Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Mit tehet a tulajdonos, és...

Mit tehet a tulajdonos, és mit tehet az albérlő, ha a szerződés felbontásra kerül?

Figyelt kérdés

Szép napot Mindenkinek!


Azt tudom (ha jól tudom), hogy 1 hónap adott a szerződésbontástól számítottan, hogy az addigi albérlő kiköltözhessen. Szerencsére nem vagyok ismeretes a témában.

Van egy ismerősöm, aki a kisfiával bérel egy lakást, de most a tulajdonos el akarja adni azt. Ebből elég sok a feszültség, nézeteltérés. A kérdésem leginkább arra irányul, hogy megtehet-e olyat a tulajdonos, hogy akkor is bevigyen embereket a lakásba "lakásnézőbe", amikor az albérlő még dolgozik, nincs otthon? Hiszen a bérlő személyes, saját holmijai vannak a lakásban, és ki tudja, milyen embereket akar odavinni a tulajdonos (kinek nem inge, ne vegye magára).

Illetve, megteheti-e a bérlő, hogy nem adja oda a lakáskulcsot a tulajdonosnak? Természetesen bárki bármikor mehetne megnézni a lakást, mikor otthon van.

Hogyha van tapasztalatotok, amiket megosztanátok a témával kapcsolatban, szívesen fogadom.


Válaszotokat előre is köszönöm.



2018. febr. 19. 17:15
 1/5 anonim ***** válasza:

"Azt tudom (ha jól tudom), hogy 1 hónap adott a szerződésbontástól számítottan, hogy az addigi albérlő kiköltözhessen."


Már ez sem igaz.

Nem a szerződésbontástól, hanem a felmondástól és nem feltétlenül 1 hónap, hanem a szerződésben szereplő felmondási idő.

A szerződés a kaució elszámolásával és a kulcs átadásával ér véget, ahogy kezdődött is, azaz kaució+bérleti díj letétele, kulcs átadása.


A tulajdonos viszont nem mászkálhat be a bérlője hozzájárulása nélkül az ingatlanba akár otthon van az illető, akár nincs.

Ellenőrizheti az ingatlan állapotát (ennek gyakorisága is a szerződésben van szabályozva) egy előre egyeztetett időpontban.

2018. febr. 19. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Nem mehet be a bérlő hozzájárulása nélkül.Előre kell időpontot egyeztetni.Ha a bérlő még is nem ér rá,akkor új időpont.Ez mehet akár meddig.

Meg is kell tenni,hogy nem adom oda a kulcsot a tulajnak.

A felmondás és ennek az ideje a szerződésben leírtak szerint történik.

Ha eladja a lakást,akkor is annyi idő van kiköltözni,ami ott le van írva.

2018. febr. 19. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 xswerdy ***** válasza:
amúgy a bérleti szerződés nem szűnik meg eladáskor, az új tulaj lép a régi helyére. Persze ő ugyan olyan felmondási idővel felmondhat, ahogy a szerződésben van.
2018. febr. 20. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Így van, nem az eladástól, hanem a felmondástól szűnik meg a szerződés.
2018. febr. 20. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Itt a bérlőnek van igaza. A tulajdonos csak a bérlővel egyeztetett módon mehet be a lakásba. Azt, hogy a tulaj árulja az ingatlanát "érdeklődőknek megmutassa" akkor amikor még bérbe van adva joga van. De a lakás tour egyeztetése szükséges, a bérlő köteles együttműködni a tulajdonossal, nem szabotálhatja az eladást, de a tulajdonos is köteles egyeztetni és együttműködni. Nincs mindenre pontos jogszabályhely, abból az alapelvből kell kiindulni hogy a szerződő feleknek együttműködési kötelezettségük van.
2023. júl. 20. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!