Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Hegesztés során mennyire kell...

Hegesztés során mennyire kell tartani az áramütéstől?

Figyelt kérdés
A hegesztőtrafók kb. 70-80 voltos feszültsége okozhat veszélyes áramütést? Ha pl. véletlenül hozzárek az elektródához puszta kézzel vagy kézben tartott szerszámmal, miközben könyökkel támaszkodom a földelt asztalnak.

2021. jún. 14. 10:52
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
bőr hegesztő kesztyűvel nem volt még ilyen problémám, inkább az égési sérüléstől kellene félned.
2021. jún. 14. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
35%
semenyire.
2021. jún. 14. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Egy egészséges emberre nem veszélyes az a feszültség, de azért okozhat összerándulást. Esetleg egy létrán dolgozva ez kellemetlen lehet.

Nedves helyen még rosszabb a helyzet, olykor még a pálcacsere is áramütést okoz.

Erre találták ki a modernebb gépekben a VRD funkciót. Ez az üresjárati feszültséget lecsökkenti 20 V alá és ívfogáskor állítja vissza üzemi feszültségre.

2021. jún. 14. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
61%

Lehetne mondani, hogy meztelen könyökkel nem érhetsz hozzá a földelt asztalhoz, mert rövidujjúban tilos hegeszteni. :)


A hegesztést én személy szerint nem követem, mert a régi értelmezésű érintésvédelem érdekel, az meg a meghibásodással kapcsolatos. De régen arra voltak magyar szabványelőírások, hogy fémtartályban, más szűk helyen, stb, hogyan és miként lehet ívhegeszteni. És voltak találmányok az üresjárási feszültség csökkentésére 0,2 s időn belül (mint ami idő most is előírás a hibavédelemnél). No meg eleve előírás volt, hogy milyen környezetben milyen üresjárási feszültség lehet max. Hogy manapság ezekből mi létezik, azt a fene tudja.

2021. jún. 14. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Gondoltam, hogy nem lehet olyan vészes, mert sok hegesztős videót láttam, és sosem merült fel a biztonsági intézkedések közt az áramütés elleni védekezés. Ezeken előfordultak laza emberek, akik kesztyű nélkül, rövid ujjú pólóban hegesztettek, és néha kézzel fogták a darabokat, amiken dolgoztak. Ez kicsit merésznek tűnik. (Bár főleg TIG hegesztésnél láttam ilyet, ami szinte egyáltalán nem szikrázik, és kisebb a feszültség is.)
2021. jún. 14. 13:36
 6/8 anonim ***** válasza:
45%

"Ha a villamos szerkezeteket az UL-nél nem nagyobb feszültséggel tápláljuk és gondoskodunk arról, hogy

még hiba esetén se kerülhessen a rendszerbe ennél nagyobb feszültség (azaz a feszültség értéke mindig a

szabványos tűréshatáron belül maradjon), akkor mind a közvetett, mind a közvetlen érintés elleni védelem

önmagában megoldottnak tekinthető.

A törpefeszültség — váltakozó áram esetén 50 V-nál, egyenáram esetén 120 V-nál nem nagyobb névleges

feszültség — rövidítése ELV (extra low voltage)"


A 70-80 volt (mivel trafóról van szó váltóáram) felette van ennek, elvben lehet veszélyes. Gyakorlatban szinte biztos, hogy közvetlen az áramtől nem fogsz meghalni, de ha pl elesel és bevágod a fejed az lehet gáz. Ettől függetelnül ne fogdosd.


Hegesztésnél inkább a megégéstől, leégéstől (az ív UV fényt is ad, rendesen le tud égni a bőröd tőle, akkor is ha anyag nem megy rá) és a szem károsodásától kell tartani. Illetve a technológiától, anyagtól függően mérgező gázoktól.

2021. jún. 14. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"Ha a villamos szerkezeteket az UL-nél nem nagyobb feszültséggel tápláljuk... ...közvetlen érintés elleni védelem önmagában megoldottnak tekinthető"

Hát, ez az idézet magában rendkívül félrevezető, azaz nem is igaz. A szabvány ugyanis jóval szigorúbb követelményeket állít fel, ÉS! még azokat is csak "normál, száraz körülmények" közé. Egy munkahely pedig ritkán is tekinthető annak.

2021. jún. 14. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Awi mellett is leégsz pólóban pillanatok alatt. Cimborák valamit nagyon nem úgy csinálnak a valóságban, ahogy a videón látható...
2021. jún. 14. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!