Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Elektromos vezetékek színei,...

Elektromos vezetékek színei, melyiket mihez kössem?

Figyelt kérdés

Egy egyszeru fali lampat szeretnek felszerelni, de meg nem szereltem le a regit, aminek a helyere tennem az ujat. Az tiszta, hogy az ujabb szinek szerint: sarga-zold: foldeles, barna/fekete: fazis, kek: nulla. A haz kb 40-50 eve epult.

- Milyen szinu vezetekeket talalhatok a falban, illetve melyik mi?

- Ha esetleg ket vezetek van a falban, akkor a lampa fold vezeteket hova kossem?

Nyugodtan lehet hulyegyerekes, szajbaragos magyarazat. Koszi.



2016. szept. 16. 21:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Ha csak 2 vezetéket találsz a falban, akkor nincs földelés, amire rögtön tudsz következtetni abból, hogy milyen konnektorok (dugaljak) vannak. Ebben az esetben természetszerűleg a lámpa földelő vezetékét nem kötöd sehová sem. A 40-50 éve épült ház falában meg ne keress színes vezetékeket, jó esetben mindkét vezeték ugyanolyan színű: szürke szigetelésű, ha még régebbi, akkor netán bitumennel feketére átitatott (mű)selyemszigetelésű. Ekkor aztán a lámpa barna/fekete ill. kék szigetelésű vezetékét ahhoz a szürkéhez kötöd, amelyik szimpatikusabb.
2016. szept. 16. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Nálam kék, piros, fekete vezetékek vannak. Kék-nulla, fekete-fázis, piros-föld. De vegyél ki egy földeléses konnektort, és rögtön látod, hogy mi milyen színű.
2016. szept. 16. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
40%
Én úgy tudom a fali lámpának nem kell föld. Csak két vezetéket kell bekötni.
2016. szept. 16. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
80%

Ez a valóság jelentős leegyszerűsítése.

Valaha bizonyos helyekre szerelt fali lámpának nem kellett föld.

Ma meg mindenhez kell.

2016. szept. 16. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
30%
Tekintettel arra, hogy mikor épült a ház, valószínűleg a régi falilámpához 2 db vezeték van fűzve. Ha kék-fekete, akkor egyértelmű lesz a bekötés. (természetesen áramtalanított lakás mellett.) Ha egy színű, akkor kikötés után visszakapcsolod az áramot, és egy fázisceruzával (300 ft a boltban, érdemes tartani egyet odahaza annak is, aki nem villanyszerelő) megkeresed a két vezeték közül a fázist, megjegyzed vagy megjelölöd, és áramtalanítás után azt fogod összekötni az új lámpa fekete vezetékével, másikat pedig a kékkel. Földelést ha nincs harmadik szál, akkor nem kötsz sehova. Áram vissza, és működni fog.
2016. szept. 16. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Koszi szepen, megy a kez!
2016. szept. 16. 23:06
 7/11 A kérdező kommentje:

A fali lampat kicsereltem, mukodik!

Tapasztalat: A mai egyszerubb fali lampakon nincsen zold-sarga csikos fold vezetek, csak fazis (barna) es nulla (kek) egy

csokiba kotve. A regi lampa leszerelese utan a falban 2db aluminium vezetekek volt. Mindkettonek szurke kulso szigetelese volt, de alatta latszodott meg egy szines szigeteloreteg: az egyik fekete (fazis), a masik kek (nulla) szinu volt, igy a fazisceruzat nem is hasznaltam. Csokiban osszekotottem, keket a kekhez (nulla), barnat a feketehez (fazis), foldvezetekunk sehonnan sincs, igy azt sehova. Termeszetesen aramtalanitas utan tortenik mindez. Aram visszakapcsol es taaadaaamm, van feny! :)

2016. szept. 18. 09:22
 8/11 anonim ***** válasza:

"A mai egyszerubb fali lampakon nincsen zold-sarga csikos fold vezetek"

De van egy csavar a szerelőlapon, amihez hozzá kéne kötni a védővezetőt, nem? Mármint ha volna védővezető.

2016. szept. 18. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Igen, igazad van. A lampan van egy fempocok, ami rogzitve volt a csoki foldvezetek helye egy csavarral. Mivel a falbol nem jott foldvezetek, ezert kicsavartam a lampa fempocket is a csokibol, igy csak 2-2 vezetek csatlakozik. Ezt igy jol tettem? Ha a falbol jon egy 3. fold vezetek, akkor a tuloldalon ra kellene csavaroznom a pocokre?
2016. szept. 18. 09:48
 10/11 anonim ***** válasza:
0%
keress piros vezetéket az német szabvány szerint van csinálva és az a föld
2016. okt. 29. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!