Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Létezik olyan visszacsapószele...

Létezik olyan visszacsapószelep, amit gravitációs fűtési rendszerben lehetne alkalmazni?

Figyelt kérdés

Visszacsapnia szivattyús áramlást kellene, de gravitációsan kellene nyitnia egy 2"-os csövön. Ezért szokványos rugós típus nem jöhet szóba.

Van elképzelésem, hogy milyen kéne, de nem írok előre semmit, mert nem akarok senkit befolyásolni.

(A bírószelep állítólag nagyon zajos és nem is igazán lehet kapni. Más megoldás kellene.)


2010. dec. 6. 18:43
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:

Miért kell a visszacsapó szelep? Ha van szivattyú, akkor a gravitációs vezetéket egy szeleppel el szoktuk zárni, és nem áramlik vissza!

Ha az a baj, hogy nem mindig megy a szivattyú, és azt szeretnéd automatizálni, akkor egy thermokapcsolóval egyszerűbb lenne zárt 2" mellett...

2010. dec. 6. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:

érzésem szerint egy vegyes rendszert akarsz létrehozni vízteres kályhával, vagy ilyesmi...


Hőcserélőben és két külön körben gondolkodj!

2010. dec. 6. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 A kérdező kommentje:

Elég messze jártok az igazságtól mindketten. Nem gondoltam hogy ennyire a részletekbe kéne belemenni, de akkor leírom.


Nem akarok semmilyen vízteres cuccot és azért kell a visszacsapó, mert gravitációsan megy egy vegyes tüzelésű kazán, nyitott rendszerben (gyártói előírás). Hőcserélővel le van választva erről a rendszerről egy gázkazán, mert az csak zártban működik. Tehát ha nem a vegyes tüzelésű kazán megy, hanem a gázos, akkor a szekunder, radiátoros kör vize, amibe (az akkor üzemen kívüli) vegyes tüzelésű kazánis be van kötve, szintén szivattyúról kering.

A visszacsapó azért kellene, mert elég kényelmetlen télen, hidegben éjszaka kimenni, lemenni a pincébe lemenni, elzárni a vegyes kazán csapját, miután virrasztottam egy sort, azt várva hogy mikor ég végre le a fa benne. Ugyanis felesleges, hogy a gázkazán fűtse a nem működő vegyes tüzelésűt, így az radiátorként működve a hőjét veszteségként a kéménybe eregesse.

Remélem érthető.

Ezt a csap nyitogatást, zárást szeretném egy kicsit automatizálni. Ha lenne egy visszacsapó, amit a gravitációs áramlás tudna nyitni, akkor éjjelre megpakolnám a vegyes tüzelésű kazánt fával és mikor az leégne és csökkenne a lakásban a hőmérséklet, bekapcsolna a gázkazán termosztátja. Ez kapcsolná a szekunder köri szivattyút is, ami zárná a vegyes kazán visszacsapóját. Így az nem fűtődne feleslegesen.

2010. dec. 6. 20:50
 4/32 anonim ***** válasza:
mágnesszelep, a termosztáttal vezérelve?
2010. dec. 6. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 anonim ***** válasza:

Nos amegoldás a következő: pont azt kell megcsinálnod, mint amit a vítees kandallóknál szoktak, amikor közösen működtetik a gázcirkóval. Öcsémnél ilyen van.


A két kör külön külön működik, esetünkben a vegyes tüzelésű kazán nyitott rendszerben, de a kör csak egy hőcserélőn forog le szivattyúval, a hőcsrélő szekunder oldalán egy másik szivattyú forgatja a nagy körbe a vizet. Ha a kazán hőmérséklete lecsökken 40 fok alá, akkor egy hőérzékelő bekapcsolja a cirkót. Ha a vízhőmérséklet megemelkedik, akkor a cirkó tiltva van...

2010. dec. 6. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 anonim ***** válasza:

"mágnesszelep, a termosztáttal vezérelve"

Nálam így működik!

2010. dec. 6. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 A kérdező kommentje:

"mágnesszelep, a termosztáttal vezérelve?"


Nem szívesen vésném szét az egész házat a kábelezéshez, ha egy pár ezer ft-os csappantyúval megoldható a dolog.

2010. dec. 6. 21:31
 8/32 A kérdező kommentje:

"Ha a kazán hőmérséklete lecsökken 40 fok alá, akkor egy hőérzékelő bekapcsolja a cirkót. Ha a vízhőmérséklet megemelkedik, akkor a cirkó tiltva van..."


De gyakorlatilag ugyan ezt csinálja a termosztát is. Ha lecsökken a radiátorokban a víz hőmérséklete, mert kialudt a tűz, hűl a levegő is és bekapcsolja a cirkót. Ha pedig begyújtok, akkor fordítva. Ez nem is gond.


De a vegyes kazánt hogy iktatod ki? Az is le van választva egy hőcserélővel? Az én esetemben szerintem teljesen fölösleges plusz egy második hőcserélő is. Plusz akkor kéne még egy szivattyú, mert gondolom a gravitációs áramlás nem hajtja meg a hőcserélőt.

Így viszont nulla áramot fogyaszt, áramszünet esetén sincs gond és az egész rendszer gravitációsra van kiépítve.

Abból kell kiindulnom ami van. És így nagyságrendekkel olcsóbb és egyszerűbb lenne ha egy visszacsapóval meg lehetne oldani.

2010. dec. 6. 21:40
 9/32 A kérdező kommentje:

Na, amire én gondoltam egyébként, vagy egy ilyen golyós visszacsapó: [link]

vagy inkább egy ilyesmi: [link]

Ebből láttam már olyan típust, ami nem karima közé építhető, hanem menetes háza van. Sőt, olyanról is hallottam, amit a 2"-os hollandiba lehet beépíteni.

Ennél vízszintesen beépítve gyakorlatilag az a fém fül a saját súlyánál fogva lezár. Nyitásnál épp hogy csak meg kell mozdítani az áramlásnak a gravitáció ellenében. Tehát nem lehet nagy az ellenállása.

A golyós megoldásnál félek, hogy kattogni fog a golyó, mint a bírószelepnél.


Vélemény? :)


Egyébként köszönöm az eddigi hozzászólásokat, véleményeket, tanácsokat. Mindegyik hasznos volt.

2010. dec. 6. 21:55
 10/32 anonim ***** válasza:

Akkor marad s kézi vezérlés!


Választhatsz a kényelem vagy az olcsóság között!

:)

2010. dec. 6. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!