Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Mire kell figyelni albérlet...

Mire kell figyelni albérlet választásnál? Milyen buktatók vannak?

Figyelt kérdés

Egy fél éven belül aktuális lesz a külön költözés a párommal. Albérletben gobdolkodunk, jelenleg az megengedhetőbb, mint pl. egy hitelfelvétel házvásárláshoz. Azt szeretném kérdezni a tapasztaltabbaktól (mivel első alkalom lesz hogy albérletet veszünk ki), hogy mi az amire oda kell figyelni? Milyen apróságokból lehet észrevenni ha valami baj van a lakással (akár pl. rejtett de súlyos hibái vannak, vagy mondjuk nagyon rossz a szomszédság, stb.). Ilyen apróságokra gondolok hogy pl egy barátnőmnél volt ilyen, hogy a tulaj csak egy meghatározott időkeretben (12-14) volt hajlandó megmutatni a lakást, mert mint kiderült ebben az időben nincs otthon a szomszéd, aki egy borzasztóan ordibálós, a folyosón rombolós idősebb néni volt. Bármilyen tippet szívesen fogadok, mert teljesen tapasztalatlan vagyok és nem akarom emiatt megszívni a választást ha nem muszáj.


Ha számít amúgy városi lakást választanánk, inkább társasházi lesz valószínüleg, mint panel.



máj. 16. 10:20
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Szerződésben a felmondás okait, időkeretét, kaució mozgását egyeztessétek úgy, hogy nektek is korrekt legyen. Akkor bármilyen probléma van akármelyikőtök részéről, lehet tudni, hogy ki tudtok-e lépni, illetve persze ki tud-e rakni titeket.

Műszaki dolgoknál mindent ki kell próbálni. Fűtés, légkondi, meleg víz, sütő, hűtő, ablakok, ajtók. És mindent lefényképezni, milyen állapotban vettétek át. Nem kell szégyenlősködni, mindenre rá kell kérdezni, kik a szomszédok körbe, mi van az árban, mi hogy szokás, akár milyen változás várható a házban vagy a környéken.

máj. 16. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Szomszéd, tömegközlekedés (éjszakai is), parkolási lehetőség, frekventáció, szerződés, tulaj látogatási igénye, műszaki dolgok, nyílászárók, környék
máj. 16. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Tisztázzátok a tulajjal, hogy nem fog bejárni a lakásba csak úgy, még ha van is kulcsa, csak ha ti is otthon vagytok. Van aki szeret bejárni, elkenőrizni, intézkedni. De valójában nem tehetik meg, ha kiadták a lakást akkor csak a bérlő döntheti el mikor mehet be a tulaj.

Beszéljétek át, hogy az ottlkás alatt mit kell nektek fizetnetek és hogyan. Pl. légkondit karban keltartani, tisztítani, akkor szeretné ha ti fizetnétek, ha elromlik az meg az ő költsége. Dugulás van akkor őt kell hívnitok hogy intézkedjen vagy csináljátok ti, fizessétek ahogy tudjátok és csak szóljatok neki róla, aztán a következő hónapban ennyivel kevesebb a bérleti díj. Stb.

máj. 16. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Legfőképpen arra, hogy a tulajdonossal szerződjél. (tulajdoni lap ellenőrzés és tulajdonos szig. és lc. kártya ellenőrzés részedről) Legyen szerződés, és minden pontot tárgyaljatok meg részletesen, sosem biztos hogy egyformán értelmezitek ugyanazt a pontot. Szerződés és ellenőrzés nélkül nincs fizetés, még előleg sem.
máj. 16. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
A panel is térsasház, az egy jogi konstrukció, hogy társasház.
máj. 16. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Mindent fotózzatok le - együtt a tulajjal. A telefonban dátummal ott lesz minden, bizonyító erejű. Ez legyen beleírva a szerződésbe.

Az átvett berendezések, felszerelések (mosógép, tűzhely...) teljes felsorolása, márkanévvel, állapottal (használt, újszerű...) legyen benne a szerződésben.

Ha van előző bérlő vagy értelmes szomszéd, azzal beszélgessetek el.

Ha pl. nagyon el van takarva egy fal, akkor nézzetek be a szekrény mögé, eldugott sarkokba, nincs-e vizesedés, penész.

Működik-e minden rendesen (ablak, roló, konyhagépek, fürdőszoba), tiszta-e a konyhaszekrény, stb...

Minden mérőóra legyen leolvasva és fényképezve az átadás napján.

máj. 17. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

A legnagyobb buktató, hogy nem a bérbeadásra jogosult személytől veszed ki, hanem egy csalótól, és se bérlemény, se pénz 2 nap múlva.

Ezért le kell ellenőrizni az iratokat: személyi, tulajdoni lap minimum.

Legegyszerűbb, ha közjegyzői záradékot kérő bérbeadóval szerződsz és akkor a közjegyző mindent leellenőriz.

máj. 17. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
71%

Tulajdoni lapot kérd le a Földhivatal Online-on (évente kettő díjmentes).

Mindkét fél legyen tisztában a jogaival és a kötelességeivel is. A lakástörvény és a Ptk. bérbeadásra vonatkozó része kötelező olvasmány (ezek online megtalálhatóak). Ne egyezz bele a törvényben foglaltaknál előnytelenebb feltételekbe, pl. rövidebb felmondási időbe.

