Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » A fázisceruzát mire lehet...

A fázisceruzát mire lehet alkalmazni?

Figyelt kérdés
Oké, megmutatja melyik a fázis és a nullvezető a konnektorban. Ezen kívül van még valami, amire használható/praktikus? Mert fázist és nullvezetőt multiméterrel is meg tudom találni, ennyi erővel, akkor miért vegyek külön fázisceruzát is? Ugye aki villanyt szerel annak biztos, hogy van multimétere.

2022. aug. 19. 02:27
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
És egyébként azt miért fontos tudni, hogy melyik a fázis a konnektorban? Úgy tudom, hogy a polaritás teljesen mindegy 1-fázisú hálózatban (amilyenek az otthoni hálózatok).
2022. aug. 19. 02:28
 2/16 anonim ***** válasza:
94%

A fázis ráz, a nulla nem. Főképpen ezért jó tudni melyik melyik. A konnektorba mindegy hova kötöd, de ha valaki dobozba, elosztóba kötöz, akkor tudnia kell melyik melyik, mert felcserélve már komoly gondokat( zárlat, működésképtelenség) okoz. A vezeték színek előírásait pedig néha aljas módon nem tartják be.

A fázisceruza dolga, hogy megmutassa a fázist. Viszont olyasmit is jelez, ami félrevezető, de sok multiméter is képes erre a nagyon nagy belső ellenállás miatt.

2022. aug. 19. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
90%

Nem csak konnektor van hanem kapcsoló is.

1 Példa:

Ha egy sima izzó kiég és te azt cserélni szeretnéd, és te csak lekapcsoltad (nem kihúztad,vagy nem megszakítót áramtalanítottál) akkor az izzó elszakadt wolfram vezeték egyik oldalán ott lehet a fázis (vagy a foglalatában).

Ez pont alkalmas arra hogy megb@sszon,hiszen a fázis a földhöz képest ugyanúgy elvezeti az áramot,és ha vki "hülye" és mezítláb cseréli a kerti égőt és hozzá érsz a véletlenül a fázishoz,akkor könnyen lehet hogy nem kelsz fel többet,és sajnos haltak már meg így emberek...

Épp ezért a fixre bekötött lámpáknál mindig a fázist kell hogy megbontsa a kapcsoló. Konnektoros kapcsolásnál ez lutri,50-50 % hogy mit bont a az utána lévő kapcsoló,attól függően hogy, hogyan van bedugva a konnektor.


Jobb szeretem az érintés nélküli fáziskereső-t,az egyből sípol ha ott a fázis egy vezeték kötésnél,és mindjárt óvatosabban nyúlkálok.

2022. aug. 19. 05:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
82%

Ezen kívül van még valami, amire használható/praktikus?

A fázisceruza fázisceruzának jó. Mire gondolsz még? Aranyat keressen? Megmutassa a halászlé csípússégét?


"Mert fázist és nullvezetőt multiméterrel is meg tudom találni, ennyi erővel, akkor miért vegyek külön fázisceruzát is?"

Mert a fázisceruza kicsi és könnyű és olcsó. Azért egy multiméter legalább 2000 Ft, egy fázisceruza meg 200. A fázisceruzába nem kell energiaforrás, ami a legváratlanabb pillanatokban merül le. Satöbbi.


"Ugye aki villanyt szerel annak biztos, hogy van multimétere."

Amit az ember nem szívesen tart a zsebében, miközben egész nap a létrán áll és vés. De egy fázisceruza elfér mindig.

2022. aug. 19. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
87%
Sorkapcsozni is jó, rugós sorkapocshoz. :D
2022. aug. 19. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
81%
Ne kelljen már multimétert elővennem, ha csak az a kérdés, hogy a három vezeték közül valóban a feketében van a fázis, jól kötötte a villanyszerelő.
2022. aug. 19. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
0%

Kérd meg egy jobb villamossági boltban, mutassa meg egy eladó, mit is tud egy Maxwell fáziskereső. Ha szerencséd van, akkor két ceruzaelemet is tesz bele, és megmutatja, mit is tud, mire is jó egy (Maxwell) fáziskereső igazi szakember kezében...

