parkolóhelyet stb. használhatsz. Konkrétan le kell tisztázni, hogy ez benne van az árban, vagy nincs. Fogadhatsz be valakit, vagy ha viszel olyant, aki nem a törvényben előírtan veled együttélő, akkor azt a szerződésben fel kell sorolni. Én a családtagot, gyereket is beleveszem név és egyéb adat szerint, ami túlzás, de... Kell-e biztosítást kötni a lakásra, vagy van a bérbeadónak.
2020. szept. 30. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!