Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Zártszelvény hegesztésekor...

Zártszelvény hegesztésekor (2mm anyag vastagság, MMA) mi lehet a baj, ha a derékszögben, az oldalak mentén hegesztendő felületek között nem jön létre varrat? Ehelyett két párhuzamos "hurka" rakódik le a zártszelvények találkozása mentén.

Figyelt kérdés

Amíg a salak rajta van, addig szépnek tűnik, de amikor eltávolítom, kiderül, hogy alig tartja valami egybe a két anyagot, és ahol összefogja ott is csak csúnya rögök, megfolyt oldvadáscseppek formájában. Nem jön létre a "klasszikus" formájú varrat. A hurkák között nehezen eltávolítható salak és korom van.


2,5-ös pálcával sikerült eddig a legjobb eredményt elérni. Megfigyeltem, hogy az áramerősség növelésével, a pálca lassabb előrehaladása, ide-oda mozgatása mellett jobb lesz az eredmény, de így sem az igazi. Ezen felül így már időnként átégeti az anyagot.


(Sajnos nem tudom megsaccolni, hogy mekkora a tényleges alkalmazott áramerősség, mert arra már rájöttem, hogy a gépemen beállított érték köszönőviszonyban sincs a valósággal. Inverter, NOVA - oroszként hirdették, de valójában kínai gyártmány. Otthonra, lakás felújításhoz vettem.) A javasolt értékeknél csak szikrázik, kormol, letapad a pálca. Általában másfél, 2-szeres értéket kell beállítani rajta, hogy működjön.


A vetemedés elkerülése miatt próbálkoztam 2-es pálcával is a zártszelvényeknél, de bármekkorára állítom az áramerősséget itt végképp csak a két párhuzamos "hurka" rakódik le. 2-essel abszolút kudarcba fulladt minden kísérletezés, egyszer sem fogta össze az anyagokat.


Mint látszik, nem vagyok profi hegesztő, ezért szakmabeliek tanácsainak örülnék leginkább.


Előre is köszönöm!



2022. jan. 23. 09:23
 1/6 anonim ***** válasza:
62%
Technikai hiba.
2022. jan. 23. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Zárt szelvényt nehéz hegeszteni, mert vékony a fala.

Ne mozgásd a pálcát, hanem szakaszos rövid potyogtetessel építsd fel a varratot.

2022. jan. 23. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Kevés az amper, vagy túl gyorsan húzod, túl messze tartod az anyagtól, vastag bevonatú vagy rossz minőségű elektróda, esetleg nem megfelelő polaritás. Próbáld meg úgy, hogy az elektróda folyamatosan érjen hozzá az anyaghoz, szinte a saját súlyától olvadjon le és mintha önmagát tolná előre. Gyakorlatilag a sarokvarratot csukott szemmel is meglehet csinálni némi tapasztalat után :)
2022. jan. 23. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Ha vízszintes sarok, akkor 45 fokban tartsd az anyagokra és 15-20 fokban a haladási irány felé döntve! Függőleges sarkot fölfelé háromszöges mozgással, enyhén fölfelé dolgozva (mintha tolnád) érdemes. Tanuld meg azonnal érezni, hogy roskadni fog az anyag, és azon az amperen dolgozz, amin ez meg is tud történni! Az ívet szakítod, vársz annyi hűlést, míg az utolsó olvadt csepp láthatóan kibüffenti magából a gáz jellegű szennyeződéseket, és mehet ugyanúgy folytatva, mintha semmi nem történt volna közben. A pajzsüvegek tiszták és páramentesek legyenek, és figyeld azt a kicsi különbséget a salak és a vas színárnyalata között, és látni fogod a tényleges varratot, pajzson át persze jelentősen laposabbnak a valóságnál. Sarokvarratnak lehet és kell is nagyobb ampert adni. Nagyon sokat dob a minőségen, ha fémtisztára csiszolod a felületeket és szabályos, egyenletes alakúak, és mindig pont 1mm a rés (v-be hajlított 1-es huzalt közétolva az első két-három hefthez pl). Nem ide tartozik ugyan, de szerkezetek összevissza hajladozását-tekeredését úgy tudod elkerülni, hogy 1) mindent rögzítesz, 2) megvárod minél jobban a lehűlést a rögzítések oldása előtt, és 3) a legfontosabb: a leginkább "összevissza" sorrendben hegeszted készre a szerkezetet, de persze csak miután erős heftekkel (3-6mm hosszúságú valódi varratszakaszok) össze van állítva, amennyire csak lehetséges (nyilván ahol a hozzáférhetőség problémás lenne, ott úgy osztod, hogy ne legyen gond).
2022. jan. 24. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszokat! Sokat gondolkoztam rajtuk, szereztem még mindenféle vashulladékot, és az elmondottak alapján, sok próbálkozás, és az eredmények összehasonlítása / kiértékelése után kezd már kicsit jobban menni. Valóban túl gyorsan húztam a pálcát. Igaz, főleg vastagabb anyagon gyakoroltam, még nem tudom, milyen lesz 2-es falú zártszelvény esetén. Még egyszer köszönöm a készséges segítségeteket!
2022. jan. 31. 15:15
 6/6 anonim ***** válasza:
A vastag anyag után a zártszelvény gyönyörűen fog lyukadni...
2022. jan. 31. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!