Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Szétégett a falban egy elektro...

Szétégett a falban egy elektromos csatlakozó. Mit csináljak?

Figyelt kérdés

Tegnap délután sütöttem az elektromos tűzhelyemmel. A vége fele azt vettem észre, hogy nem igazán akar sülni a kaja, és mikor kinyitottam az ajtót akkor sem áradt ki akkora meleg mint szokott. A hőfok állításra hallottam hogy kattan a tűzhely ahogy szokott, de nem gyulladt fel a kis lámpa ez elején ahogy szokott. Felhívtam a helyi háztartási gép szerelőt, ma szerencsére ki is tudott jönni. Azt hittem és azt is mondtam neki telefonban hogy a tűzhely lehet a rossz, de kiderült hogy nem, nem kap áramot. Megkereste hogy honnan megy oda, és megtalálta a ludast: az egyik dobozban szétégett egy csatlakozó. Pontos típusra nem emlékszem, talán "hugo". Mondta hogy kicserélheti ugyan ilyenre, mert ez a szabványos, de az is ennyit fog tudni (8 éve készült a ház). Vagy megcsinálhatja normálisan, örökösre, viszont az már úgy nem szabványos, ezért a nevét sem adja hozzá, és a biztosító sem fizet egy esetleges hiba esetén.

Melyik opciót válasszam? Nem akarok a jövőben ezzel szívni (még meg tervezem tartani a házat pár tíz évig), jó lenne a tartósabb opciót választani, csak hát az már nem szabályos, akkor nem tudom hogy az jó-e nekem. Ti melyik mellet döntenétek? Megkérdeztem apumat is ma ezzel kapcsolatban, ő azt mondta hogy felejtsem el ezeket a csatlakozókat, sőt, ő kidobálná az összeset a házból a legszívesebben. Tavaly volt nálunk is egy felújítás épp emiatt. Náluk nem egy volt a rossz hanem asszem 5, csak ők meg tudták oldani hogy bizonyos konnektorokat nem használnak, de nekem meg muszáj most megcsináltatnom, mert a tűzhelyet nem tudom átdugni máshova.



2020. okt. 24. 23:11
1 2 3 4
 1/31 A kérdező kommentje:
*Javítás: Tavaly volt náluK is...
2020. okt. 24. 23:12
 2/31 anonim ***** válasza:
60%
Mivel a villany tűzhely nagyfogyasztó így külön áramkör kell neki külön megszakítóval, és a megszakítótól vagy a villanyórától megszakítás azaz kötés nélkül kell elvinni tűzhelyig. Egy villanyszerelővel beszélj, ő tudja hogy kell csinálni.
2020. okt. 24. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 A kérdező kommentje:

Rendben, köszi a segítséget.

Ez megoldható bontás nélkül? Nem akarok nagy felújítást most. Hétfőn felkeresek egyet.

2020. okt. 24. 23:46
 4/31 anonim ***** válasza:
39%

Ha van elég hely a kábel csatornában akkor ott el lehet húzni.

Elméletileg megoldható bontás nélkül. De egy jó szakember felvázolja a lehetőségeket.

De szerintem egy kis bontás kisebb baj mint egy lakástűz.

2020. okt. 24. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
11%
Wago lesz az, nem hugó. Azért praktikus, mert legalább elromolhat. Válaszd az örökös megoldást.
2020. okt. 25. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 anonim ***** válasza:
44%

Hosszú lesz. :D

A szaki az örökös megoldás alatt le akarja forrasztani az összesodort vezetéket. Ami valóban lehet örökös megoldás, hibátlan, megfelelően méretezett mögöttes hálózatot feltételezve. De a meghibásodásnak midig van valószínűsége egy hálózaton. Ha a jelenlegi kötőelem (WAGO, ami igazából a kötőelem gyártója) a kötés minőségétől független ok(ok)ból melegedett túl, a forrasztott kötés is át fog. Mivel az nem szabványos kötőelem, így ha a meghibásodás tűzesetig fajul, a biztosító valóban nem fog fizetni, mivel a kárszakértő ha nem talál a maradványok között szabványos kötőelemet, megállapítja hogy üzemeltetés során nem megfelelő karbantartás, vagy annak elmulasztása okozta a hibát.

