Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Leendő egyetemistaként melyek...

Leendő egyetemistaként melyek a legértelmesebb lehetőségeim lakhatás tekintetében Budapesten?

Figyelt kérdés

Tudom hogy van pár ilyen témájú kérdés, akit ez zavar kérem hagyja figyelmen kívül a kérdést.


Az alaphelyzet az, hogy mint sok középiskolás végzős, én is vidéken lakok, szeretnék Pesten tanulni, egészen konkrétan az Óbudain a villamosmérnökin (de most ez csak részben lényeges). Az első és talán legfontosabb ha felvételt nyerek, hogy hol lakjak, ebben szeretnék véleményeket, tapasztalatokat meghallgatni. Fontos említeni hogy nem pénzügyi támogatás nélkül tervezek nekivágni (nyilván azért nem vagyunk iszonyat tehetősek, akkor nem létezne ez a probléma, de azért valami megfizethető megoldás kellene, nem szóruk két kézzel a pénzt), és a távolság Budapesttől nem igazán optimális ingázásra napi szinten (összesen így napi minimum 4 óra lenne utazgatni, ha csak Pestig nézem a távolságot, aztán még helyi közlekedés...), így valahol mindenképpen laknom kell.


Nyilván ezt lehet koliban, magánkoliban, albérletben szobában vagy saját albérletben is (lakásvásárlás most nem igazán fér bele a keretbe, más opciót nagyon nem tudok, ismerős akinél tudnék lakni nincs nagyon)


Kolival az a nehéz helyzet, hogy nem igazán szorulok rá, egyedül a távolságra tudok hivatkozni kb (van 2 szülőm is, nincs fogyatékosságom, nem lakok a nagyszüleimnél, stb), de még a távolság sem olyan nagy Budapesttől magyarországi viszonylatban. Cserébe olcsó lenne ha felvennének, ahogy néztem olyan 15-25, plusz lennének szobatársaim, akikkel együtt kell tudni élni. (és sajnos a kolikban elég érdekes alakok fordulnak elő, sajnos úgy érzem egyetemre sok olyan megy aki nem tanulni akar, hanem bulizni, ebből a szempontból bebuktam, mert én tanulni szeretnék nyugodt körülmények között)


Van még esetleg magánkoli, ez már drágább, ha olyannal tudnék menni 2 fős szobába akit ismerek, akkor kb 40-45-től már van lehetőség (feltéve hogy van hely ugye).


Lehet még albérletben szobát kivenni, de innentől már erősen felfelé ívelnek az árak, van szoba 50 körül is, de 70-80-ért is.


Aztán ugye nyilván lehet kivenni komplett albérletet is, vannak minigarzonok néha értelmesebb áron, de alapvetően 80+reszi+közös költség alatt nem nagyon lehet egyedül albérletbe menni ahogy néztem, és azért havonta kiperkálni ennyit már kellemetlen érzés.


Sajnos elég húzósnak érzem az árakat, így nem egyszerű a helyzet. Nyilván ha oléyan lennék akinek mindent a segge alá tolnak (no offense), akkor nem lenne baj, választanék egyet, aztán kifizetnék, esetleg hozzátennék azzal hogy dolgozok valahol, de nem túl sokat, viszont azért mondjuk ilyen árak meleltt nem akarok odaállítani a szüleimhez hogy ennyit dobjunk ki az ablakon mert azt hiszik az emberek hogy oskat ér a kis szarjuk a város szélén. Nem várom nyilván hogy ingyen legyen bármi, de azért elég húzósak az árak ahhoz képest hogy csak valami kis semmivel is beérem, bár őszintén a koli nem lenne a szívem csücske, világ életemben saját szobám volt, és nem vagyok se bulizós se túl szociális típus sem.


Szóval, igazából a kérdés: Ilyen helyzetben (koronavírus, magas ingatlanárak, távolság, tanulás és nem a buli) hová lenne érdemes mennem ami meg is éri árban? Mi a véleményetek ezekről a lehetőségekről, esetleg tudtok-e egyéb lehetőségeket? Ti hol laktatok, hogy sikerült azt összehozni, milyen volt, mit tennétek a helyemben?

Arról esetleg mit gondoltok, hogy az én helyzetemben az óbudain villamosmérnöki képzésen a tanulás mellett mennyire lehet dolgozni (akár diákmunka, akár a netpincér, wolt kategória biciklivel vagy robogóval), mennyire érné meg azért dolgozni hogy normálisabb (de ígyis-úgyis), de túlárazott helyen lakjak?

