Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Lakás kivásárlás minden pénzt...

Lakás kivásárlás minden pénzt beleölve, vagy albérlet spórolva?

Figyelt kérdés

A szituáció a következő: van egy lakás Budapesttől 30 km-re nagyon jó helyen, mely édesapám tulajdonában van. 2 szoba, kb. 50 nm, 3 emeletes salakbeton régi épület.


A lakást néhány éve a párom és én használjuk életvitelszerűen. A 30-as éveink elején járunk. Van egy testvérem, aki az elmúlt években a párjával lakott albérletben. Megegyeztünk, hogy mi élünk a lakásban a párommal, és a testvéremnek havonta kvázi bérleti díjat fizetünk (55 000 Ft) a testvéremnek, hiszen mi használjuk a lakást, ő nem.


Az elmúlt években volt néhány apróbb felújítás saját költségen a lakásban, ahol élünk a párommal: bejárati ajtó csere, festét, gipszkartonozás, wc csere, stb. kb. 1,2 m Ft értékben.


A párommal ketten együtt jelenleg havonta kb. 1,7 m Ft nettót keresünk.

Összesen 10 m Ft megtakarítás bankszámlán, és egy 2-3 m Ft-os autó.


Nemrég édesapám bejelentette, hogy szeretné eladni a lakást, a pénzt pedig feleznénk a testvéremmel, kb. 14-17 m Ft/ jutna neki és nekem is fejenként és akkor mindenki el tud indulni, elképzelései szerint hitellel, megtakarítással a saját lakás irányába.


Azonban mi nem akarunk hitelt felvenni, illetve ebben a pillanatban a lakás eladásából származó kb. 15 millió Ft-ot is hozzáadva is összesen kb. 25 millió Ft-unk lenne.


Annyiért nem kapunk itt lakást, plusz nem maradna vésztartalék sem. Mi nem akarunk hitelt felvenni, és nem akarjuk az összes pénzünket egy ingatlanba fektetni.


Éppen ezért két alternatív megoldás merült fel, melyek közül nem tudunk választani.


1. Édesapám elajándékozza a testvéremnek és nekem a lakást, majd a párom 7-8 hónap múlva (amikorra lesz elég pénzünk) kivásárolja a testvéremet. Tehát a páromnak kb. 14-16 m Ft-ba kerülne, hogy résztulajdonos legyen, én megkapom a saját részem.


Tehát 30 évesen lenne egy lakásunk jó helyen, azonban a lakás 2 szobás, salakbeton épület, és néhány milliót rá kellene költeni. A felújítás nem sürgős, de valószínűleg addig albérletbe kellene mennünk. A vásárlás után max 1-2 milliónk maradna.


2. Elmegyünk a párommal albérletbe 1-2 évre, a lakás eladásából származó összeget pedig megkapom, de csak ingatlanra költhetem el.


Amíg az albérletben vagyunk, próbálunk minél többet megtakarítani, és remélhetőleg 1-2 év múlva, ha nem szállnak el nagyon az ingatlan árak, akkor hitelmentesen tudunk egy lakást venni.


Tehát a kérdés összefoglalva: 6-8 hónap múlva minden pénzünket beleölve lesz 30 évesen egy jó helyen lévő 2 szobás, de felújítandó salakbeton lakásunk, vagy elmegyünk albérletbe évi kb. 2 millió Ft-ért, megkapjuk a lakás eladási árának a felét, gyűjtögetünk, áll a számlán a pénz, és remélhetőleg tudunk majd venni egy lakást.



#lakás #lingatlan eladás
2022. máj. 15. 11:48
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Én meg vennén ha amugy megfelel. 10% körüli inflácioval nagyon kis esélyt látokrá hogy csökkenjenek a lakás árak. Amúgy ezzel elkéstetek, kb egy éve nagyon olcsoak voltak a hitelek. Most már megy föl az áruk.
2022. máj. 15. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Fektessétek le írásban a testvérrel, hogy idővel beleegyezik a nektek való eladásba. Így kiszámíthatóbbak az események.

Igaz, társtulajdonosként ő sem adhatná másnak (de Te sem, amig kettőtöké a lakás a testvéreddel), csak a Te beleegyezéseddel.

2022. máj. 15. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Miért ennyire sürgős eladni a lakást?


Nem tudna várni még 2-3 évet míg vesztek sajátot? Vagy csak azt a fél évet megvárni, míg össze gyűlik a pénz amiből kifizetitek a testvért?

2022. máj. 15. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Mondjuk nem feltétlenül értem ezt a hitel ellenesség meg vésztartalék dolgot. 1 hónap alatt annyit rajtok félre amit más 1 év alatt.


Másrészt a hitel sem ördögtől való, nem kötelező nagy összeget felvenni, 15-16 millió az nem összeg, felveszitek, kifizetitek a testvért aztán 2 év múlva meg vissza törlesztitek, vagy alapból rövidebb futamidőre veszitek fel és hagyjátok kifutni.

2022. máj. 15. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Mert kitalálta, hogy egyre idősebb, és a tesómat még most tudja támogatni a lakáson árának felén felül. Igen, nem ördögtől való, de mi nem szeretnénk felvenni.


Köszzönöm a kommenteket.

2022. máj. 15. 15:28
 6/6 anonim ***** válasza:
88%

Salakbeton lakás ingyen se kéne. A helyedben örülnék, ha egyáltalan elkel.

Nem értem én se a hitelellenességet, fix kamatozásúval idővel akár még jobban is járhatsz mint egy bankbetéttel (velem ez történt) . Az árak viszont szerintem el fognak szállni, és összességében többe fog kerülni az albérlet meg a várakozás mint amibe a hitel kerülne.

2022. máj. 15. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!