Én azt javaslom, hogy először is felül kell vizsgálni, hogy a megfelelő keresztmetszet lett-e behúzva a sütőnek. Amennyiben nem, a megfelelő vezetéket (általában 4mm2) behúzni neki. Végül sorkapocsban a kötődobozban összekötni a vezetékeket. A sorkapocs egyrészt szabványos, másrészt jobb minőségű kötést biztosít merev réz esetén, mint az oldható vezeték soroló (WAGO). Kicsit nagyobb a hely igénye, ezért lehet hogy a kötődoboz belsejét nagyobbra kell vésni, egy ügyes villanyszerelő egy kis vésővel megoldja.


Kis plusz infó. Kettő vezeték típust különböztetünk meg, a sodrott, ami vékony elemi szálakból áll össze, és a merev, ami egy tömör réz vezetőt jelent. A Wago kötőelemei úgy működnek, hogy egy vékony laprugó szorítja neki a vezetéket a számára kialakított horonyba, és a laprugó egyben az érintkező felület is.

[link]

Ezzel a kötéssel merev réz esetén több probléma is lehet. Először is, ha nem egyenes a vezetékvég amit a kötőelembe dug a szagi (vágáskor picit felkunkorodik a vége), bele lehet helyezni olyan pozícióban a kötőelembe, hogy csak kis felületen érintkezik. Másodszor, a rugónak nincs olyan ereje, hogy a merev rezet formálja, így a csupaszolt vezeték felülete egyenes marad, nem fogja felvenni a kötelem érintkezőjének formáját sem hosszában, sem palást keresztmetszeten. Harmadszor, hő (terhelés) hatására a merev rész máshogy tágul, mint a sodrott, mivel gyakorlatilag egy elemi szálból van. A tömör réz vezeték átmérője mikrométerrel mérhető nagyságrendben változik egy közel maximális villamos terhelés és egy 15-20 fokos szoba hőmérsékleten, terheletlenül mért állapot között. Azaz, a vezeték a tágulásával konkrétan lengeti a rugós szorító elemeket a kötőelemben. Ez idővel fáradást okoz, mivel az a laprugó amit a kötőelemben alkalmaznak nem olyan anyagból van mint pl. a teherautók laprugója, hogy folyamatosan, egész élettartama során alakváltozást szenvedve visszanyerje eredeti alakját. A Wago-ban lévő rugó elemek csak relatíve rövid oldás-csatlakoztatási ciklusra vannak méretezve. A merev réz hőtágulása során keletkező lengésből adódó alakváltozással nem számoltak a mérnökök, továbbá labor körülmények között tesztelve a kötőelemet nem is fog jelentkezni. De pl. egy sütő esetében, ahol 90-100%-al is terheled órákig a kötést, plusz maga a sütő a falban található kötődobozt, illetve annak tartalmát (kötőelem, vezeték) is felmelegíti 30-35 akár 40 fokra is, majd utána a villamos terhelést megszüntetve vissza tud hűlni éjszaka kötődoboz 15-20 fok hőmérsékletre, ez a jelenség elő fog jönni. Idő kérdése meddig bírja. Plusz minél nagyobb a vezető keresztmetszete, annál nagyobb annak a tágulása ilyen esetben, így fokozódik a fáradás. Egy 4-6mm2 keresztmetszetű szálon előbb bekövetkezik a baj, mint egy 1,5mm2-nél.

A gyártó részéről is van önellentmondás. A gyártó azt javasolja, hogy a sodrott réz vezetőt érvéghüvellyel szerelve ne tegyük az oldható és rugós kötőelemekbe, mivel az érvéghüvely pont azért mert a rugó nem tudja formálni az érintkező felületet, érintkező felület keresztmetszet csökkenést okoz. Igen ám, de a merev réz esetében gyakorlatilag ugyan ez játszódik le. :D Vicc az egész.