Egy jobb villanyszerelő létezni sem tud e nélkül( a barkács multimétert a hajára kenheti)

2022. aug. 19. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
84%

1.A fázisceruza egy rövidített név. A teljes becsületes neve fáziskereső ceruza. Mint a neve is mutatja, a fázist keresi meg. Tévedés, hogy a nullavezetőt is jelezné. Pusztán Azt mutatja meg, hogy a fázis jelen van -e vagy nincs jelen, ez a feladata. Attól hogy pl. egy vezetékhez érintve nem világít a glimlámpa még nem jelent semmit. Lehet nulla is, védőföld is, esetleg be sincs kötve sehova... (abba most ne menjünk bele hogy kapacitáson keresztül is képes világítani, megtévesztő eredményt szolgáltatva).

2.Mert fázist és nullvezetőt multiméterrel is meg tudom találni, ennyi erővel, akkor miért vegyek külön fázisceruzát is?

Fázist multiméterrel akkor tudod megtalálni, ha van védőfölded. Egy régi építésű házban pl. ahol csak fázis meg nulla van húzva a dugaszolóaljzatokhoz, ott hogy mondod meg melyik a fázis? Az is lehet, hogy az egész házban nincs védőföld, és jónéhány ilyen van még ma is, mert az 50-es,60-as években így épitkeztek, később legalább a hidegburkolatos helyekre húztak be védővezetőt is, de a szobákba nem, mert szabvány se írta elő...

3.A fázis meg a polaritás két külön dolog, ne keverd. Fázis földpotenciálú váltóáramú hálózatoknál van, mindig ez a kapcsolt szál, azért fontos. Kapcsolónál, kismegszakítónál, biztosítéknál, főkapcsolónál, stb. Sőt még a háztartási készülékeket is úgy kéne csatlakoztatni hogy ez teljesüljön (pl. hűtőszekrény, stb.) a villásdugón van is jelölés. Aztán még, a fázist kötjük egy villanykörte foglalatának a talpérintkezőjére. Szóval óriási fontossága van a fázisnak hogy hol van mert ez életvédelmi kérdés. Ha összecseréled pl. a védővezetővel, akkor a gép burkolatán lesz a fázis. Persze kívülről ránézve egy ilyen gépre semmi nem látszik, csak más a fogása...

Polaritás meg teljessen más, egyenáramú hálózatnál pozitív, negatív, GND, stb. ennek elektronikai alkalmazásokban van jelentősége, ahol a váltakozóáramot egyenirányítják, mint mondjuk egy PC-nél is, sőt ott kapcsolóüzemű táp van, 230V-ot bekötik hídba, pufferelik lesz 325V egyenfesz, amit nagy frekvenciával megszaggatnak egy IC által vezérelt tranzisztorral, majd egy trafóra kötik. A trafó szekunder körén a csillagponthoz képest lesz +12V,+5V,+3.3V meg ugyanezek minuszban is tehát -12V,-5V,-3.3V csak ugye ezek más terhelhetőséggel... Szóval itt fontos a polaritás, mert a számítógépnek ilyen kell. Aztán a pluszosok meg persze vissza vannak csatolva az IC-be valamilyen súlyokkal, ami meg visszahat majd a szaggatás idejére (kitöltési tényező) ezzel zárul a szabályozott kör, és megkaptuk a stabilizált egyenfeszültséget, ahol már valóban polaritásról beszélünk.

2022. aug. 19. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
25%

Kedves kérdező!


Mondd már el nekem, hogy egy egyszerű multiméterrel hogyan keresel fázist ha csak 1 vezetéked van?

2022. aug. 20. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
25%
Gondolom megfogja....:)
2022. aug. 20. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!