Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Az inflációkövető bérleti díj...

Az inflációkövető bérleti díj emelés jogos lenne ennél a lakásnál?

Figyelt kérdés

Jelenleg 140 ezer + rezsit fizetek a lakásért. Márciusban lejár az 1 év és ha meg akarom újítani, akkor a 2023 januári inflációval kellene megdrágulnia a szerződés szerint. Ezzel tisztában voltam amikor aláírtam, de tavaly márciusban még egy számjegyű volt az áremelkedés, amit azért le tudtam volna nyelni.


Ha 25%-al számolok, akkor 175 ezret kéne fizetnem, ami már átlép nálam egy lélektani határt. A lakás szerintem nem érne meg ennyit.


Egy újabb építésű társasházban van a lakás a 13. Kerületben,(Lehel tér felé) 2-3 éve adták át. Tipikus csirketelep, zsúfolt, helyenként hanyag kivitelezéssel. 30 nm, 1 szoba, csak egy kanapé, illetve ágy plusz a konyhabútor ami itt volt eredetileg. Egy nagyon pici hűtő van ami a tulajé, meg a sütő, a mosógépet meg gardróbokat is én vettem. Nincs klíma illetve mosogatógép. Teljesen belátni a lakásba a fürdő kivételével, mert ugye nincsenek külön szobák, ha a redőnyt nem húzod le nincs intim tered. Mélygarázs sem járt a lakáshoz, külön kellett bérelnem. A fürdőben semmilyen bútor nem volt.


Hiába újabb a lakás meg viszonylag jó helyen van, ez egy lyuk és nincs jól felszerelve. Ez max egy párnak elég, de inkább csak 1 embernek - ha hoz mindent.


Szerintem aki havonta 200 ezret akar lakhatásra kiadni, az talál ennél sokkal jobbat is! Nem szeretnék költözni megint, de ha a tulaj nem enged új szerződést kötni és megállapodni egy köztes árban, akkor kénytelen leszek! Ne legyünk már balekok, könyörgöm! Mondjunk nemet a harácsolásra, fognak majd ezek a horror árak lejjebb menni egyes lakásoknál, ha nem lesz rá kereslet…


Arra esetleg nem gondolnak azok a tulajdonosok, akik ennyit akarnak emelni, hogyha a magas ár miatt elköltöző bérlők után áll a lakás akár 1 hónapot akkor már bukta is az emelése nagy részét? Illetve bukott egy bérlőt aki mindig azonnal fizetett és semmi gond nincs vele.


2022. dec. 26. 21:55
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
92%
Ha a szerződésben ez van, akkor jogosan emelhet. Nyilván meg kellene beszélni a tulajjal időben, hogy ha szükséges, tudj másikat keresni.
2022. dec. 26. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
66%

Szerintem TE gondolodsz rosszul!

Egyrészt nem CSAK EZ a lakás lesz drágább, hanem a többi is, szóval olcsóbban máshol sem találsz hasonlót kevesebbért.

Másrészt a tulaj kevesebbet veszít, ha egy hónap kiesik, mint a tartósan alacsolabb árral - ha két hónapig üresen áll, még mindig több pénze lesz, mint így.


Lakást meg mindig ki lehet adni, mert több ember keres, mint amennyi lakás van.

2022. dec. 26. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

#2


Jelenleg már stagnálnak az árak!


[link]


Az infláció a bérlők pénzét is elviszi, ha többet kell élelmiszerre költeni!


Ha a lakás 2 hónapig áll, akkor a régi áron is bukik kb. 320 ezret! Ugye a közös költséget ki kell neki fizetni…ha megállapodnánk mondjuk 155 ezerben, akkor a 175-höz képest egy év alatt -240 ezerben lenne. Plusz a rengeteg idő, amíg mutogatja a lakást a potenciális bérlőknek, az is “pénz”.


Azt is vedd figyelembe, hogy COVID okozta Home Office reformok miatt rengetegen elhúztak a fővárosból vidékre és ott vettek lakást, vagy meg tudták oldani a lakhatást a töredékéért. Kapják a budapesti fizetést és nem kell egy tanár havi jövedelmét más zsebébe tömni. Nem egy ilyen ismerősöm van! Ha nem kapok elég fizetésemelést, akkor én is átmegyek a remote pozícióba és költözök vidékre…

2022. dec. 26. 22:56
 4/17 anonim ***** válasza:
90%

Kereslet kínálat törvénye szerint működik minden. Ha neked drága lesz, keresel olcsóbbat, a tulaj meg kiadja másnak drágábban.


Értem én hogy lélektani határ meg minden, de ha a szerződésben benne van, akkor neki joga van.

2022. dec. 26. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
39%

Mi köze az inflációnak a használt lakásárhoz? semmi.

20ezer eladó lakás van.

20 éve csökken Budapest lakossága.

Ha máshogy nem megy, érdeklődj eladó ingatlanoknál

2022. dec. 26. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
81%
5-ös, albérleti díj emelés a téma. Nem pedig használt lakás ára.
2022. dec. 26. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
72%
Oké oké, de mi a kérdés? Mert ugye tudod, hogy megszoksz vagy megszopsz. A választás a tiéd.
2022. dec. 26. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
83%

Szerződésben valószínűsítem, hogy az van, hogy a főbérlő emelHETI a díjat nem pedig azt, hogy emelni fogja.


Egyébként az infláció nem egy konkrét adat, melyik index van benne a szerződésben? Jópár módon lehet inflációt számolni. Arról nem beszélve hogy az infláció különböző termékekre máshogy hat, pl élelmiszerárak 43.8% ot emelkedett addig a szolgáltatások ára csak 8% ot (2021-hez képest)


175 sok lenne egy 1 szobás albérletért, tehát ennyivel nem érdemes megemelni.

2022. dec. 26. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
94%

Jogosnak jogos de ha draggallod valts nyugodtan, szerintem eleg jo a kinalat jelenleg.


Meg mondhatod a berbeadonak is h ennyit semmikepp se fizetsz vagy ajanl jobbat vagy dobbantasz. Ez egy szabad piac, oszinten szolva leiras alapjan 170 ert sokkal jobb albik vannak.

2022. dec. 27. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
92%

Olyanon pörögsz, aminek semmi realitása nincs.

A mi szerződésünkben is az inflációkövető emelés lehetősége van benne, mégis 5 éve itt lakunk, egyszer(!) emelt a tulaj 10ezer forintot ez idő alatt.

Az inflációkövető áremelés egy tök általános jogi formula, amit bele szoktak írni a szerződésekbe, a gyakorlatban ez kb semmit nem jelent azon túl, hogy évente egyszer van joga a tulajnak árat emelni, kvázi reális értékben - ez mindkettőtöket véd, egyébként.

A gyakorlat attól függ, hogy miben állapodtok meg a szerződés lejárta előtt, de ha a tulajnak is így tajtékzol, ne lepődj meg, ha ő se akar rugalmas lenni. :D

2022. dec. 27. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!