Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Sörkollektor hátlapját miből...

Sörkollektor hátlapját miből készítettétek?

Figyelt kérdés
Magyarul mi az az anyag, amiből lehet 1m x 2m-es darabot kapni, bírja az időjárás kihívásait, könnyű és olcsó?

2018. dec. 23. 13:40
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
68%
Osb, a külső rész szinterezett lemez. Az osbnek csak a hátlapja van a szabadban de az meg a falon van.
2018. dec. 23. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
Alulemez fényes oldalával belül pl.
2018. dec. 23. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Nekem volt elfekvőben egy hajszálvékony rozsdamentes lemezem, ami jószerivel semmi másra sem lett volna jó.
2018. dec. 24. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Ha venni kell, akkor legolcsóbb mindenképpen egy vékony OSB, amit levágatsz egy asztalosipari céggel. Ez önmagában se szívja be a vizet, de ha beitatod valami régi felhígított festékkel, akkor meg főleg időtálló lesz.


De ha rám hallgatsz, elfelejted az egész dolgot. A sörkollektor csak a rövid átmeneti időben ér valamit, amikor még csak kicsit van hűvös, de süt a nap. Meleg időben felesleges, hideg időben nagyon kevés, fagyos időben képes benyomni a kinti levegőnél melegebb 0 fokos levegőt, ha nem zárod le.

5-10 éve volt divat, sokan nekibuzdultak, de már évek óta senkiről nem hallottam, aki ilyent akarna csinálni. Nem véletlen, a többiek hallották a tulajdonosoktól, hogy felesleges vele kínlódni.

2018. dec. 25. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Köszi.


Ez is megfontolandó. Talán ennek a hatékonysága is attól függ, hogy hogyan tudjuk leszigetelni.

Valószínűleg valami bolti készülék hatékonyabb, de azok meg drágák.

2018. dec. 25. 11:40
 6/16 anonim ***** válasza:
Maga a levegős kollektor hozza ezeket a korlátokat. Inkább sima hűtőközeges vagy hőcső+hőcserélő, ami máris kompatibilis a meglevő központi fűtéssel és teljesen jól automatizálható.
2018. dec. 26. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
Viszont ne vesd el az ötletet, állítólag betyár jó aszalót lehet készíteni söröskollektor alá, ami ellát gazdaságosan korlátlan filmnézős nasival, meg értékes ajándék is.
2018. dec. 27. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

Én csináltam ilyent, rengeteg Youtube-film megnézése után.

Állítom, hogy jobb hatásfokú, mint a legtöbb ott látott. Délben rohadt meleg van benne.

Viszont sz@rt se ér, mert nem tudom reggeltől estig napon tartani, azaz, hurcolni kellene odébb-odébb. Ha valami rettentő nagy üres kertem lenne, akkor csak el kellene fordítani legfeljebb, hogy a hőgyűjtő tálcája a nap felé nézzen.

Itt és most felajánlom bárkinek önköltségi áron, tálcákkal, mindenestől, Heves megyében.

Úgyhogy most azt csinálom helyette, hogy az elfelezett szilvákat tálcákra rakva felviszem a padlásra, pár hét után ismét felmegyek és lehozom, meg vannak aszalódva.


A sörösdoboz persze teljesen felesleges az ilyen aszalóhoz, meg a sörkollektorhoz is, csak azért csinálják, mert olyan érdekes. De a levegőnek igazából fogalma sincs, hogy csövekben halad, vagy csak úgy szimplán az egész hőgyűjtőben.

Én az egész közismert sörkollektoros rendszerből kihagytam a sörösdobozokat. A belső oldal feketére van festve, és a teteje nejlonfólia. Amikor 30 fok körül volt a napi maximum, akkor volt az aszaló belsejében 50-valahány fok, ami folyamatosan cserélődő levegő mellett értendő. Ha a légmozgást teljesen lecsökkentem, vagy 35 fok van kint, akkor simán felment volna bent 60 fok fölé. Mondom, sörösdoboz nélkül.

2018. dec. 27. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

A napelemeket és a vizes kollektorokat sem forgatja senki, mégis működnek. Miért kéne a levegős kollektort jobban forgatni? Persze azt éppeszű ember nem gondolja, hogy a hatásfok mindig egyformán magas.

Az tényleg mindegy, hogy sörösdoboz vagy ereszcső van-e benne. De valami kell, mert a fém az, ami igazán fel tud melegedni. Ha a puszta levegő eléggé melegedne, akkor elég lenne egy nagy ablak a házra déli tájolással.

2018. dec. 28. 18:01
 10/16 anonim ***** válasza:

Nem kell a fém. Nem a levegő melegszik fel, hanem a feketére festett hátlap.

A napsugárzás hője nem függ attól, hogy mit ér. Jön a sugárzás, mint ahogy az eső is, és nem függ attól, hogy mire esik.

A fekete felületről nem fog visszaverődni semmi (mert akkor nem látszódna feketének), ugyanúgy elnyeli a hőt akkor is, ha nem fém. (Simogass meg télen, -10-ben egy napon ülő fekete macskát, azt fogod tapasztalni, hogy a napos oldala forró, pedig nem is vasmacska.)

Ha a hátlap OSB, akkor nem jó hővezető, tehát hátrafelé nem fogja elvinni a hőt.

Ha a napsugárzással beérkezett X mennyiségű hő, és az másfelé nem tud eltávozni, akkor bizony a rendszerben lévő levegőt fogja felmelegíteni, másként nem is képzelhető el.



Amúgy a 7-es válaszolót félreértettem kissé, elnézést érte, nekem egy különálló szerkezet az aszaló. Ahogy a sörkollektor is, ez is csak abban a pár órában működik értelmezhető módon, amikor nem túl oldalról süti a nap, hanem merőlegestől nem nagyon eltérő módon.

A napelem meg a vizes kollektor csak akkor elég komolyabb mértékben, ha erősen túl van méretezve, legalább duplázva vagy triplázva, és akkumulálja a túltermelés energiáját. A sörkollektor (vagy sör nélküli kollektor) is jó lesz, ha az egész falat beburkolod vele, esetleg még vizet is melegítesz a csúcsidei meleggel, ami aztán később visszahűlve leadja a hőt.

Amúgy a nagy ablak hasonló hatásfokkal fűt, mint egy ugyanakkora felületű sörkollektor, mivel a bejutó hő (ha nincs fehér függöny) közvetlenül a belső teret fűti, különösebb veszteség nélkül. Az ablaknál csak az üveg hőelnyelése és visszatükrözése a veszteség, de nem sokkal nagyobb, mint a sörkollektor plexijéé.

2018. dec. 29. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!