Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Honnan tudom, hogy melyik a...

Honnan tudom, hogy melyik a fázis, a nulla vagy a földelés?

Figyelt kérdés
Ha a falból kilóg egy 3 eres vezeték,akkor hogy tudom kideríteni, hogy melyik - melyik? Gondolom fázisceruzával megtudom, hogy melyik a fázis, de a nulla és a földelés megkülönböztetése?
2011. aug. 14. 21:25
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
0%
Elvileg a fekete színű a fázis, a kék színű a nulla és a zöld-sárga a védőföld. De jobb lenne inkább szakemberre bízni, bármit is akarsz csinálni.
2011. aug. 14. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Köszi, ezeket tudom, de ha egyforma színűek a vezetékek?
2011. aug. 14. 22:33
 3/17 anonim ***** válasza:
Ha mind a 3 vezeték szűrke színű, akkor az azt jelenti, hogy dupla szigetelésűek. A szürke szín mögött még található a normál szín is. Netán nem így van és tényleg egyszeri szegetelés van rajta akkor egy kontár mukát látsz, ahol a "mester" nem gondolt arra, hogy egyszer ezt még fel kell ismerni.
2011. aug. 15. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
Igen igen ez nagyon lehetséges, sajnos. :(
2011. aug. 15. 07:36
 5/17 anonim válasza:
0%
amelyik megráz, az a fázis, (bár jobb, ha fázisceruzát használsz) és akkor már csak 2-ből kell választanod, hogy 0, vagy föld. Hogy abból hogyan választasz, azt nem tudom...
2011. aug. 15. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
0%

Ismét rengeteg hozzá értő tanácsát olvashattuk, különösen 00:58 ra gondolva!

Ha már írni nem tudsz és nem ismered a kábelek és vezetékek szabványos elnevezését,mellesleg talán még villanyszerelő sem vagy inkább ne irkálj fél-hülyeségeket.

Az a szürke vezeték amire te gondolsz annak az elnevezése MM fal esetleg M falra vezeték lehet.A régi szabvány megengedte az egyszínű vezetékek használatát csak a kötésnél és a végeken kellett jelölni.Másrészt a kérdező írásából nem derül ki mi lehetett ott előtte dugalj. kapcsoló? Csillár vagy váltó kapcsoláshoz is 3 szál kell.Ma sem húzunk be mindig más színű kapcsoló szálat, aki szakember az úgyis tudja aki meg nem az ne piszkálja.

2011. aug. 16. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
98%

2000Ftos multi mérőműszerrel (ellenállás mérés) ki lehet mérni, ennek hiányában lámpázni (a kapcsolószekrénytől indulva).


Figyelem! Ez nem hobbi feszültség, életveszély előfordulhat, ha nem értesz hozzá kérd szakember segítségét. Távsegítség sajnos nem pótolja a legjobb szándék mellett sem a tapasztalatot.

2011. aug. 16. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

w3dzz: Kapcsoló magasságában helyezkedik el és doboz tető is van rajta. Tehát ismeretlen, hogy mi lehet.

Melyik a legjobb mód és legegyszerűbb módszer a földelés és a nulla megkülönböztetésére?

2011. aug. 16. 17:04
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

Megismétlem akkor (utolsó válaszoló vagyok):

1, mindegyik automata biztosíték lekapcsol (ez a fázist, az áramot megszakítja.. jó esetben elég)

2, Mérőműszer ellenállás mérésbe kapcsol, majd egyik felével az általában jól láthatóan közössített nullához (kék színű vezetékek) érint és a vizsgált vezetékhez. Ha rövidzárat mutat akkor az pont a nulla.

Elképzelhető, hogy mind a 3 vezetékre közel rövidzárat mutat ilyenkor valamelyik fogyasztó be van kapcsolva, de egyébként a legkisebb ellenállású így a vezeték.


3, A földelésnél ugyanez, de ott még inkább előfordulhat hiszen a mérőóra előtt egyenpotenciálra hozás van.


Ezért a legbiztosabb, ha nem az óránál, hanem a fali doboznál megbontod és onnan méred ki az ellenállásokat, majd ugyanabba a sorrendbe is kötöd vissza. Így ugyanis tényleg csak 1-1 vezetéket nézel, nem zavar be a többi kötés, fogyasztó.


Mérőműszer nélkül valami aksit vagy elemet teszel a vizsgált vezeték egyik felére, majd a másik felére egy égőt. Ha világít akkor a vizsgált vezeték kezdete és vége megegyezik.


De ha szabályosan van bekötve akkor a csillár égő külső feléhez van a nulla, a belső (középső) érintkező a fázis és ami a lámpatestre megy a nulla. A kapcsoló a fázist kell, hogy megszakítsa. Gyakorlatban viszont ha fordítva van akkor is működik csak épp nem szabályos és balesetveszélyes, de amíg nincs baj senkit sem érdekel...

2011. aug. 17. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen. Ezt vártam, frankón le van vezetve és így ha más is megnézi, akkor érteni fogja!

Megy a kezecske :)

2011. aug. 17. 12:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!