Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Felszerelhetem-e én a leendő...

Felszerelhetem-e én a leendő központi fűtésemet (csövek, radiátorok) a kb.70m2-es házamba (gázkazánról lesz a fűtése). Kapok-e rá így használatba vételi engedélyt?

Figyelt kérdés
A gázos részeket (kazán beszerelése, összekötése a radiátor-rendszerrel, beüzemelés) természetesen gázszerelő végezné.
2020. márc. 7. 12:27
 1/10 A kérdező kommentje:
Bocs' azt kihagytam, hogy nem vagyok vízszerelő, de van némi gyakorlatom. Pl. a házamba én magam vezettem be a vizet, én is csöveztem be a házat, én csináltam meg a fürdőszobámat a szokásos berendezési tárgyakkal....a szoba eredetileg csak egy lebetonozott helyiség volt...én járólapoztam is.....a lényeg, hogy most egy jól működő fürdőszoba.
2020. márc. 7. 12:31
 2/10 anonim ***** válasza:
54%
Valószínűleg nem adnák meg,de annyi hogy elfelejtesz szólni róla. Vagy keresel valakit aki aláírja a papírokat 15-20 db ezresért.
2020. márc. 7. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
2019. október 24-től már meg.
2020. márc. 7. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Mindent megcsinálhatsz,de a gázkazánt csak erre jogosult szerelő rakhatja fel.

Kell hozzá gáz terv készitő.

Kell 1 villanyszerelő,aki megcsinálja az érintés védelmet,és erről kiállit 1 igazolást .

Ezek után kell keresni 1 gázkészülék szervizt,vagy magán vállalkozót,akinek erre is van jogosultsága ,és üzembe helyezi. Különben nincs garancia,és bíztositás sem .

Persze mindenért fizetni kell.

2020. márc. 7. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm!!

A gáz még nincs benn a házban, már beadtam az igénylést arra, hogy behozzák (meg, gondolom ezzel együtt a gázórát is felszerelik) (szerződés aláírva). A gázterv, gondolom majd csak ezután kell - miután benn a házban a gáz és a gázóra. (vagy nem jól gondolom?)

2020. márc. 7. 21:49
 6/10 anonim ***** válasza:
Nem jól gondolod. A gázterv a helyi gázszolgáltató jóváhagyása után a gáz bevezetésének egyik alap dokumentuma lesz. Ez alapján kell a hivatásos gázszerelőnek megépítenie. Ezután a gázszolgáltató képviselője kijön, és átveszi. A gázterv a kazán elhelyezését is tartalmazza.
2020. márc. 8. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

6-os vagyok még mindig.

Azt kifelejtettem, hogy a fűtési meleg vizes rendszert magad is megépítheted, de csak a saját házadban, vagy közvetlen hozzátartozódéban. (Szüleidnek, gyerekeidnek.) Én is magam méreteztem az egyes helyiségekben a szükséges radiátorok nagyságát, magam is építettem meg a csövezést. Semmi probléma nem volt a használatba vételi engedéllyel. A gázvezeték és a kazán beszereléséhez igazolt gázszerelő, illetve kazánszerelő kell. Ők tanúsítványt kötelesek adni az általuk elvégzett munkáról, ami a berendezés üzembe vételéhez szükséges. Anélkül a gázművek nem kezd el szolgáltatni számodra. Üzembe helyezéshez kazánszerelőt célszerűen a kazán gyártója által regisztrált szerelők közül válassz, akkor nem lesz probléma a kazán garanciális ügyeivel.

2020. márc. 8. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!! - Még február elején postai úton elküldtem a helyi....nkm gázszolgáltatónak az általam aláírt szerződést, és, csak várok, mert azt gondolom, ők mozgatják az ügyet. Pontosabban néhány napja emailben érdeklődtem tőlük, hogy mikor várható a gáz behozása a házba (mostanában ingyen hozzák be 200 m -ig)...de, még nem jött válasz (igaz, csütörtökön írtam az emailt..az még nem volt régen, csak válaszolnak majd).
2020. márc. 8. 09:30
 9/10 A kérdező kommentje:

Saját magamnak akarom (tervezem) felszerelni a radiátorokat és összekötni csövekkel (ja, meg előtte még be kell szereznem minden szükségeset, mert jelen pillanatban még a nullán állok. Azt gondolom, hogy, ha én csinálom meg, így megspórolva a szerelési díjat, akkor új radiátorokat veszek...vagy érdemes mindenképpen használtat keresni?

Hol találok arra adatokat, hogy hány légköbméteres helyiségbe mekkora radiátor kell? Ha újakat veszek, gondolom a leírásában benne van, hogy (tól -ig) mekkora helyiséget fűt be. Egy használtnál ugye ez esetleges, mert vagy megvannak a papírjai (de szerintem inkább nincsenek meg). Tudom, a ház (helyiség) egyéb jellemzői is fontos tényezők...de egy 'tól -ig' esetén az ember tud viszonyítani....hogy mondjuk az én házam egy 55 éves tipikus kockaház, szigetelés nélkül...

2020. márc. 8. 09:39
 10/10 anonim ***** válasza:

Nem tudom, aktuális-e még.

A radiátorok méretezése nem annyira egyszerű, mint ahogy Te gondolod. Nem csak a légköbméter számít, hanem az is, hogy a helyiségek - külön-külön - milyen tájolásúak, milyen jó az ajtók-ablakok hőszigetelése, a padló és a falak hőszigetelése (ez függ a falak és a padló építőanyagától), melyik helyiség esik a szél jellemző irányába, és az egyes helyiségek funkciójuk szerint más-más hőmérsékletet igényelnek. (Pl. fürdőszoba általában a legmelegebb, de a konyhába kevesebb kell, mert a főzés plusz hőt termel).


Az is fontos, hogy hány olyan fala van az adott helyiségnek, ami a szabad térrel határos, és hány olyan, amelyik mellett másik fűtött helyiség van.

Ezek alapján kiszámítható az egyes helyiségek hőigénye.


A radiátorokon csak az van feltüntetve, hogy adott hőmérsékletű fűtővíz esetén mekkora energiát képes leadni. A helyiségenként kiszámolt hőigénytől magasabb teljesítményű radiátort célszerű választani. (Ha pl. kijön, hogy a helyiség hőigénye 875 Watt, de a radiátor gyártási sorozatban van 800 Wattos, és a következő meg 1000 Wattos, akkor oda az 1000-t kell választani.

Használt radiátorral nem érdemes kísérletezni. Előfordulhat, hogy belül korrodált, vízköves, és ha kilyukad, amikor nem vagy otthon, elázik az egész ház.

2020. márc. 22. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!