Budapest szélén, agglomerációban, esetleg távolabb mennyire éri meg nézelődni most? Van-e realitás abban, hogy találok távolabb olyan helyet, ahonnan benzinnel együtt olcsóbb vagy ugyanolyan áron jobb helyen tudnék lakni (robogóval vagy autóval közlekedve, jogsim van)?

Milyen arányban vannak online órák/jelenléti órák az egyetemen, és mennyire szükséges a jelenlegi helyzetben hogy valaki az egyetem közelében legyen?


A szavazáshoz az a kérdés, hogy melyik éri meg legjobban, az árakat, és azt figyelembe véve hogy mennyire lehet tanulni.



2021. márc. 23. 13:41
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
100%

Egyik baratom kollegista volt az egyetemen pedig lett volna siman penze alberletre. Neki tetszett a kozosseg, sok embert megismert es sokat buliztak, mindig meselt hogy hogyan teltek a koleszos napok.

Probald meg a koleszt es lehet hogy megtetszik. Sok uj kapcsolatra tehetsz szert ami kesobb jol johet mikor allast keresel.

2021. márc. 24. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
68%

"Akkora megtakarítás hogy lakást vegyenek a szüleim Budapesten, nincsen."

Akkor is érdemes benne gondolkodni hitellel, mert akkor saját lakásra fizeted a havi kb. 50-70 törlesztőt, nem a bérbeadónak a 80-at.

Józsefvárosban van az iskola villamosmérnöki kara most? A környéken most olcsón vannak lakások, akár 440 000/nm. De a koli is ott van az utcában.

2021. márc. 24. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
95%
Szerintem mindenképpen pályázd majd meg a kollégiumot, mert igazából az a legjobb megoldás szerintem. Nagyon nehéz bekerülni és sajnos egyáltalán nem igaz az, hogy mindneki bejut aki nem tudná kifizetni az albérletet.... sok helyen már kb. nincstelen, béna félárvának kell lenni, hogy kolit kapj. Sőt, sok helyen szerintem elég igazságtalan a rendszer, sokan csalnak is stb. Próbáld meg, ha nem sikerül, akkor szerintem magánkollégium, szoba albérletben, majd albérlet, ez a sorrend. Ebben csak ugye az szokott gondot okozni, hogy általában elég későn derülnek ki a ponthatárok. A koli miatt szerintem ne aggódj, mert ez nyilván függ a szobatársaktól, a közösségtől is stb., de nem olyan vészes az. Én két évig voltam kolis (harmadik évben nem kaptam ugyanolyan pontokkal), de mindig tudtam normálisan tanulni, aludni, pihenni, élni stb.
2021. márc. 24. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim válasza:
2%
Szakkollégiumon nem gondolkodtál? Nézz utána milyen lehetőségek vannak az egyetemen, már nagyjából minden helyen van szakkoli. Ez azért is jó mert általában jobb állapotban vannak mint a sima szociális alapú kolik, másrészt felvételi alapján (a teljesítményed alapján) kerülhetsz be, szóval az nem számít hogy milyen messze laksz, milyen a szociális helyzeted. Sokan akkor is beköltöznek ha amúgy tudnak máshol lakni Pesten, mert jó a közösség, olcsó, és viszonylag minőségi is a legtöbb helyen.
2021. márc. 24. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
91%

Szia!


Bár én bejárós vagyok, tudomásom szerint nemrég végeztek a Kandó kollégium felújításával.


Érdemes lehet körülnézni az OE Piac Facebook csoportban is.


Üdv, egy harmadéves Kandós

2021. márc. 25. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim válasza:
97%

Koli felvételin szinte mindenhol kérik az egy főre jutó jövedelmet, hányan laktok egy lakásban ilyesmik. Én pl kitudtam volna az albérletet fizetni, de feleslegesen tartottam, koliba mentem ahol rendes a szobatársam, közel az egyetemhez, és abszolút nyugodtan élek. Hétvégén egyedül vagyok, privát szféra is van

Próbáld ki a kolit, sokat tanulhatsz magadról, az elfogadásról és együttélésről

2021. márc. 25. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim válasza:
92%

A #14-es válaszolót pedig ne pontozzátok le, mert a szakkoliban valóban nem szociális alapú felvétel van, hanem más rendszer

Én is szakkolis vagyok, de a szakkolinak nincs nálunk külön épületben, egy ugyanolyan szociális kollégiumi épület részei vagyunk a 3. Emeleten pl

Engem szoc koliba és szakkoliba is felvettek, de a szakkoli akkor éri meg ha a tanulmányaidból többet akarsz kihozni, kutatni, rengeteg jó kurzusra van lehetőséged. A felvételi esszét se könnyű megírni

