Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Mi a teendő, ha a kéményben...

Mi a teendő, ha a kéményben fennakadt a korom?

Figyelt kérdés
Még nyáron járt a kéményseprő, de még csak most akartam kiszedni a kormot. Kinyitottam a szokásos koromkiszedő nyílást, ám korom sehol. Benéztem lámpával, valamint tapogattam egy kis lapáttal is, azonnal észleltem hogy a korom fönt akadt valamin, vagy saját magát tartotta meg valahogyan. Elhúztam a kályhát, és bekukkantottam a füst beömlő nyíláson: ott is tömör korom fogadott, amiben olyan nagyobb koksz illetve kátrány darabok is vannak, telán ezért is akadhatott fennt. Az alsó koromkiszedő és a felső füstbeömlő nyílás között kb egy jó méter lehet, tehát méter vastag koromdugó zárja el a kéményt. Korábban úgy vettem észre, fontos hogy a koromkiszedő nyílás mellett is legyen légáramlás, másképp nem ég rendesen a kályha, illetve kifüstöl. Tehát gondolom a legalább méter vastag kormot valahogy ki kellene szedegetni. Mi ilyenkor a teendő? Milyen eszközzel lehetne hozzálátni? Kéményseprőnek van ehez valami speciálisabb eszköze? (Pl hosszúnyelű forgatható fúró, mint amit csemetézéshez vagy kerítésoszlop ledugáshoz használnak.)

2017. okt. 30. 19:36
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
37%

Hát, nem neked kellene barkácsolni a korommal, ez még a nyári kéményseprő dolga lett volna.

Csodálkozom, mert mindegyik a kotrás után kipucolja a kaminlyukat, sőt, egy meggyújtott papírral ellenőrzik a huzatot.

Hívd ki ismét a kéményseprőt, (katasztrófavédelem) és mivel körzetesítve vannak, van esély, hogy ugyanaz fog kijönni.

2017. okt. 30. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

5-6 mm szál vasat ivben meghajlitod,és alulról piszkálgatod

.1.80 magasan volt összepréselődve,de megoldottam .

2017. okt. 30. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
35%
Hívj kéményseprőt, ne kisérletezz.
2017. okt. 30. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Igen ki lehet takarítani magadnak is ha normálisan csinálod, és odafigyelsz, Én mindig takarítottam a kéményem fűtés szezonba 2 havonta.

Addig kell "kurkászni" alulról amíg ki nem jön a dugulás, kémény seprő lehet hogy több kárt okoz mint hasznot.

Ilyen dugó csak akkor jön létre ha műanyagot is égettél, az tudja csak eldugítani.

Vagy nem volt takarítva, sokáig majd fűtve se.

2017. okt. 30. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Enigma-108 ***** válasza:
74%

T. kérdező !


Már bevezetős mondatodból kiderült, hogy valami nem stimmel. A kormot alapesetben nem neked kell kiszedni, csak akkor ha sokat használod és hosszú a szezon.

hagyományosan a kéményseprőnek illene ezt megoldani, de ismerve őket ez nem biztos, hogy összejön.

Mikor nyáron ott volt csinált valamit ? Felment a tetőre/padlásra golyózni ? Ha igen akkor meg is van a magyarázat. Ha eleve dugulás v dugulás közeli helyzetben golyózzák a kéményt az megdugul és zömül.

A megoldást helyesen leírták. Egy erősebb dróttal, vagy hajlékony pálcával ALULRÓL kell piszkálni, de előtte elpakolni mindent, porvédőmaszkot fel és felkészülni a "zuttyanásra", ha megindul akkor ömleni fog lefelé a korom és mindent betakar. Ha sikerült akkor a huzatot egy nagylángon égő öngyújtóval is ellenőrizheted.

Sok sikert !

2017. okt. 31. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
86%
A tisztításra kaptál választ. Ha száraz korom ilyen mértékben rakódik le, (tehát nem kátrány) az a kevés levegővel való tüzelés miatt van. Ha csak parázs van, akkor lehet korlátozni az égési levegőt, lánggal égéskor nagyon lerontja az égés hatékonyságát.
2017. okt. 31. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
60%
Én egy kerek betondarabot öntöttem magamnak és kötöttem rá egy fémsodronyt. Ezt szoktam párszor leengedni a kéménylyukon és az összes koksz letöredezik róla.
2017. nov. 26. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
de miért kerek? a kémény belseje négyzet alakú?
2017. nov. 28. 00:14
 9/11 A kérdező kommentje:
már sikerült kiszedni, köszönöm a válaszokat, végül üres konzerves dobozzal valamint kőműves paknival szedegettük ki a kormot, összesen kb 2.5 vödör korom volt a kéményben. szerencsére a kokszosodás miatt nem volt akkora nagy zuttyanás, mint ahogy valaki írta, így nem terített be mindent a korom.
2017. nov. 28. 00:16
 10/11 anonim válasza:

Annak ellenére, h megoldódott a kérdező problémája, megosztom egy tapasztalatomat, másnak segíthet.

Nagyszülőm házán újrarakta egy kőműves a kéményt, de csak 1-2 évvel később derült ki, hogy egy tégladarab beesett a kéménybe a munkálat közben, és valahol a kályhacső nyílása és a kémény tisztító nyílása között félúton fennakadt, és azt az illúziót keltette így, mintha nem lenne korom a kéményben. Ott lett gyanús, amikor meszelésnél a kályhacsövet leszedve korom pergett ki a kéményből, ugyanis történetesen addigra már épp odáig feltelt korommal.

A téglát csak alulról lehetett kilazítani ütögetéssel, botokkal, méretre vágott acélcsővel. Klassz volt.

Jelen esetben mind a kőművesnek mind a kéményseprőnek ki lehetne osztani egy jó nagy nyaklevest, de egy római gladiátor-viadalon is elnézném őket ahogy élet-halál harcban egymás ellen küzdenek a szerszámaikkal.

2018. máj. 9. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!