A szerződők üzletet kötnek, a bérbeadó nem kegyet gyakorol. A lakásbérlet nem úr-szolga viszony, ne szerződj olyannal, aki bérbeadóként fölényeskedni, dominálni akar. Legyen meg a kölcsönös tisztelet.

Alapvető tévhiteket fontos minél előbb eloszlatni. A bérbeadó jogosult az állapotellenőrzésre (ennek gyakoriságát érdemes előre megbeszélni, akár szerződésbe is foglalni), de kizárólag előzetes megbeszélés alapján keresheti fel az ingatlant, nem járkálhat be csak úgy, mert az magánlaksértés. A lakcímbejelentésben a bérlőt nem lehet korlátozni, ennek a bérbeadóra nézve egyébként sincs semmilyen kockázata. A bérlő a bérleményt és a berendezési tárgyakat csak rendeltetésszerűen használhatja, a nem rendeltetésszerű használatból származó kárt köteles megtéríteni. A rendeltetésszerű használat mellett bekövetkező meghibásodások javításáról a bérbeadónak kell gondoskodnia észszerű időn belül. Ha ennek nem tesz eleget, a bérlő a saját költségén elvégeztetheti a javítást, aminek az árát a bérleti díjból jogosult levonni. Az ingatlan használatára kizárólag a szerződésben rögzített személy(ek) jogosult(ak), a bérbeadó engedélye nélkül további személy nem lakhat ott, ez alól kivételt csak a bérlő kiskorú gyermeke jelent, őt a bérlő a bérbeadó engedélye nélkül is jogosult magához venni. Internet- és tévéelőfizetési szerződést simán köthetsz a saját nevedre, abba a bérbeadónak nincs beleszólása, kára sem származhat belőle, hiszen minden felelősség a tiéd.

Berendezési tárgyakról érdemes egyeztetni - pl. ha valami feleslegesen foglalja a helyet, egy rendes tulajt megkérhetsz, hogy szállítsa el.

Plusz amit a többiek is írtak: mindent szerződésben rögzíteni (birtokbavételkori mérőállásokkal, leltárral együtt), minden pénzmozgásnak legyen nyoma, fontosabb dolgokról írásban (emailben) célszerű egyeztetni.

máj. 17. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

#8-hoz kiegészítés.

Lakástörvény: [link]

Ptk bérleti szerződésre vonatkozó része: [link]

máj. 17. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
50%

Nagyon sok jó dolgot leírtak már előttem is, úgyhogy kis kiegészítés:


- Érdemes minél jobban tájékozódni az albérletárakról, a környékről. Facebookon vannak "X település albérlet" jellegű Facebook-csoportok, de egyébként ingatlanos oldalakon is lehet nézelődni. Itt elég hamar látszani fog, mi az az összeg, amit reális elkérni egy albérletért, és mi az, ami már irreálisan drága/gyanúsan olcsó. Ha nem ismeritek annyira a várost, ahová költöztök, vagy az egyes részeit, érdemes körbekérdezni ismerősöknél, utánajárni, milyen a környék, a közbiztonság, a tömegközlekedés, éjszaka mennyire veszélyes/zajos (pl. bulinegyed), stb.


- Ha a bérbeadónak olyan kérése van (akár a szerződésben megjelentetve), hogy ha egy bizonyos hosszú időn belül elköltöztök, akkor arra a hosszú időre szóló lakbért kötelesek vagytok kifizetni, ne vállaljátok el. (Pl. 1 évi lakbért kötelező kifizetnetek, akkor is, ha valami váratlan ok miatt 6 hónap múlva költöznetek kell)


- A szerződésben, de akár a szerződés előtt szóban beszéljétek meg, hogy ha elköltöznétek, illetve a bérbeadó mondaná fel a szerződést, mennyi idő alatt vagytok kötelesek egymást értesíteni. Ha túl rövid időt hagynak a lakás elhagyására, az red flag.


- Ha van bármi extra kérésetek, kérésetek, vágyatok, akkor arra mindenképp kérdezzetek rá. Ha szeretnétek falra fúrni képeket, kérdezzétek meg, lehet-e. Ha szeretnétek állatot tartani, kérdezzétek meg, lehet-e, és milyet.


- Beszéljetek az értéknövelő beruházásokról. Ha pl. nincs légkondi a lakásban, és szeretnétek venni egyet, kinek a feladata fizetni, elintézni a szerelést, stb., és hogyan változik utána a lakbér. Véleményem szerint ha a tulaj intézi a költségeket, akkor fair, ha a lakbért utána megemeli, viszont ha ti vállaljátok, akkor a lakbért minimum ugyanúgy kell hagyni, vagy engedni belőle.


- Kérdezzetek rá, hogy lehet-e banki átutalással fizetni a lakbért szükség esetén. Általában azok a tulajok, akik mindenképpen ragaszkodnak a személyes fizetéshez, nem adóznak utána (ezért ilyen fontos nekik), van, akiknek már ez böki a csőrét, de logisztikai szempontból is nehezebb megoldani, hogy mennyire egyeztethető össze az időbeosztásotok a tulajéval, lehetnek olyan helyzetek, amikor felváltva lesztek elutazva, valaki fertőző beteg lesz, egyéb ok miatt nem alkalmas, aztán ha a tulaj nem megértő, a ti hibátok lesz az egész.

máj. 17. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!