Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Kemence építés?

Kemence építés?

Figyelt kérdés

Mobil búbos kemence építéséhez/használatához kérnék segítséget!

Milyen hatásfokú, ha a kémény a tetején és középen van? Húst is sütnék benne és ahhoz hosszan tartó, jó meleg kell. Lehet-e benne grillezni egy rácson, mert én szeretnék? Miből legyen a kemence alja (a lemez tetején, a kemence belső felében értem)?


2013. márc. 16. 18:50
 1/6 anonim ***** válasza:
kemencebence.hu
2013. márc. 17. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Hy!

Én sokat olvasgattam ebben a témában.

Elég sok variációd van.

Én építettem mér 2őt is mármint egy nyergeset és egy kicsibúbost agyaból.

A kicsi bóbosnak a közepén volt a kémény,tüzelni lehetett benne,de nem találtam olyan nagy hatásfokúnak mint a nyerges kemencénél.A nyerges kemencénél egy boltívet pakoltam ki téglából(agyaggal ragasztottam-hülye ötlet volt nem nem lehetett kiégetni,és a párától 2 év után szétjött)Na ott az egyik oldalt volt a pakolós része a másik oldalt meg a kémény,na abban már keményen lehetett tüzelni a pizzának is nagyon jó íze volt,az agyag miatt.

Mekkorát szeretnél építeni?Milyen anyagokat szeretnél felhasználni?

Milyen típust szeretnél építeni?

Én nekem vannak rá ötleteim:

Első körben:Rendes hagyományos búbos kemence:cserépdarabokat félbe vágod majd azzal kezded falazni fel a búbot agyag keverékkel(homokos agyaggal-de ez a beszerzett agyag mínőségétől függ),agyag helyett használhatsz samotot vagy maltert vízüveggel keverve.

A talpazathoz vasbeton kellene szerintem mert nem lessz könnyű.

Vagy az egésznek csinálsz egy sablont és kiöntöd tűzálló betonnal(jó megoldás ez is)

Vagy ezt a búbot simán kipakolhatot tisztán agyagból is de ahoz jó nagy kemence kell hogy kiégesd,meg ott nagyon tudni kell hogy milyen agyag és mennyi homokkal kell keverni hogy jó legyen.

Aztán megcsinálhatod az egészet fémből is és samottal kipakolod vagy agyaggal(ilyenkor belülre fémhálót tegyél mert potyogni fogy )Az agyaggal annyi hogy pár évente újra szokták kenni.

Úgy nagyjából ennyi.

Ha több infót szeretnél akkor menj el a helyi könyvtárba mert én is onnan szedtem ilyen könyveket amiben a kemenceépítésről volt szó.

Sok sikert hozzá!

2013. márc. 17. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget!


Nekem a búbos tetszik, de nagyon. Már meg is terveztem. Olvastam hogy a kémény ha elől van az a legjobb. Egy búbost terveztem elől lévő kéménnyel, melyben belülről nézve a kémény előtti homorulat lesz a hőtükör.

Agyagból szeretném építeni, már meg is vettem az agyagot a kályhás boltban.Ezt szalmával keverném. Kívülről kellene még valami hőzáró vakolat. Ezt lehet valamilyen természetes anyaggal csinálni?

Kérdezted még a méretet: nem akarok nagy kemencét, mert nem "lakodalmakat" akarok benne sütni, csak kisebb családot ellátni. Úgy 90 cm átmérőjűre gondoltam.

A kemence alját miből kellene csinálni? A legalja egy lemez lesz és erre kerülne tört üveg, agyag, samott tégla. Szerinted miből legyen?

Ha már készítettél mobil kemencéket akkor biztos van jól használható ötleted! Szívesen fogadom a segítséget. Köszönettel!

2013. márc. 24. 14:03
 4/6 anonim ***** válasza:

Én olyan mobil kemencét csináltam hogy azt egy ember nem pakolja sehova,meg azt szét is szedtem.

Én úgy csinálnám hogy egy kb 4cm törtüveges betont öntenék az aljára vagy vastagabbat-ezen már tudsz sütni is .

Amiből kirakhatnád ha tényleg agyagból csinálod akkor félbevágott cserepek lenne az igazi,mert azt könnyebben is tudnád egymásra ragasztgatni és nem fog szétesni és vastag is lesz a fala egy jó meg gyújtás után szerintem másnap is melegítene.

Mivel hogy mobil kemencét csinálsz ,Én inkább a samotot ajánlanám ragasztásra esetleg bontott samot téglákkal kirakhatod.Ami ezeknél a lényeg :mindig legyen ami védje az esőtől,hótól télire el kell csomagolni.

Én 120x120cm alapra építettem egy fix kemencét,azon az alapon vasrács-rá rá cserél amire már öntöttem is a 10cm üveges betont.Csináltam egy boltívet majd aköré építkeztem .ez így 3 évet a szabadban kibírt de viszont soha nem égett ki rajta az agyag pedig annyira betudtam gyújtani oda hogy a vastálcám is ami pizzázásra volt betéve egyből meg görbült(1,5 anyagból)

1 kérdés:milyen agyagot vettél és mennyibe került?

Amúgy csinálsz egy fa vázat amit csak kiégetésnél tűnik el és aköré tudsz építeni.Kéménynek erősebb vas csövet nézzél hulladék fémtelepeken bőven van és párszáz forintért odaadják.De ha gondolod fémszerekezet köré is építkezhetsz és így ha kell 4-5 évente újra tudod pakolni agyaggal.Tudni illik a rendes búbos kemencéknek a belső falát évente agyaggal kenték ki,követtem én is ezt a példát,nos valamikor potyogott is ide lehet hogy fémhálót kellett volna néznem rá.

Ha Pest megyei vagy és szeretnél rá méretre szabott kovácsolt fém ajtókat akkor Én azt le tudom gyártani normális áron.

2013. márc. 24. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
A kemencém készen van annyira, hogy a külsejét kellene befejezni, ugyanis az agyag száradás során repedezik. Ezt be szokták hálózni, mint a falat? Valahol olvastam ilyesmit. Ha igen, akkor erre a hálóra agyaggal húznak rá?
2013. ápr. 20. 15:45
 6/6 anonim ***** válasza:
Ha minden igaz akkor hálózni kéne és ha már agyaból van akkor agyaból is kéne ráhúzni,Régebben lehet hogy szalmával,hajjal stb-vel megkeverték és úgy jobban egybemaradt,mármint a vékony szálrozstok abban segítettek hogy egyben maradjon az agyag és ne hulljon szét.Kemencénél szerintem mehet ha háló,és agyaggal szépen körbe vakolod,vagy körbevakolod és utána legyen háló mert az icipicit potyogni fog,meg ezeket évente újra kenik agyaggal.Agyag az jó választás ,mert lehet érezni az ételen hogy rendes kemencében sült és nem valami izében.
2013. ápr. 20. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!