Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Miért működik a FI relém?

Bandi bácsi kérdése:

Miért működik a FI relém?

Figyelt kérdés
70 -es években épült panel lakás elektromos hálózatát újítjuk fel (új vezetékek, szerelvények,kismegszakítóval védett új áramkörök és FI relé) Kismegszakító lehúzott állapotában a dugaljak bekötésekor néha összeért a nulla és védővezető és lekapcsolta a 30mA-es Fi relét.Ugyanígy megszólalt akkor is, amikor próbalámpával a fázis és védőérinkező között akartam mérni. A nulla és föld nincs összekötve, csak egy 100-as dobozban kvázi előkészítve van az óra és a Fi relé közötti vezetékszakaszon. Hozzáértő magyarázza meg, hogy így helyes az érintésvédemi kapcsoló működése, vagy valami gubanc van a hálózatban? Összeköthetem a FI relé előtt a nullát és a földet? (Nem vagyok "villanyász", hanem gépész -:)))

2012. okt. 21. 22:10
 1/9 anonim ***** válasza:
50%
Én villanyásszalk csináltatnám, nem ismeretlenek válasza alapján szerelnék. Az életetek múlhat rajta...
2012. okt. 21. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Nyugalom, teljesen jól működik! Ha a védővezetőn áram folyik le kell oldania, ugyanez érvényes, ha a FI relé után a nulla és a föld összeér!
2012. okt. 21. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Bence_ ***** válasza:
2012. okt. 21. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm Harkonnen, megnyugtattál, de milyen áram folyik, folyhat a nulla és védőföld között amikor az az áramkör le van kapcsolva a kismegszakító által. Én arra gondolok, hogy a társasház földje és a nulla nincs azonos potenciálon. Jól okoskodom, vagy nem? A FI relé elött ezek után nyugodtan összeköthetem a nullát és a földet?
2012. okt. 21. 22:29
 5/9 anonim ***** válasza:

Egyszerűen csak figyeli, hogy ne legyen összekötve.

Előtte szabad csak közösíteni.

2012. okt. 22. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
84%
mivel még a nulla és védő nincs közösítve a FI előtt így a nullád és a védővezető hálózatod nem azonos potenciálon van így leoldhat a FIrelé.
2012. okt. 22. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

mi az hogy nincs össze kötve?

a villanyóra szekrénybe kéne szétválasztani őket pensínen

azért oldhat le mert a föld és nem a 0 van bekötve

2013. ápr. 7. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

"Ugyanígy megszólalt akkor is, amikor próbalámpával a fázis és védőérinkező között akartam mérni"

Hiszen ez a dolga.

A problémát véleményem szerint a potenciálkülönbség okozza a nulla és a földelés között,túl messze lehetsz a nullabontástól.Mekkora feszültségkülönbség mérhető a nulla és föld között? Vagy már nem aktuális a kérdés?

2013. ápr. 7. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Valóban,lehet hogy a földelést kötötték a fi relébe a nulla helyett.

Forrás: Wikipédia-Fi relé:

Működése [szerkesztés]


Az L és a N vezeték azonos irányból van átvezetve az áramváltó üzemben működő transzformátoron. Így ha mindkét vezetékben azonos nagyságú áram folyik, akkor a transzformátor vasmagját nem mágnesezi fel, mivel az áramok iránya éppen ellentétes. Amennyiben az L vezetőből a föld potenciál felé áram folyik, az így elfolyó áram nagyságával az N vezetőben a visszatérő áram nagysága kisebb lesz. A különbség miatt a mágnesezések nem egyenlítik ki egymást, és a vas felmágneseződik. A vasmagon lévő szekunder tekercsben feszültség indukálódik, de mivel zárt kört képez, áram folyik. Az elektronika észleli az áramot, és az érintkezőket bontja, így a fogyasztók felé menő hálózatot leválasztja a bejövő hálózatról. A lekapcsolás olyan gyors, hogy gyakorlatilag azonnal bontásra kerül. Lényeges szempont, hogy a föld vezetéket nem szabad átvezetni az áramváltón, hiszen akkor az azon visszatérő árammal együtt már nincs különbség.

2013. ápr. 7. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!