Valóban a forrasztás a legstabilabb kötés. De, mivel nem szabványos, ha lehet ne alkalmazzuk. Igazából más kifogás nincs ellene, de ez elég nyomós ok a mellőzésre. Oldható vezeték sorolót pedig olyan kötésre, ahol az adott vezetők közel 100% terhelhetőségen üzemelnek és van ideje átmelegedni majd visszahűlni a kötésnek, csak is sodrott réz vezető esetén alkalmazzunk. Minden egyéb esetben sorkapocs (szakzsargonban csoki), mivel ott a csavar vagy a kengyel ami befogja a vezetéket, a merev rezet is tudja formálni, a csavar vége picit belenyomódik a rézbe és az már ad akkora kontakt felületet ami át tudja vinni a névleges áramot. Ennek a kötésnek egy hátránya van, pont a Wago sorolóknál említett lengés következtében a csavar az idők alatt képes kilazulni. Ezért 3-5 évente az ilyen kötéseket után kell húzni. De, még mindig ez a legjobb alternatíva véleményem szerint. Még a nagy fogyasztók sodrott vezetékkel való kötése, esetleg a vezeték egyel nagyobb méretre való túlméretezése is alternatíva lehet, de egy sütő esetében a 6mm2 merev réz nem mindenhol kivitelezhető.

2020. okt. 25. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
67%

Ezeket honnan veszed? Mert a Wago katalógusban ilyenekről nincs szó. Sőt, azt írják, hogy az idő és a hőmérséklet max. 1,5 %-ot változtat a rugóerőn. És amelyik jó tömörre is és hajlékonyra is és különlegesen hajlékonyra is és érvéghüvelyezettre is, az adott kötőelem mellett oda van írva.


A forrasztás elleni érvek meg valósak.

2020. okt. 25. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
0%

"azt írják, hogy az idő és a hőmérséklet max. 1,5 %-ot változtat a rugóerőn" Labor körülmények között igen. A valóságban nem. Tegyél rá egy mikrométert egy 4-es merev vezetőre mikor előveszed a pincéből, majd 2 óra konstans 20 amperes terhelés során, 35 celsius környezeti hőmérsékleten. Meg fogsz lepődni.

A következő linken, a documentations-nál nyisd le a additional informations fület. Ott találsz egy doksit, aminek a 6. oldalán:


"The IEC 60999-1/EN 60999-1/VDE 0609-1

Specification (Section 7.1) requires that:

Clamping units must be able to connect

unprepared conductors.

Under normal operating conditions, direct

clamping (i.e., directly connecting a conductor to the terminal block’s current bar) provides optimal contact quality, because all risk

factors arising from anti-splaying methods

are prevented."


[link]


Az adott dokumentációban olvashatsz a különböző teszt metódusokról, amik számomra, eddigi szakmai tapasztalataim és tanulmányaim alapján közel sem fedik le a valóságot, azaz nem vettek figyelembe minden eshetőséget a kötőelemek tervezésénél, sem a tesztelésénél.

2020. okt. 25. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
0%
A doksiban a 23. oldalon olvashatsz a különböző indőintervallumokban mért melegedésről. Kettő időintervallumban teszteltek, a 0-30sec és a 24 órában váltakozó ciklusokkal. És itt sem a kötés mechanikus viselkedését vizsgálták, csak a melegedést. Azt is relatíve rövid ideig. Ha egy sütő heti terhelési jelleggörbéjével vizsgálnák a kötés stabilitását mondjuk egy 2 éves intervallumban, lennének meglepetések.
2020. okt. 25. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:
56%

Miért lepődnék meg a hőtáguláson? Azon lepődnék meg, ha a hőtágulás okozta mechanikai változás a rugót tönkretennék hatezer év alatt. Hát mennyi az egy négyesnél? Jól írod, mikrométerrel detektálható.



Az az adott dokumentáció egy részlet a katalógusban, nyilván elolvastam.

(Nem a hatodikon van az a kiemelés, hanem az ötödiken :D )

De szerinted miről szól az az oldal? Szerintem arról nem, amiről te gondolod.

2020. okt. 25. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!