Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Mit szokás fúrni 500. as...

Mit szokás fúrni 500. as fordulaton?

Figyelt kérdés
2017. febr. 27. 17:55
 1/5 anonim ***** válasza:

inkább azon van a hangsúly hogy mivel?

a fúró átmérőjétől függ a fúrás sebessége

2017. febr. 27. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A fordulatszám önmagában nem sokat mond, forgácsolásnál mindig vágósebességben kell gondolkodni. A vágósebesség megválasztása pedig a megmunkálandó anyagtól függ.


Ha egy szerkezeti acél munkadarabot feltételezünk, akkor egy sima gyorsacél fúró 30m/perc, egy cserélhető keményfém végű telibefúró, belső hűtéssel (pl. Dormer HYDRA), pedig 100m/perc vágósebesség mellet érzi jól magát. Természetesen mindkét szerszámnál megfelelő hűtést feltételezünk.


Ezek alapján:

30m/perc vágósebesség mellett, 500ford/perc fordulatszám, 19mm-es HSS fúrót szolgál ki.


Ugyebár 19mm az 0,019m, akkor a kerület 0,019*3,14=0,05966m. Ezt felszorozva a fordulatszámmal 0,5966*500=29,83. Tehát jól számoltam.


Ugyanígy visszaszámolva, a telibefúró 64mm-es átmérő mellet igényel 500-as fordulatot.


A lényeg az, hogy a munkadarab és a szerszám anyaga dönti el a vágósebességet. A fordulatszámot pedig a szerszám átmérője és a vágósebesség nagysága alapján számoljuk.

2017. febr. 27. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
jobban leírtad mint én :D
2017. febr. 27. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Én ennyire nem mélyednék bele.

Gondolom a vasat lassabban érdemes fúrni mint a fát, mert éget?

2017. febr. 27. 20:19
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Nyilván minél "puhább" egy anyag annál nagyobb fordulatot lehet neki adni.

Ha bizonytalan vagy és szakszerűen akarsz nekiállni, akkor utána lehet számolni ahogy írtam, azért az a pár szorzás és osztás nem kvantumfizika szerintem.


De hogy a példánál maradjunk, azt akartam kihozni az egészből, hogy egy fordulatszámból nem lehet sok mindenre következtetni.

Konkrétabban: egy 25-ös csigafúrót vasban elégetsz 500-as fordulaton, egy 5-ös fúró fában meg nem visz semmit szintén 500-as fordulaton, csak túrni fog.


Ha vasban túl nagy fordulatot adsz egy fúrónak, akkor túlmelegszik a szerszám éle és kilágyul. Magyarul használhatatlanná válik a szerszám, csak úgy javítható ha jelentősen leköszörülnek belőle.


Fában nem nagyon lehet elégetni a fúrót, akkora fordulatot otthon úgyse nagyon tudsz neki adni, hogy akár egy 10-es fúró elégjen. Persze vannak nagy átmérőjű laposfúrók, azokat nem célszerű eszetlenül pörgetni, mert az egyéb szempontból is veszélyes lehet már egy kicsit.

2017. febr. 27. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!