Szóval nem könnyű bekerülni, ugyanakkor az igaz, hogy van aki budapesti de szakkolisként benn lakhat, a más rendszer miatt

2021. márc. 25. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:

#11

Nem vagyok egy nagy közösségi ember, szóval a közösség engem egyáltalán nem vonz. Beadni mindenképp beadom a koliba a jelentkezért, a baj azzal van hogy nem fognak felvenni. (megnéztem amúgy, az 50 szociális pontból 5 pontom lesz, tanulmányi pontra még nem találtam semmi konkrétat) Szóval ha akarnám is a kolit (amit annyira nem, max anyagilag jobb választás, mert nem kell kidobni annyi pénzt albérletre vagy másra), nem úgy néz ki hogy felvesznek.


#12

Igen, azóta ez is felmerült, mint lehetőség, nem akkora butaság ezt is számba venni, ha mondjuk sima albérlethez hasonlítjuk, legalább nem kidobott pénz a bérleti díj.


#13

Persze, mindenképp beadom a jelentkezést, aztán lesz ami lesz.


#14, #17

Igen, a szakkoli is jó lehetőség, de egyrészt nagyon nem nekem való, másrészt nem is szeretnék igazából szakkoliba menni. Nekem elég az egyetem, nem kell több, nekem teher lenne a szakkoli, nem igazán akarok a tanulmányaimból többet kihozni mint a diploma. Biztos sok embernek jó, én nem igazán vágyom erre. (ment a zöld pipa, de látom másoknak nem tetszett a szakkoli)


#15

Így van, a Kandó Koli elég pofás lett, ha felvennének oda max a szobatársak miatt lehetne rinyálni, jó helynek tűnik amúgy :D

Az OE piacot pedig nézem is :D


#16

Igen, kérik, már megnéztem, kemény mínusz pontok járnak a "túl sok" egy főre jutó jövedelemért, nyilván fontos hogy ne bemondás alapján történjen, mert akkor hirtelen mindenki csórónak vallaná magát.



Amúgy megnéztem, adnak lakhatási támogatást ha elutasítják a kolis kérelmemet helyhiány miatt (amit valószínűleg el fognak, mert kevés ponttal hátul leszek a listán), de csak akkor ha a szociális ösztöndíjat megpályázom és legalább 6 pontot elérek, ami viszont elutasított kollégiumi kérelemmel és magasabb albérleti díjjal egész jó összeggel támogatná a lakhatásomat. (mondjuk szociális alapon pont 2 kategória között vagyok a lakóhely távolságánál, és kb azon múlik hogy van-e 6 pontom, és 1 éven belül még 2 pontot veszítek mert a 3-ból a 3. testvérem is befejezi az egyetemet, így a háztartásunkban egyedül maradok mint aktív tanulói jogviszonnyal rendelkező, és ha elkezd dolgozni valószínűleg az egy főre jutó jövedelem is megnövekszik, még több mínusz pontért...)


Mindenesetre köszönöm az eddigi válaszokat, véleményeket, mindent!

2021. márc. 25. 17:57
 19/20 anonim ***** válasza:

Obudai konyebbik karara jartam es nem lehetett volna senmilyen munkat vallalni. Minden gyakorlaton es eloadason ott kellett lennem,h kepes legyek megerteni az anyagot mindenbol. Ez muszaki,itt erteni kell a dolgokat. Nem magolni kell.


Sajat szobad legyen,mert masokkalegy szobaban nem fogod tudni elvegezni mintatanterv szeruen. Azaz keses nelkul. 70 plusz rezsirol indulnak az arak.plusz 1-2 havi kaucio. Ha ez neked sok,akkor menj koliba es a 3 eves alapkepzest viszont csak 6 ev alatt tudod valszeg elvegezni. Azaz anyagilag nem leszel elorebb.

Ha az egyetemtol tavolabb kulvarosban veszel berbe,olyan sok idot vesz el az utazas,hogy ellehetetlenit. (Felteve,hogy lesz jelenleti oktatas.) valalj most munkat vagy egesz nyaron es tedd felre.

2021. márc. 26. 03:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim válasza:
Szia! Én OE-s vagyok és bizton állíthatom h a Kandó Kálmán Koli (nemrég épült 2 éve) , ami a Bécsi úti campus mellett van, messze az egyik legjobb koli pesten. Én szociálisbhelyzetemet tekintve elég sok pontot kapok lakhatásra a koliban. Csak ajánlani tudom, társaság jó, boltok slés a suli is nagyon közel vannak :)
2021. ápr. 17. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!